Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mekan fıstığının yararları nelerdir? Hangi illetlere âlâ gelir & Konum fıstığı alerjisi

Mekan fıstığının yararları nelerdir? Hangi illetlere âlâ gelir & Konum fıstığı alerjisi

Güç deposu olan yan fıstığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Tasarrufu Persler ve Romalılara dayanan taraf fıstığı tüketimi en çok tercih edilen kuruyemişlerden biridir. Birebir vakitte ezilip sürülebilir hale de getirilir. İçeriğindeki sağlıklı yağ metabolizmanın işleyişini tesirler. Evet Bölge fıstığının yararları nelerdir?

Taraf fıstığının kalorisi yüksek olmasına karşın kilo almaya neden olamaz. Zira içerdiği kalori kuvvete dönüşür. Bu bakımından nadir yiyeceklerden biridir. Yaz kış bulunmasına karşın kışın daha çokça mahal fıstığı, sıhhate yararı olan pantotenik isimli bir asit içermektedir. Ayrıca Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko sıhhate yararı olan bu mineraller açısından da epey zengindir. Vücuda giren bakterilerle savaşmak için bağışıklığın güçlü olması gerekir. Konum fıstığı bu bakımdan epeyce yarar sağlar. Bağışıklığı güçlendirerek kanserli hücrelerle bile savaşmasını destekler. Tıpkı hengamda düşük orantıda kolesterol içerdiğinden ve damar illetlerinin riskini de azaltır.

MEKAN FISTIĞININ YARARLARI NELEDİR? 

Oleic yağ üzere doymamış yağ asidi sayesinde damar sıhhatini korur. Tıkanmaya neden olmaz. Başkaca seviyesini istikrarda meblağ. 

Vücudun sıhhatle gelişmesi için protein ve amino asit unsurları muhtaçlığı vardır. Bu hususları tabiatıyla üretemediğinden ek takviye gerekir. Taraf fıstığı bu ek takviyesinde ve beyaz etten sonra en tesirli olandır. Günde bir avuç konum fıstığı tüketerek vücudun gereksinimi olan proteinin yüzde 30 karşılanmış olunur. 

Cildin en çok muhtaçlığı olan vitamin ise E vitaminidir. Mekan fıstığı içerdiği E vitamini sayesinde cildin deforme olmasına neden olan bakterilere karşı savaş açar. Akne ve siyah nokta üzere cilt sorunlarının yaşanmasını köstekler. Ayrıyeten kimi araştırmalarda egzama ve sedef üzere önemli marazları da engellendiği ortaya çıkarılmıştır. E vitamini sayesinde cildin yanı sıra saçlara da yarar sağlar. Saçların dökülmesini önleyerek daha parlak ve canlı görünmesini destekler.

Farklı bir araştırmada ise yan fıstığını hamilelik devrinde tüketildiğinde bebeklerindeki meydana gelme ihtimali olan nöral problemlerin yüzde 60’ını azaltığı görülmüştür. 

Birtakım yörelerde bölge fıstığı kabukları kaynatılarak tüketilir. Bu su içerdiği biochanin unsurunu 4 kat çokça artırır. Bu unsur vücuttaki tüm bakteri ve zararlı hücreleri idrar yolu ile söküp atar. Ayrıyeten taraf fıstığı suyu yaraların güzelleşmesinde ve ağrıların şiddetini azaltmada kullanılır. 

Yapılan araştırmalarda balla karıştırılarak elde edilen bölge fıstığı ezmesi kilo vermede yardımcı olur. Haftada 3 kez tüketerek obezite riskini de azaltır.

MAHAL FISTIĞI ALERJİSİ!

Güçlü bir vitamin ve mineral deposu olmasına karşın kimi kişilerde mekan fıstığı alerjiye neden olur.  Aflatoksin isminde bir küf hususunu üreten yan fıstığı önemli zehirlenmelere yol açabilir. Bu da öncelikle iştah kaybına sonra sıklıkla tekrar eden baş ağısı ve vücut yorgunluğuna yol açar. Bilhassa sıcak havalarda bu tesir süratle ilerler ve terleme göz içinin sararması üzere durumlar yapar. En yaygın azık zehirlenmesine neden olan bölge fıstığı, kimilerinde boğaz kaşıntısı ve nefes darlığı üzere belirtilerle görülürken kimilerinde ise cilt kaşıntısı olarak meydana gelir. 

 

Yorum Ekle