Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mantarın yararları nelerdir? Tüketilebilen mantarlar! Mantar hangi marazlara…

Mantarın yararları nelerdir? Tüketilebilen mantarlar! Mantar hangi marazlara…

Et kadar vitamin ve deposu olan mantarın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Mahsusen mütehassıslar et tüketmeyenlerin D ve B vitamini karşılaması için tüketmesini tavsiye eder. Vücudun muhtaçlığı olan teme vitamin ve mineralleri kolay kolay sağlayan mantar, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala mantarın yararları nelerdir?

Halk arasında kav, küf, maya, midiyö, pas, puf, rastık ve şapkalı üzere isimlerle isimlendirilen mantarlar tek ve çok hücreli ilmî mantarla birebir aileye mensuplardır. 250 yıllık bir geçmişe sahip olan mantar, Meksika’da diyaneti merasimlerde kullanılır. Kuzey Amerika ve Çin’de ise alternatif tıpta ilaç imalatlarının ham hususudur. Zehirli olanları da bulunan mantarlar hakkında bilirkişiler ikazda bulunur. Bir buçuk milyondan ziyade çeşidi olan mantarlar çok yağışlı havalardan sonra ağaç diplerinde zaten ortaya çıkar. Zehirli olanlarının dışında yenilebilen mantarlarda vardır. Bu mantarlar 100 gramlık etin vücuda sağladığı yararların birebirini bir tabak tüketildiğinde sağlar. İçeriğinde yüksek ölçüde D vitamini bulunan mantarlar en çok tüketilen dört çeşit vardır. Bilinçli insanlarca toplanması daha yararlı olur. 

MANTAR SUYU NE İŞE YARAR?

Zayıflamak isteyenler için mantar suyu ülküdür. Vücuttaki iltihabı kolaylıkla atmak içinde yarar sağlayan mantar suyu, kan dolaşımını da olumlu tesirler. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına da uygun gelir. Mantar suyu, kaynatılarak elde edilir. Ama mantar suyu tüketildikten sonra katiyen süt içilmemeli aksi halde önemli zehirlenmeye neden olur. Zira kaynayan mantar suya tüm proteinleri suya bırakır. Tıpkı anada protein bakımından varlıklı süt tüketilince zehirlenmeye taban hazırlayabilir.

KAÇ ÇEŞİT TÜKETİLEBİLEN MANTAR VARDIR?

KAVAK MANTARI

Nadir bulunan ama besleyici tarafı çokça olan mantar tipidir. Rengi kahverengi ve gridir. Balık ve et yemekleriyle bir arada sos yapılıp tüketilebilir.

ŞİTAKE MANTAR

Uzakdoğu devletlerinde yaygın olarak tüketilen şitake mantarı, sebzelerle bir arada harmanlanır pilav üstü tüketilir. Bunun dışında makarna üstü yapılan soslarda da kullanılır.

PORTOBELLO MANTARI 

Çok geniş bir şapkası olduğundan tüketilebilen yanı ziyadedir. Bu mantar tipi ekseriyetle fırında ya da ızgarada tercih edilir. Tadı da vitamin pahaları de al etle birebirdir.

 DÜĞME MANTARI 

Tüketimi en yaygın olan mantar tipidir. Rengi beyazdır. Kolay bulunur. Fakat zehirli olan mantarlara benzediğinden bilinçli bireylerce toplanılmalıdır. 

MANTARIN YARARLARI NELERDİR?

Havuç, domates, kabak, yeşil fasulye, yeşil ve al üzere besinler D vitamini bakımından epeyce zengindir. Bu besinler vücuda ek vitamin takviyesi olarak alınır. Yapılan araştırmalarda ise Güneşten sonra tabiat da en çok D vitaminin bulunduğu besin ise mantar odluğu tespit edilmiştir. D vitamini eksik olan vücutta saç dökülmesi, bağışıklık marazları yaygın olarak görülür. Mantar bu belirtilerin azaltmasında tesirlidir. 

Antioksidan bakımından da güçlü olan mantar vücudun direncini artırdığından hastalılara yakalanma nispetini azaltır. Karaciğer, akciğer ve bağırsaklardaki toksinleri temizleyerek vücuttan atar. Birebir devranda selenyum bakımından da varlıklı olan bu besin kanserli hücrelerin oluşumunu azaltarak vücudun genç hücre sayısını artırır. 

Yapılan bir öbür araştırmada ortadan ikiye bölünerek güneş bırakılan mantarın D vitamini kıymetlerini artırdığı gözlemlenmiştir. 

Yüksek lif orantısına sahip olduğundan kandaki şeker seviyesini istikrarlar. Tıpkı hengamda sindirimi kolaylaştırır. Bu bakımdan diyet listelerinde birinci sıralarda mahal alır. Fırında pişirilmiş bir tabak mantar 3 gram life sahiptir. Bu lif birebir zamanda metabolik sendrom riskini azaltır.

C vitamini bakımından güçlü olan mantar, kan akışını dengelediğinden yüksek tansiyon riskini azaltarak kalp ve dimağ sıhhatini korur.

MANTAR NASIL SAKLANIR?

Süratli bozulan besinler arasında yan aldığından toplandıktan derhal sonra tüketilmediğinde kimi formüllerle saklananılabilir. Mevsiminde toplanılan mantarlar çabucak dolap poşetlerine konulup kaldırılabilir. Bunun yanı sıra konservesi yapılabilir. Ya da mantarlar bir kavanoza konulup üzerine tuzlu su konulup saklanılabilir. Son olarak ise kurutulup koruma edilebilir. Lakin mantarlar katiyetle yüksek ısı görmemeli. Aksi halde içerdiği tüm proteini kaybedebilir.

MANTARIN ZARARLARI NELERDİR?

Her besinde olduğu üzere mantar da haddinden fazla tüketildiğinde çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Münhasıran haddinden fazla mantar tüketiminde yorgunluk, halsizlik ve mide meseleleri meydana gelir. Bunun yanı sıra birtakım kişilerde cilt alerjisi görülebilir. Güçlü antioksidana sahip bir besin olduğundan bağışıklık sistemine olumlu tesiri olduğu üzere olumsuz tesirler de oluşturabilir. Örneğin çokça antikor üreterek boğaz kaşıntısı ve  baş ağrısı rahatsızlıklarına yer hazırlar. Ayrıyeten mütehassıslar gebe ve gebelerin haddinden fazla tüketmesi konusunda ihtarlarda bulundu. 

Yorum Ekle