Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
MediEvil İncelemesi

MediEvil İncelemesi

Birinci MediEvil, piyasaya çıkalı tam 21 yıl olmuş! Lisana kolay, tam yirmi bir yıl! 1998 yılında PlayStation 1‘e çıkan MediEvil, sonradan 2000’de MediEvil 2 ile yola devam etmiş ve 2005’te de MediEvil Resurrection ile PSP’de uzunluk göstermişti. Ellerimizde tuttuğumuz MediEvil ise, 1998’de yayınlanan birinci oyunun remake’i. PlayStation 4’e şahsi olarak yine ele alınarak tazelenen imalat, cümbüş konusunda ise 21 yılda hiçbir şey kaybetmemiş.

Espri anlayışı epey yüksek bir imalat olan MediEvil’de, kahramanımızın ismi Sir Daniel Fortesque. Kendisi, 100 yıl kadar evvel berbatlığıyla nam salmış meyyit ordulara hükmeden Gallowmere büyücüsü Zarok’a karşı kılıç kalkan kuşanmış ve ordularını da ardına aldığı üzere Zarok’u devirmek üzere asker meydanına inmişken, bir kaza okuna isabet oluyor ve oracıkta can veriyor. Sir Daniel Fortesque için trajik bir son olmasına rağmen erleri onun kanını bölgede bırakmıyor ve Zarok’u engellemeyi başarıyorlar.

Gelgelelim aradan geçen yıllar sonra büyücü Zarok bir halde yine hayata dönüyor, dönüşüyle birlikte ordularını diriltiyor ve elbette bu dönüşe Sir Daniel Fortesque de eşlik ediyor.

Evet, Sir Daniel Fortesque, Zarok’u bir sefer daha –ve bu defa oklara dikkat ederek- durdurmak için yerküreye dönüyor ve MediEvil da böylelikle başlıyor.

MediEvil, elbette epey çizgisel bir prodüksiyon. Zarok’u durdurmak için önünüze çıkan “ölü” savaşçılarını bir bir indirdiğiniz ve bulmacaları çözerek kısımları geçmeye çalıştığınız bir oyun olurken, pek akıcı olduğundan da kuşkunuz olmasın. Elbette günümüz oyunları kadar derin stratejik ögeler içermiyor MediEvil; düşmanlarınıza karşı sırf kalkanınızla gard alıp silahınızla yanıt verebiliyorsunuz. Gelgelelim her ne kadar önünüze çıkan düşmanları öldürürken çok baş yormasanız da, Hall of Heroes‘da yeni silah ve özellikler açabilmek için yeteri kadar düşmanı kesmeniz koşul.

Elinizde düşmanlarınıza karşı kullanabileceğiniz 2 farklı silah kombinasyonu, fakat çeşitli seçeneğiniz var. Kılıç, bıçak, balta, çekiç, arbalet, kalkan ve velev dev bir odun ile pata küte giriştiğiniz düşmanlarınızdan ruhlarını topluyor ve kısmı tamamlayarak Zarok’a bir adım daha yaklaşmaya çalışıyorsunuz.

Mahsusen Cadılar Bayramı‘nın da yaklaştığı şu günlerde görselliğiyle buna eşlik eden MediEvil, her ne kadar PS4’e kişisel yine yapılmış bir prodüksiyon olsa da, eski nostaljik atmosferini koruyor ve bunu düzgün bir halde yansıyor. Müzikler ise muazzam. MediEvil’ın tekrar imalat sürecinde müzikler de baştan kaydedilmiş ve ortaya atmosferi taçlandıran bir setlist çıkmış diyebiliriz. Son olarak oyunun Türkçe lisan desteğine sahip olması da munfasıl bir şık.

Sonuç

Şu sıralar başınızı boşaltmak ve PlayStation başında sefalı saatler geçirmek istiyorsanız MediEvil tam da Cadılar Bayramı devrine yakışır keyifli bir oyun olmayı başarıyor. ’98 yılında oynamış olsanız da eski anıları PS4 ekranında anımsamak, 21 yıllık şık bir tebessüme sebep olacaktır kanısındayız.

Puan: 80

KÜNYE

Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Other Ocean Interactive
Çeşit: Aksiyon – Macera
Platform: PlayStation 4
Web: https://www.playstation.com/en-us/games/medievil-ps4

Yorum Ekle