Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mars’tan Bir Büyüleyici Kare Daha

Mars’tan Bir Büyüleyici Kare Daha

Mars‘ın çorak ve kuru bir gezegen olduğunu artık biliyoruz. Yerküre ise su ile dolu. Lakin çok farklı bu iki gezegen, kimi durumlarda tıpkı Güneş’in altında misal imajlara sahne olabiliyor. NASA’nın Curiosity aracı bu anlardan birini, Gale Krateri‘nde gündoğumu fotoğrafı ile bizlere gösterdi.

NASA’dan Doug Ellision bu fotoğrafı “çekme bahtını yakaladığım en hoş manzaralardan biri” iletisi ile Twitter üzerinde paylaştı.

Ellison, Twitter üzerinde kendisini “Mars Fotoğrafçısı” olarak tanımlıyor ve bir NASA profilinde Curiosity ekibi ile çalışmasını anlatırken “kameraları yanlışsız tarafta tuttuğumdan emin olmak için bilim ekibi ve (Keşif) araç(ı) sürücüleri ile çalışıyorum” cümlesini kurmaktaydı.

Imgede Güneş’in kareye fakat girdiği ve aracın etrafındaki dramatik manzarayı aydınlattığı görülüyor. Bu fotoğrafın tahminen de en dikkat cazip özelliklerinden biri ise epeyce tanıdık gözükmesi ve kolaylıkla Yerküre üzerindeki birtakım noktalar ile karıştırılabilecek olması.

Gale Krateri, Curiosity’nin uzaktaki meskeni olarak tanımlanabilir. Kayalıklar, yükseltiler, tepeler, çıkıntılar ve uzaklarda Mount Sharp (Keskin Dağ) imajı ile bu etkileyici ortam, 2012 yılından beri Curiosity tarafından keşfediliyor.

Yorum Ekle