Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft Büyümeye Devam Ediyor!

Microsoft Büyümeye Devam Ediyor!

Microsoft, 2020 finansal yılının 2. çeyreği yahut 2019 takvim yılının dördüncü çeyreği için gelir raporunu açıkladı. Redmondlu firma bir defa daha güçlü bir büyüme gösterdi ve yıl bazında %14 gelir artışı yaşayarak 36,9 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelir Üretkenlik ve İşletme Süreçleri kısmında 11,8 milyar dolar (%17 büyüme), Akıllı Bulut’ta 11,9 milyar dolar (%27 büyüme) ve Şahsî Bilişim’de 13,2 milyar dolar (%2 büyüme) olarak ayrılıyor.

Üretkenlik ve İşletme süreçleri büyümesi temel olarak Office 365 ve LinkedIn sayesinde gerçekleşti. Tüm Office ticari eserleri ve gelir olarak %16’lık büyüme gösterdi. Bu da Office 365 Ticari gelirinde %27’lik büyüme ve bunu aşağı çeken bulut olmayan Office Ticari eserlerinde %11’lik gerilemeden oluşuyor.

Office Tüketici eserleri ve gelirleri de %19’luk büyüme gösterdi ve Microsoft bunun sebebini tekrar eden üyelikler, Japonya pazarı ve geçtiğimiz yılın düşük olmasına bağlıyor. Yekunda 37,2 milyon yeni Office 365 Tüketici üyesi bulunuyor.

LinkedIn geliri %24 büyürken, Dynamics eserleri ve hizmetleri %12 büyüdü ve Dynamics 365 geliri %42’lik büyüme gösterdi. Doğal ki Microsoft bu ortamlarda tam olarak ne kadar gelir elde ettiğini açıklamıyor.

Akıllı Bulut meydanında ise Azure gelirinin %62’lik artışı ile yukarı taşınan sunucu eserleri ve bulut hizmetleri %30 büyüme gösterdi. Microsoft Server 2008 desteğinin sona ermiş olmasının da ekleriyle sunucu eserleri %10’lık yükseliş gösterirken, Kuruluş Mobilite %35’lik büyüme ve Kuruluş geliri %6’lık büyüme gösterdi.

Son kategori olan Zatî Bilişim ise en büyük geliri getiren kısım oluyor. Windows OEM geliri etkileyici bir formda %18 artış gösterdi ve Microsoft, bunun sebebinin geçtiğimiz yılın çip tedarik düşünceleri olduğunu söylüyor. Bu, Pro gelirinde %26’llık büyümeyi ve Pro-olmayan gelirde %4’lük büyümeyi de içeriyor. Bunun büyük bir kısmının da Windows 7 için desteğin sonlandırılmasından kaynaklandığı söylenebilir.

Windows Ticari eserleri ve bulut temel olarak Microsoft 365 büyümesi sayesinde %25’lik artış gösterdiler. Surface geliri %6 arttı ve Microsoft, bu mevzuda gayrı bir açıklama yapmış değil.

Oyun geliri ise bir defa daha geriledi ve bu sefer gerileme %21 nispetinde. Xbox içerikleri ve de geçtiğimiz yılın büyüklüğüne ve Fortnite’a bağlanabilecek bir halde %11 geriledi. Son olarak da arama geliri %6 büyüme gösterdi.

Yorum Ekle