Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mars’ta da Kutup Buzu Sorunu Varmış

Mars’ta da Kutup Buzu Sorunu Varmış

NASA‘nın Mars Keşif Yörünge uzay aracı (Mars Reconnaissance Orbiter – MRO) kısmi bir formda Kızıl Gezegen’in kuzey kutbunun çökmesinin öncesini ve sonrasını gösteren manzaralar yakaladı. Böylelikle Mars’ta da, kutup buzullarının çökmesi üzere bir sorunun varlığı kanıtlanmış oldu.

Arizona Üniversitesi’ndeki MRO HiRise kamera ekibi, topraktaki radikal değişimi gösteren bir görsel hazırladı. Gezegensel yerbilimci Alfred McEwen, yayınlanan bir HiRise manzarasının, üç Mars yılı evvel çöken ve artta bir buz kütlesi yeri bırakan eğimin bir kısmı olduğunu söyledi. Bir Mars yılı 687 Yerküre günü sürüyor ve MRO’nun buz kütlesini gösteren yakaladığı 2. fotoğraf da 25 Aralık 2019 tarihinde çekilmişti.

MRO, 2006 yılından bu yana Mars yörüngesini konutu edinmiş durumda. Yörünge aracının ömrü ve yüksek çözünürlüklü kamerası da, bilim için Mars’taki değişiklikler kelam konusu olduğunda en kıymetli tanık olmasını sağlıyor.

HiRise daha evvel de Mars’ı biçim değiştirirken yakalamıştı. 2019 yılındaki etkileyici bir fotoğraf, bir çığ ile oluşan toz bulutunu göstermekteydi. Bu doğal vakalar, Mars ve Yerküre’nin ortak olarak sahip oldukları şeylerden biri. Taraf çekimi ve mevsim değişiklikleri, her iki gezegende de kendi izlerini bırakıyor.

Yorum Ekle