Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mercedes’ten Avatar’dan Esinlenen Araba Konsepti

Mercedes’ten Avatar’dan Esinlenen Araba Konsepti

Mercedes-Benz‘in CES 2020’de gösterdiği Avatar sinemasından çıkmış üzere görünen araba konsepti, sürücüyü biyometrik teknolojiyle bir araya getiriyor.

Kapısı olmayan aracın tekerleklerinde aydınlatma bulunuyor. Araç üzerindeki çok istikametli “biyonik kanatlar“, sürüngenlerin kabuklarına emsal bir imaj sunmayı amaçlıyor. Aracın hangi güç menşesini kullandığı açık değil, gelgelelim sürücüye dış yerküreyi dayanılmaz bir biçimde sunuyor. Dış ortamın bir yansıması, dışı bir hale sahip ekranda görünüyor.

Vision AVTR’nin koltuğuna oturduğunuzda araç kalp ritminizi hissedip, bunu koltuğun gerisinden hafif bir yumrukla “onaylıyor“. Mercedes, aracın bu biyometrik irtibatla çalıştığını söylüyor. Firma, yolcuyla arabası bir cins “simbiyotik organizma” olarak birleştirmeyi amaçlıyor. Aracın işlevlerini elinizi konsoldaki titreşen denetim yüzeyine koyarak denetim ediyorsunuz. Araç, artta evlat varsa onların sıhhatini denetim ediyor ve yolculara koordinasyon sağlayabiliyor.

Otonom aracın mekanikleri konusunda pek haber yok, lakin ön ve art akslar 30 radde dönebildiğinden “yengeç yürüyüşü” yapabiliyor.

bunların Mercedes-Benz’in geleceği için ne mana taşıdığını söylemek ise çetin. Araca dahil edilen birçok konsept ve teknoloji var, lakin firmanın bunlar geleceğe yönelik vizyonunu yansıtmaktan çok, Avatar’dan esinlenerek yapılmış görünüyor.

Yorum Ekle