Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft Büyümeye Devam Ediyor!

Microsoft Büyümeye Devam Ediyor!

, 2020 finansal yılının 2. çeyreği yahut 2019 takvim yılının dördüncü çeyreği için gelir raporunu açıkladı. Redmondlu bir defa daha güçlü bir büyüme gösterdi ve yıl bazında %14 gelir artışı yaşayarak 36,9 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelir Üretkenlik ve İşletme Süreçleri kısmında 11,8 milyar dolar (%17 büyüme), Akıllı Bulut’ta 11,9 milyar dolar (%27 büyüme) ve Şahsî Bilişim’de 13,2 milyar dolar (%2 büyüme) olarak ayrılıyor.

Üretkenlik ve İşletme süreçleri büyümesi temel olarak Office 365 ve LinkedIn sayesinde gerçekleşti. Tüm Office ticari eserleri ve hizmetleri gelir olarak %16’lık büyüme gösterdi. Bu da Office 365 Ticari gelirinde %27’lik büyüme ve bunu aşağı çeken bulut olmayan Office Ticari eserlerinde %11’lik gerilemeden oluşuyor.

Office Tüketici eserleri ve gelirleri de %19’luk büyüme gösterdi ve Microsoft bunun sebebini tekrar eden üyelikler, Japonya pazarı ve geçtiğimiz yılın düşük olmasına bağlıyor. Yekunda 37,2 milyon yeni Office 365 Tüketici üyesi bulunuyor.

LinkedIn geliri %24 büyürken, Dynamics eserleri ve hizmetleri %12 büyüdü ve Dynamics 365 geliri %42’lik büyüme gösterdi. Doğal ki Microsoft bu ortamlarda tam olarak ne kadar gelir elde ettiğini açıklamıyor.

Akıllı Bulut meydanında ise Azure gelirinin %62’lik artışı ile yukarı taşınan sunucu eserleri ve bulut hizmetleri %30 büyüme gösterdi. Microsoft Server 2008 desteğinin sona ermiş olmasının da ekleriyle sunucu eserleri %10’lık yükseliş gösterirken, Kuruluş Mobilite %35’lik büyüme ve Kuruluş hizmetleri geliri %6’lık büyüme gösterdi.

Son kategori olan Zatî Bilişim ise en büyük geliri getiren kısım oluyor. Windows OEM geliri etkileyici bir formda %18 artış gösterdi ve Microsoft, bunun sebebinin geçtiğimiz yılın çip tedarik düşünceleri olduğunu söylüyor. Bu, Pro gelirinde %26’llık büyümeyi ve Pro-olmayan gelirde %4’lük büyümeyi de içeriyor. Bunun büyük bir kısmının da için desteğin sonlandırılmasından kaynaklandığı söylenebilir.

Windows Ticari eserleri ve bulut hizmetleri temel olarak Microsoft 365 büyümesi sayesinde %25’lik artış gösterdiler. Surface geliri %6 arttı ve Microsoft, bu mevzuda gayrı bir açıklama yapmış değil.

Oyun geliri ise bir defa daha geriledi ve bu sefer gerileme %21 nispetinde. Xbox içerikleri ve hizmetleri de geçtiğimiz yılın büyüklüğüne ve Fortnite’a bağlanabilecek bir halde %11 geriledi. Son olarak da arama reklam geliri %6 büyüme gösterdi.

Yorum Ekle