Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Masaüstü FRP Oyunlarına Göz Atıyoruz…

Masaüstü FRP Oyunlarına Göz Atıyoruz…

Yılın bu devri geldiğinde, büyük kentlerde de masaüstü FRP şenlikleri başlar. FRP tabanlı pek çok büyük tertip düzenlenir. Sonbahar ayları, soğuk gecelerde içimizi ısıtan masa üstü oyunlarının tanınan oldukları aylar olarak kabul ediliyor.

Dungeons and Dragons setleri, yerkürenin açık ara en çok rağbet gören FRP (Fantazi Rol Yapma) kitleri konumunda.

Bir masanın etrafına toplanan oyuncular, fantastik karakterleri canlandırıyor. Böylelikle FRP’ye vazife verenler; Ejdarhalar, Ilahlar, Gece’nin Varlıkları, Kutsal Savaşçılar, Büyücüler ve çoklu kainatlar ile üzere, hayal gücünün genişliğine bağlı ögelerin aralarında geziniyor. Velev Wars, Lovecraft kozmosu, Lord of The Rings, Star Trek, DC kozmosu ve Marvel cihanı üzere etmenler de devreye giriyor. Velhasıl alt tarafta sayacaklarımızdan bağımsız olarak bir Jedi Ustası’nı, bir Ishtari (Gandalf,Saruman) büyücüsünü, Wolverine’i yahut Superman’i canlandırmak mümkün.

Bu prodüksiyonlar yalnızca masa üstünde değil, bilgisayar ve konsollarda da hayat buldu. Efsanevi KOTOR (Knights of The Old Republic), tarihin en başarılı RPG oyunları arasında bulunuyor. Vampire ikilemesi de, oyun yerküresinin en değerli ürünleri arasında. Vampire: The Masquerade’in yapısı, Dungeons and Dragons ile büyük benzerlikler gösterir. 

D&D kitlerinin birinci neslinin 1974 yılında ve şimdilik sonuncu olan beşinci neslin 2014 yılında yayınlandığını vurgulamalıyız. Birinci nesillerde kimi eksi puanlar (zırh sınıfı ne kadar düşük olursa, oyuncuya zarar vermek o kadar zordu) olumlu iken, üçüncü nesilde işler büsbütün değişmiş ve tüm puanların yüksekliğine vurgu yapılmıştır.

Dungeons and Dragons masa üstü kitleri hakkındaki kimi kilit malumatları sizinle paylaşacağız. D&D son aşama geniş bir yelpazeye sahip ve en çok satılan, oynanan kit konumunda. Forgetten Realms, Ravenloft, DragonLance; Wizard of The Coast’ın kanatları altında. Forgetten Realms evreninden Baldur’s Gate, Neverwinter Nights ve Icewind Dale; PC ve konsol platformuna uyarlanarak sözün tam mealiyle fırtınalar estirdi.

DM nedir?

Masa üstü FRP‘deki en kıymetli kişi DM’dir. Dungeon Master (Zindan Efendisi) sözünün kısaltması olan DM, senaryoyu müellif, oyuncuları tutarlı olduğunu düşündüğü sınıflara nazaran yönlendirir ve kainatın tüm denetimini eline alır. Oyuncular ne kadar tecrübeli ve yetenekli olursa olsun; ortada yeterli bir senaryo ve DM becerisi olmaksızın, ne yapacaklarını şaşırırlar. Elbette DM‘i zorlayan birtakım etmenler vardır: Oyuncunun ısrarla rollerine makul davranmamaları DM’in elini zorlaştırır ve radikal tedbirler almasına neden olabilir. DM, FRP’nin matematiksel kalemleri ve zarları üstünde de tam hakimiyet kurmak zorundadır.

Zarlar

Role kendinizi ne kadar adarsanız adayın, ne kadar başarılı olursanız olun bazen işiniz bahta bağlıdır (hayatta da bu türlü değil mi). Dungeons and Dragons kitlerinde 4’lük 6’lık, 8’lik, 10’luk, 12’lik ve 20’lik zarlar bulunur. Bunlar; özelliklerin dağıtılmasından, ölümcül bir dövüşten sağ salim çıkamayacağınıza dair pek çok şeyin belirleyicisi olabilir.

özellikleri

Karakterlerin temel özellikleri arasında Strength (Güç), Dexterity (Çeviklik), Constituiton (Dayanıklılık), Intelligence (Zeka), Wisdom (İrade Gücü ve Bilgelik), Charisma (Karizma) üzere kalemler konum alır. Bir Mage (Büyücü) için Intelligence en kıymetli kalemken, Paladin için Wisdom, Strength ve Charisma, Savaşçı için Strength, Constituiton, Dexterity üzere bedeller öne çıkar.

Sınıflar

Artık de sınıflarından bahsedelim.

Fighter/Warrior: Kelam konusu D&D’nin nispeten kolay oynanan figürlerinden biridir. Karakter, kısıtlandırmalar ile pek uğraşmaz. Forgetten Realms’den Drizzt Dourden ve DragonLance’den Caramon bu sınıfın üyelerine örnek gösterilebilir.

Cleric: Bir D&D oyununda kritik ehemmiyete sahip bir karakterdir. Bir Rab’ın rahibi konumundaki karakter, farklı etik bakış açılarını kabul edebilir. Kötücül, tarafsız yahut bir varlığa tapabilir. Kaotik, tarafsız yahut iyicil davranışları seçebilir. Cleric, “seviyesine göre” bir karakteri mevtten döndürebilir yahut ağır yara almış tüm arkadaşlarını belirli seviyede güzelleştirebilir. 

Barbarian: Ismi üstünde “barbar” bir figürdür. Gözü döndüğünde şaha kalkıp, inanılmaz zararlar verebilse de, Strength temelli bir karakter olduğunda, gözünü kararttığında önemli formda yaralanabilir.

Rogue: Intelligence ve Dexterity’i harmanlayan karakterimiz; tuzakları fark edip tesiri hale getirebilir, kilitleri açabilir ve gölgeler içinden hareket edip rakiplerini ortadan kaldırabilir. Yeterli bir Rogue, renkli bir FRP deneyiminin önünü açabilir. Rogue’den mahrum bir ekip hiçliğe ilerleyebilir.

Bard: Yaratılış müziğini kullanan Bard (Ozan), çeşitli büyü güçlerine sahiptir. Kadro arkadaşlarını güzelleştirebildiği üzere, düşmanlar için ölümcül büyüleri de kullanabilir. Dexterity ve Charisma, laf konusu arkadaş için olmazsa olmazlardır.

Wizard: Büyüleri ezberlemek zorunda olan Wizard, cihanın en zeki figürleri arasından çıkar. Doğal olarak Intelligence temelli karakterlerdir. Güçlü Wizard’lar, kaidelere ve zara bağlı olarak tüm düşman öbeğini ortadan kaldırabilir. Wizard, her türlü etik görüşe sahip olabilir gelgelelim umumide kaotik ruh haline sahiptir. Raistlin Majere ve Elminster üzere tanınan kurgu karakterler Wizard sınıfındadır.

Paladin: Paladin, oynanması en güç karakter sınıflarından biridir. Paladin’ler Rablerine ve temel kurallara tutkuyla bağlı karakterlerdir. Beğenilmeyen varlıkları kolaylıkla tespit edebilirler ve bu varlıklara karşı hususî bir güçle atağa geçebilirler. Güçlü ve dayanıklı karakterlerdir. Ahlaki kuralları ihlal edemezler. Bir Paladin yalan söyleyemez, rakibini geriden bıçaklayamaz ve yeminini bozamaz. Kutsal bir yeminle, üniversal güce bağlıdır. Kurallara bağlı kalmazsa “Fallen” statüsüne geriler ve Ilahının lütfundan uzak kalır. Hasebiyle kutsal güçlerini kullanamaz hale gelir. Paladin’i aklınızda canlandırabilmeniz için DC evreninden Superman ve Marvel evreninden Captain America’yı örnek verebiliriz. Çünkü iki karakter de, sağlam ahlaki pusulalara sahipler. Superman yalan söylemez (Alternatif ego Clark Kent’in kimliğini saklamak için yalan söylemesi bambaşka bir konu) yahut tanrısal güçlerine rağmen kimseyi öldürmez. Captain America da, ahlaki açıdan yıkılamaz bir duvardır. Yalan söylemez ve Paladin’ler üzere, kendisini öne atmaktan asla kaçınmaz. DC evreninden Flash da, Paladin’lere benzeri davranışlar stantlar. Flash, Justice League’de (Adalet Birliği), Superman ile birlikte umudu sergileyen iki karakterden biridir. Flash, En Karanlık Gece’de Umudun Mavi Yüzüğü’nü takmış ve Irtihali temsil eden Necron’a karşı olan savaşın kazanılmasında büyük bir rol üstlenmiştir. 

Sorcerer: Wizard’lar üzere büyücü özelliklerine sahip Sorcerer, Wizard’ın bilakis gücünü Charisma becerisinden alır. Büyü ezberlemek zorunda olmasa da, seviyesine nazaran makul sayıda büyü kullanabilir. Kelam husus karakterler ne kadar çok karizmaya sahiplerse, o kadar çok büyü kullanabilirler.

Ranger: Dexterity ve Wisdom üzere becerilerin dehşet formda harmanlandığı Ranger’lar, karizmatik Paladin’ler üzere doğal başkanlardır. İnanışları ve etik bakış açılarında farklılıklar varsa iki sınıf arasında önemli çatışmalar yaşanabilir. FRP oyuncularından pek birden fazla “Follow The Ranger” yani Ranger’ı izleyin mottosu güder. Ekseriyetle ok ve yay mütehassısı olan Ranger’ler, tabiattaki inanılmaz takip muvaffakiyetleri ile öne çıkarlar.  

Elbette daha pek çok ana ve yan karakter mevcut lakin bunlara önümüzdeki metinlerde değinmeyi planlıyoruz.

Ahlaki pusula:

Kurallara sıkı sıkıya bağlı Paladin’ler dışında, ahlaki pusulalar değişiklik gösterebilir. Oyuncu; Chaotic Neutral (Kaotik Tarafsız), Chaotic Good (Kaotik İyi), True Neutral, Neutral Good (Eylem açısından işine geleni kullansa da güzel tabiatlıdır), Lawful Good (Paladin, kurallara tam manasıyla bağlı yeterli bir figür), Lawful Evil (Sözlerini fiyatlar, kurallara uyarlar fakat kötücül varlıklardır; tanınan kültürde Marvel kahramanı Doctor Doom yeterli bir örnektir) üzere bakış açılarını seçebilir.

Yorum Ekle