Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mate çayı nedir? Mate çayının yararları nelerdir? Mate çayı neye düzgün gelir?

Mate çayı nedir? Mate çayının yararları nelerdir? Mate çayı neye düzgün gelir?

Brezilya’da yetiştirilen sindirimden bağışıklık sistemine kadar vücuda inanılmaz yararlar sağlayan mate çayı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Yüksek nispette kafein içeren mate çayı, yaşlanma belirtilerini azaltır. Gün uzunluğu dinç kalmayı sağlayan mate çayı, bu sayede Güney Amerika’da yerli halk yaygın bir halde tüketilir. Pekala mate çayının yararları nelerdir? Mate çayı neye uygun gelir?

İspanyolca bir söz olan mate aslında dostum ya da arkadaşım manasına gelir. Lakin mate tıpkı hengamda Chimarrao kökenli isimli bitkiye denir. Bu bitki Güney Amerika kıtasında yayın bir halde yetiştirilir. Ayrıyeten güçlü bir kafeinli besin olduğundan yerli halk epeyce çok tüketiliyor. Güney Amerika’nın yanı sıra Güney Afrika kıtasında da bulunur. Şuan yerkürede en büyük ithalat sahibi devlet Lübnan’dır. Çay klâsik bir metalle sunulur. İçinde süzgeç olan gümüşten yapılmış bu sunuma bombilla denir. Bitki sıcak suyla direk temas edilip tüketilmesi sakıncalıdır. Bu yüzden rahat tüketilmesi için bu metoda başvuruldu. 16. yüzyılda İspanyollar tarafından keşfedilen bitki, 17. yüzyılda evcilleştirilip yetiştirilmeye başlandı. İçeriğinde kafein dışında yüksek radde de  A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile klorofil, kalsiyum, manganez, demir, selenyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve protein de bulunur. 15 farklı aminoasit barındırdığından tek bardakta bile vücudu temizleme de epey tesirlidir. 

MATE ÇAYININ YARARLARI NELEDİR?

Kandaki yağların ve aminoasitlerin daha rahat dolaşabilmesi bed kolesterol seviyesinin düşük olması gerekir. Ama asrî çağda hormonlu besinler ve hareketsiz ömür bu beğenilmeyen kolesterolün artmasına ve kalp hastalıklarına taban hazırlar. 

Birtakım yörelerde yerba mate olarak da bilinen çay, yeşil çaydan daha tesirlidir. Vücuttaki hür radikalleri idrar yoluyla atar. Hücrelerin yenilenmesini destekler. Münhasıran kronik yorgunluk üzere durumların yaşanmasını ketler. 

Vücudun yağ yakımını hızlandırdığından bölgesel zayıflama için ülkü bir çaydır. Diyetisyenler son yıllarda zayıflamak için mate çayını önerir. Mate çayı, karbonhidrat ve öteki yağlı besinlerin vücutta yağ tutmasını köstekler. Sindirim sistemini düzenler. Bağırsakların işlevselliğini artırır. 

Had hücrelerinin deformasyona uğramasını köstekler. Vücudun gerek duyduğu vitaminleri karşılayarak gerginliği ve gerilimi azaltır. Günlük bir fincan tüketilebilir. Tıpkı papatya ve yeşil çay üzere yarar sağlar. Vücudu rahatlatır.

İçeriğinde klorojenik asit bulunduran mate çayı, dimağa giden sinyalleri güçlendirir. Konsantre gücünü artırarak ileri yaşlarda görülme ihtimali olan alzheimer ve unutkanlık üzere marazların yaşanmasını önler.

Yapışan araştırmalarda antioksidan bakımından güçlü olan mate çayı, gırtlak ve mesane de yaşanma ihtimali yüksek olan kanserin oluşumunu mahzurlar.

MATE ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Çayın daha süratli ve rahat tüketilmesi için icat edilen bombileleri alarak demleye bilirsiniz. Bardak formundaki kupanın içinde süzgeç bulunur. Bu süzgece bir yemek kaşığı mate yaprakları eklenir. Daha sonra üzerine kabın alabileceği kadar sıcak su ek edilir. 7 dakika demlenen çayın süzgecini çıkartıp tüketin. Aç karna içilmesi tavsiye edilmez. Aksi halde midenin hassaslaşmasını sağlar. Tok karınla günde bir en ziyade iki kere tüketilebilir. Akşam vaktinden sonra da tüketimi münasip değildir. Zira bu kere içerdiği kafein yüzünden uykusuzluğa neden olabilir. 

MATE ÇAYININ ZARARI VAR MIDIR?

Çok çokça tüketildiğinde uyku sistemini bozar. Başkaca mideyi bozar. Gebe, evlat ve yaşlıların tüketmeden evvel bir bilirkişiye başvurması gerekir. Aksi halde istenilmeyen sonuçlara neden olabilir. 

Yorum Ekle