Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft, İsrailli Firma Hakkında İnceleme Başlattı!

Microsoft, İsrailli Firma Hakkında İnceleme Başlattı!

Microsoft, eski ABD Savcısı Eric Holder‘ı, İsrailli firma AnyVision tarafından geliştirilen yüz tanıma teknolojisinin Garp Şeria’daki Filistinlileri tanılamak için kullanılıp kullanılmadığını bulmak üzere işe aldı. Bu karar, teknolojinin bu cephede kullanıldığına dair Haaretz ve NBC News tarafından ortaya atılan argümanların akabinde alınmış durumda. Microsoft, teknolojinin bu çeşit bir tasarrufunun etik prensiplere hilâf olacağını söylüyor.

Microsoft’un teşebbüs fonu M12, Haziran ayında AnyVision tarafından duyurulan Seri A yatırım tipi sırasında, şirkete 74 dolar yatırım yapmıştı. Holder’ın işe alınma kararı, NBC ve Haaretz tarafından AnyVision teknolojisinin Garp Şeria’da ve İsrail had geçişlerinde kullanıldığı tezinin akabinde alındı. AnyVision, yazılımın Garp Şeria’da kullanılmadığını lakin hudut geçişlerinde kullanıldığını söyleyerek argümanları cevapladı.

Mevzu hakkında konuşan Microsoft, “kişilerin kanun gözetimi senaryolarında demokratik özgürlüklerinin korunmasını destekleyeceği ve bu özgürlükleri riske atabileceği düşünülen senaryolarda yüz tanıma teknolojisini kullanmayacağını” söyledi.

Bu araştırma, Eric Holder’ın bir teknoloji firması için birinci çalışması olmayacak. Obama idaresi sırasında hükümet hizmetinden ayrılmasından beri Holder, 2017 yılında Uber için cinsî taciz savlarını araştırmıştı. Uber’deki incelemesinin sonrasında Holder, firmanın o sırada CEO’su olan Travis Kalanick‘in sorumluluklarını incelemesini ve yine tanımlamasını, çeşitlilik ve performans incelemelerine daha çokça vurgu yapmasını ve etik problemleri çözmesi için bağımsız bir yönetici ve denetleme komitesi kurmasını önermişti.

Holder, Uber’deki incelemesini tamamlamak ve geri bildirim yapmak için yaklaşık dört ay çalışmıştı. Microsoft’taki çalışmaları hakkında ne vakit malumat edinileceği şimdi aşikâr değil gelgelelim altı ay, makbul bir kestirim olabilir.

Yorum Ekle