Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mantarın yararları nelerdir? Mantar hangi illetlere yeterli gelir?

Mantarın yararları nelerdir? Mantar hangi illetlere yeterli gelir?

Et kadar vitamin ve mineral deposu olan mantarın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Bilhassa eksperler et tüketmeyenlerin D ve B vitamini karşılaması için tüketmesini tavsiye eder. Evet mantarın yararları nelerdir? Mantar hangi illetlere uygun gelir? Mantar hakkında bilinmesi gerekenleri haberin detayında bulabilirsiniz.

Halk arasında kav, küf, maya, midiyö, pas, puf, rastık ve şapkalı üzere isimlerle isimlendirilen mantarlar tek ve çok hücreli ilmî mantarla birebir aileye mensuplardır. 250 yıllık bir geçmişe sahip olan mantar, Meksika’da diyaneti merasimlerde kullanılır. Kuzey Amerika ve Çin’de ise alternatif tıpta ilaç prodüksiyonlarının ham unsurudur. Zehirli olanları da bulunan mantarlar hakkında bilirkişiler ihtarda bulunur. Bir buçuk milyondan çokça çeşidi olan mantarlar çok yağışlı havalardan sonra ağaç diplerinde zaten ortaya çıkar. Zehirli olanlarının dışında yenilebilen mantarlarda vardır. Bu mantarlar 100 gramlık etin vücuda sağladığı yararların birebirini bir tabak tüketildiğinde sağlar. İçeriğinde yüksek ölçüde D vitamini bulunan mantarlar en çok tüketilen dört çeşit vardır. Bilinçli insanlarca toplanması daha yararlı olur. 

KAÇ ÇEŞİT TÜKETİLEBİLEN MANTAR VARDIR?

KAVAK MANTARI

Nadir bulunan ama besleyici yanı ziyade olan mantar cinsidir. Rengi kahverengi ve gridir. Balık ve et yemekleriyle bir arada sos yapılıp tüketilebilir.

ŞİTAKE MANTAR

Uzakdoğu devletlerinde yaygın olarak tüketilen şitake mantarı, sebzelerle birlikte harmanlanır pilav üstü tüketilir. Bunun dışında makarna üstü yapılan soslarda da kullanılır.

PORTOBELLO MANTARI 

Çok geniş bir şapkası olduğundan tüketilebilen bölgesi ziyadedir. Bu mantar çeşidi ekseriyetle fırında ya da ızgarada tercih edilir. Tadı da vitamin kıymetleri de al etle birebirdir.

 DÜĞME MANTARI 

Tüketimi en yaygın olan mantar çeşididir. Rengi beyazdır. Kolay bulunur. Lakin zehirli olan mantarlara benzediğinden bilinçli insanlarca toplanılmalıdır. 

MANTARIN YARARLARI NELERDİR?

Havuç, domates, kabak, fasulye, yeşil ve al biber üzere besinler D vitamini hayli zengindir. Bu besinler vücuda ek vitamin takviyesi olarak alınır. Yapılan araştırmalarda ise Güneşten sonra tabiat da en çok D vitaminin bulunduğu besin ise mantar odluğu tespit edilmiştir. D vitamini eksik olan vücutta saç dökülmesi, bağışıklık marazları yaygın olarak görülür. Mantar bu belirtilerin azaltmasında tesirlidir. 

Antioksidan da varlıklı olan mantar vücudun direncini artırdığından hastalılara yakalanma orantısını azaltır. Karaciğer, akciğer ve bağırsaklardaki toksinleri temizleyerek vücuttan atar. Birebir devirde selenyum bakımından da güçlü olan bu besin kanserli hücrelerin oluşumunu azaltarak vücudun genç hücre sayısını artırır. 

Yapılan bir diğer araştırmada ortadan ikiye bölünerek güneş bırakılan mantarın D vitamini pahalarını artırdığı gözlemlenmiştir. 

Yüksek lif orantısına sahip olduğundan kandaki şeker seviyesini istikrarlar. Birebir hengamda sindirimi kolaylaştırır. Bu bakımdan diyet listelerinde birinci sıralarda konum alır. Fırında pişirilmiş bir tabak mantar 3 gram life sahiptir. Bu lif tıpkı zamanda metabolik sendrom riskini azaltır.

C vitamini güçlü olan mantar, kan akışını dengelediğinden yüksek tansiyon riskini azaltarak kalp ve dimağ sıhhatini korur.

MANTAR NASIL SAKLANIR?

Süratli bozulan besinler arasında nokta aldığından toplandıktan çabucak sonra tüketilmediğinde birtakım yollarla saklananılabilir. Mevsiminde toplanılan mantarlar acilen dolap poşetlerine konulup kaldırılabilir. Bunun yanı sıra konservesi yapılabilir. Ya da mantarlar bir kavanoza konulup üzerine tuzlu su konulup saklanılabilir. Son olarak ise kurutulup koruma edilebilir. Gelgelelim mantarlar mutlaka yüksek ısı görmemeli. Aksi halde içerdiği tüm proteini kaybedebilir.

Yorum Ekle