Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft’a Huawei’e Satış Müsaadesi Çıktı!

Microsoft’a Huawei’e Satış Müsaadesi Çıktı!

Geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei, ABD Ticaret Bakanlığı’nın kara listesine girmişti ve temel olarak ABD’li firmaların Çinli firma ile çalışmaları yasaklanmıştı. Bu, Huawei için Mate 30 serisinin Google pratikleri için destek olmadan sunulması üzere çeşitli meseleler yaratırken, ABD firmaları için de önemli bir gelir aslının kaybolması mealine gelmişti.

Neyse ki en azından tarafı için âlâ bir haber var üzere gözüküyor. Reuters’ın söylediğine nazaran Microsoft artık “Huawei’ye toplu-pazar yazılım ihracatı” yapmak için şahsi bir lisansa sahip. Ne yazık ki haber, bu “toplu-pazar” eserlerinin ne olduğunu tam olarak belirtmiş değil.

Fakat Microsoft’un, Çinli firmaya Windows 10 için lisans satma müsaadesi aldığı iddia edilebilir. Bu haftanın başında, Huawei’den yeni laptop’lar sızmıştı ve şayet nitekim Huawei’ye Windows 10 lisanslayacaksa, bu sızıntılar daha mealli olacaktır. Bu lisanslar olmadan Huawei’nin bilgisayarlarının açık asıllı yahut firma içerisinde yazılan bir OS ile satılması gerekecek.

Ayrıyeten Reuters, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei ile çalışmak için 300’den ziyade talep aldığını ve bunların yaklaşık yarısının işlendiğini de söylemekte. Süreci gerçekleştirilen taleplerin de yaklaşık yarısı onaylanmış durumda.

Yorum Ekle