Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft ve Warner Bros’tan Depolama Paydaşlığı

Microsoft ve Warner Bros’tan Depolama Paydaşlığı

Microsoft ve Warner Bros, alışılagelmiş kaidelerde gelgelelim sinemalarda görebileceğimiz bir ortak çalışmayla 1976’nın klasik sineması Superman: The Movie’yi bir kesim cama kaydetti. Bu iş için Microsoft’un Project Silica depolama tahlili kullanıldı.

Konsept ispatı” olarak gösterilen Project Silica, “kuvars camda olgu depolamak için ultra süratli lazer optiği ve yapay zekadan” faydalanıyor. Microsoft’un Innovation Stories blog sahifesine nazaran “bir lazer, çeşitli derinliklerde ve açılarda üç boyutlu nano ölçekli ızgaralar ve deformasyonlar katmanları oluşturarak dataları cama kodluyor“. 2 milimetre kalınlığındaki bir cam, bu ızgaraların 100 katmanına sahip olabiliyor.

Akabinde polarize ışık, camdan geçiriliyor ve makine tahsili algoritmalarıyla yine okunuyor. Neredeyse Superman kadar yok edilemez olan bu sert silika cam, kaynatılmaya, çizilmeye, fırında pişmeye, mikrodalga fırında ısıtılmaya ve ziyadesine dayanıyor. Bu cins testler sırasında olgu kaybının hiç yaşanmadığını belirtmek gerek.

Bu cins bir depolama ortamı, münhasıran dijital olarak çekilen sinemaların depolanmasında kullanılabilir. Lakin Project Silica’nın şu an daha çok bir konsept olduğunu söyleyelim. En azından Microsoft, “bunu yapabilir miyiz?

Yorum Ekle