Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Meksika fasulyesinin yararları nelerdir? Meksika fasulyesi nasıl tüketilir?

Meksika fasulyesinin yararları nelerdir? Meksika fasulyesi nasıl tüketilir?

Prof. Dr. Mehmet Öz, daima hudutlu ve yorgun halin magnezyum eksikliğinden kaynakladığını vurguladı. Bunun asıl nedenin ise magnezyum eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Bunun için kimi besinleri tüketmeyi öneren Öz, bu besinlerin başında Meksika fasulyesinin geldiğini vurguladı. Pekala Meksika fasulyesinin yararları nelerdir? Meksika fasulyesi nasıl tüketilir? İşte tüm soruların cevabı:

Acı soslarıyla meşhur olan Meksika mutfağının vazgeçilmezi olan Meksika fasulyesi barbunya ve fasulye ailesine ilişkin ortak bir besindir. Ilmî literatürde “Phaseolus vulgaris” olarak bilinen al ya da mor fasulye Meksika’da çok kullanıldığı için Meksika fasulyesi denilmiştir. İçeriğinde antioksidan unsuru olan likopen çokça olduğundan bu renge sahiptir. Meksika mutfağından sıklıkla tüketilmesine karşın aslında Hindistan’a aittir. Çoklukla salata olarak tüketilen Meksika fasulyesi, vegan olanlar için ülkü bir besindir. Kalorisi düşük olan Meksika fasulyesi 7000 yıla aşkındır tabiatta vardır. Yapılan araştırmalarda kanser tedavisinde tesirli olan Meksika fasulyesi, besin kıymeti yüksektir. İspanyol keşifçilerin Hindistan’da bulunup tüm yerküreye yayılmaya başlandı. Prof. Dr. Mehmet Öz, yaptığı bir araştırmanın sonucunda günümüzdeki kişilerin iş temposu ve hayat gayesi nedeniyle çabuk yorulma ve asabi halinde artış olduğunu vurguladı. Bunun nedeni ise bu iş temposunda sıhhatsiz beslenmekten kaynaklandığını başkaca belirtti. Öz, bir yazısında “Meksika fasulyesi gayri fasulyeler arasında antioksidan açısından 2. sırada. Tam bir lif deposu. 250 gram Meksika fasulyesi, 84 m magnezyum içerir” formunda Meksika fasulyesinin yararından bahsetti. 

MEKSİKA FASULYESİNİN YARARLARI NELERDİR?

orantıda lif içerdiğinden diyet yapmak isteyenler ya da sindirim sorunu olanlar için ülkü bir besindir. Tertipli tüketildiğinde vücudun gün içinde gereksinimi olan kuvvet de sağlar. Başkaca yiğit tüketmek istemeyenlerin de tüketilmesi tavsiye edilir. Metabolik sistemin sağlıklı bir biçimde işlemesine neden olur.

Vücudun muhtaçlığı olan magnezyumu karşılar. Kemik ağrılarını azaltarak vücuttaki asidik orantısı istikrarlar. Tıpkı devirde kemik gelişimine ek sağladığından mütehassıslar gebe ve evlatlarında tüketmesini tavsiye eder. Münhasıran hatunlara yarar sağlayan Meksika fasulyesi, yaşanılan hormonal dengesizliği ketler. 

Sıhhatsiz beslenme ve iş temposundan ötürü kan hücrelerinde azalma olur. Kan basıncı düşer bu da önemli marazlara yol açabilir. Meksika fasulyesi burada da devreye girer. Sistemli tüketildiğinde kan problemlerini en aza indirir. Başkaca kronik tansiyonu olan bireyler içinde ülkü bir besindir. 

Zararlı unsurlardan kurtulmak için vücut antioksidana muhtaçlık duyar. Fakat bu antioksidanlar besinler aracılığıyla alınabilir. Meksika fasulyesi de bu bakımından ülkü bir besindir. Tüm toksinleri kısa müddette vücuttan atar. Bu yüzden kanser marazlarının yaşanmasını handikaplar.

Protein vücut için olmazsa olmaz bir husustur. Protein en yararlı alındığı tek besin ise al et olduğu biliniyor. Lakin kimi bilirkişiler et tüketmezler bu yüzden vücudun muhtaçlığı olan proteini farklı besinlerden elde eder. Bu besinler arasında birinci sırada gelen Meksika fasulyesidir. Protein vücuttaki hücrelerin süratle onarılmasını sağlar. 

Bayanların yaşadığı adet, hamilelik ve menopoz evrelerinde ortaya çıkan birtakım belirtilerin şiddetini azaltır. Münhasıran terleme, gerilim, kan şekeri ve metabolizma durgunluğu üzere sıhhat meseleleri için tüketilebilir. 

İçeriğinde ölçüde C vitamini, lif ve demir üzere unsurlar içerir. Vücudun bu eksikliklerini kısa vadede giderir. Bağışıklığı güçlendirerek mevsim geçişlerinde kolay kolay marazlar yaşanmasını handikaplar.

MEKSİKA FASULYESİ NASIL TÜKETİLİR?

Öncelikle bir gece evvelden su da bekletilir. Daha sonra tıpkı fasulye ve nohut üzere haşlanabilir.

Meksika fasulyesi en çok yeşilliklerle bir araya getirilerek salata formunda tüketilebilir.

Haşlanmış Meksika fasulyelerini zeytin yağda kavurup içine salça ekleyerek makarnaların üzerine olarak dökülebilir.

Ana yemek içinde havuç ve patates de içine eklenebilir.

Meksika yemekleri arasında yaygın olan tortilla ekmeğiyle bir arada hazırlanan burtitto olarak da yenebilir. 

Yorum Ekle