Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft Ignite Etkinliğinde 7 İnovasyon Açıkladı

Microsoft Ignite Etkinliğinde 7 İnovasyon Açıkladı

Microsoft’un en büyük kurumsal aktifliği Ignite, Florida’da 4 Kasım’da gerçekleştirildi ve aktifliği yerküre çapında 30.000 kişi canlı olarak izledi. Aktiflik kapsamında yeni inovatif hizmetler tanıtıldı. Açıklanan inovasyonlardan biri olan Azure Arc sayesinde bulut kullanan, kullanmayan ya da hibrit servislerden faydalanan şirketler, datalarını Azure’a bağlayıp istedikleri alana anında taşıyabiliyor ve faaliyetlerinde çeviklik kazıyor. Azure Arc ile şirketler daha süratli kararlar alabiliyor ve sırf gerektiği anda bulut kullanabiliyor. Hengam kazandıran tüm bu süreçler, tek bir done müdafaa siyasetiyle korunarak inançla gerçekleşiyor.

Azure Arc ile bulut avantajları artık herkesin

Araştırmalara nazaran 2025’e kadar 175 zetabayt olgu üretilecek ve 50 milyar cihaz 2030 yılına kadar birbirine bağlanmış olacak. Olguyla dijital olarak dönüşecek geleceğin yerküresinde Microsoft, Azure’u yerkürenin bilgisayarı haline getirmek için yeni bir adım attı. Azure Arc ile Microsoft, olgularını bulutta depolasın ya da depolamasın, tüm kurumların Azure bulut inovasyonlarından faydalanabilmesini ve üstün güvenlik tedbirleri dâhil tüm Azure özelliklerine sahip olmasını sağlıyor. Microsoft’un hibrit bulut konusunda uzun yıllar süren çalışmalarını temel alan Azure Arc ile Microsoft müşterileri, Azure ile ilişkilendirilmeyen servislerini bile kendi içlerinde, şirkete ilişkin data merkezlerinde ya da farklı bulut hizmetleri üzerinde itimatla kullanabiliyor. Azure Arc’ın sunduğu esneklik, müşterilerin yeni donanım satın almadan yahut bulut sağlayıcıları arasında geçiş yapmadan, hizmetlerini daha verimli bir halde kullanmasına yardımcı oluyor.

Project Cortex şirketlere yenilikçi bir malumat ağı sunuyor

Günümüzde işletmeler tonlarca doküman ve data üretiyor lakin birden fazla devir farklı yanlarda depolanan malumatları bulmak ve kullanmak zorlaşıyor. Duyurulan bir gayrı inovasyon olan Project Cortex, şirketlere bir haber ağı oluşturuyor; üçüncü partiler dâhil farklı depolardaki tüm doküman ve kontratları tahlil etmek için makine öğrenmesini kullanıyor. Microsoft’un Teams’ten sonra sunduğu birinci ticari eser olan Project Cortex, ağ içindeki haberleri ve dokümanları gerektiğinde Outlook, Teams ve Office pratikleri üzere Microsoft pratiklerine aktarıyor.

Endpoint Manager, cihaz idaresini modernize ediyor

Dijitalleşen çağda şirket çalışanlarının bir kısmı kendi cihazlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu durum ise birçok hengam bilhassa siber güvenlik ve erişim hususlarında BT departmanlarını zorlayabiliyor. Bu yıl siber ataklar şirketlere 1 trilyon dolara mal oldu.Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın aktifliğin en değerli duyurularından biri olarak nitelendirdiği Endpoint Manager ile BT departmanları farklı cihazları tek bir mekandan takip edebiliyor ve inanç altına alıyor. ConfigMgr kullanıcıları, artık erişebildikleri Intune lisansı sayesinde, basitçe bulut tabanlı cihaz idaresi imkanına kavuşuyor.

Chromium tabanlı tarayıcı 15 Ocak’ta geliyor

Web tarayıcıları konusunda son yıllarda daha çok sürat üzerine odaklanılsa da şu günlerde güvenlik kavramı daha değerli olmaya başladı. Bugün Fortune 500 şirketlerinin %75’i birden ziyade tarayıcı kullanıyor. Bu da operasyonlar arasında uyumsuzluk riskleri taşıyor. Yerküre umumunda 15 Ocak’ta tasarrufa sunulacak olan Microsoft’un Chromium tabanlı Edge sürümü, yeni geliştirilen InPrivate tarama modu sayesinde, rakiplerinin şimdi eşleştiremeyeceği özelliklere sahip yeni zımnilik ayarlarıyla gelecek.

Visual Studio’nun web tabanlı sürümü duyuruldu

Bu yılın başlarında gerçekleştirilen Build etkinliğinde Microsoft, fiyatsız Visual Studio Code editörü üzerinde yaptığı çalışmaya dayanarak Visual Studio geliştirme ortamının web tabanlı bir versiyonunu piyasaya süreceğini açıklamıştı. Microsoft’a ilişkin ve şu an 40 milyondan çokça kullanıcısı olan GitHub ile sağlanan entegrasyon sayesinde bu deneyim artık gerçeğe taşındı.

Power Virtual Agents ile yeni nesil Chatbot’lar imaj kazanıyor

2023 yılında 500 milyon tatbik yaratılmış olacak, bu rakam son 40 yılda geliştirilenlerden daha ziyade. Ferdi geliştiricileri güçlendirmek isteyen Microsoft, sanal sohbet oluşturmak için kullandığı inovatif kodsuz/düşük kodlu araç olarak Power Virtual Agents’ı duyurdu. Platform, görsel bir arayüz yardımıyla Azure’un makine öğrenmesi özelliğinden yararlanıyor. Power Virtual Agents ile görsel araçlar ekleyip bir chatbot geliştirmek kolaylaşıyor. Power Platformu’nun şu anki 2,5 milyon kullanıcısı böylelikle inovatif ve yaratıcı bir özelliğe kavuşmuş oldu.

Cortana’ya erkek sesi eklendi

Akıllı ferdî sesli asistan Cortana’ya erkek sesi eklenmesinin yanında Microsoft, verimlilik aracı olarak kullanılması ismine Cortana tabanlı yeni deneyimleri de duyurdu. Cortana, iOS tabanlı cihazlardaki Outlook’ta (Android’e de gelecek) gelen kutusunda neler olduğunu özet olarak okuyabilecek, e-mailleri işaretleyebilecek, silebilecek ya da karşılık verebilecek. Başkaca, takvim randevularınızın günlük bir özetini sunabilme özelliği kazanan Cortana, cevaplanması gereken kıymetli e-postaları haber verebiliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle