Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft Yeni Bir “Örtü” Patenti

Microsoft Yeni Bir “Örtü” Patenti

Bilgisayarlar tarafından oluşturulan devasa VR dünyalarda gezinmek için oturma odanızı kullanmanız, sanal gerçeklik sisteminin önündeki zorlukların pek birçoklarının sebebi. Microsoft’un başvurduğu yeni bir patent ise, VR yerküresinde hareket ederken gerçek yerküre nesnelerine çarpmanızı engelleyecek bir eseri içeriyor.

Variety tarafından fark edilen patent, oyun sahasının sonlarını belirleyen bir taban örtüsünü gösteriyor. AR yahut VR başlıklarınız bu örtünün hadlerini kullanarak nerede olduğunu belirleyebiliyor ve velev ayağınızın altında dokunsal geri bildirimler vererek meydanın içerisinde kalmanıza da yardımcı olabiliyor. Ayrıyeten bu örtü sayesinde televizyonunuzu devirmeniz yahut evcil hayvanınızın üzerine basmanız zorlaşırken, ayağınız aracılığıyla oyundan geri almanız da mümkün olabiliyor. Geliştiricilerin bu örtünün özelliğini pek çok farklı işlev için kullanabilecekleri kesin.

Patent tarafından önerilen bir öteki fikir de, örtünün ortasında kişisel bir “başlangıç noktası” bulunması. Kullanıcı bu noktada durarak oyun yahut deneyime başlayabiliyor

USPTO/Microsoft

Şayet odanızda gereğince alan varsa, Microsoft’un teklifine nazaran bu örtülerin birden fazlasını da bir araya getirmek mümkün olacak.

Lakin patentler kelam konusu olduğunda her devir olduğu üzere, bunun da ne devir bir esere dönüşeceği (veya dönüşüp dönüşmeyeceği) ayan değil. Tekrar de bu çeşit patentler, firmaların geliştirmekte oldukları sistem ve eserler hakkında haber verebiliyor.

Bu patent, Microsoft’un konsollar için sanal gerçeklik fikrinden hala vazgeçmediğine yönelik bir gösterge olarak da kabul edilebilir. Şu anki Xbox One konsollarında bir VR başlığı bulunmuyor lakin tahminen de bu örtüyü, yeni Xbox için bir seçenek olarak görmemiz mümkün.

Yorum Ekle