Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Mangonun yararları nelerdir? Mango hangi marazlara âlâ gelir? Nizamlı mango tüketirseniz ne olur?

Mangonun yararları nelerdir? Mango hangi marazlara âlâ gelir? Nizamlı mango tüketirseniz ne olur?

“Meyvelerin kralı” olarak isimlendirilen mangonun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Keşfi çok eski çağlara dayanan mango hakkında merak edilenleri araştırdık. Al kan hücrelerini artırarak kansızlığın önüne makbul. Evet mangonun yararları nelerdir? Mango hangi marazlara âlâ gelir? Sistemli mango tüketirseniz ne olur? Vücudun gereksinimi olan vitamin ve minerali karşılayacak kadar güçlü olan mangoya dair her şey haberin detayında…

Tropik bir meyve olan mango, Hindistan’dan yerküreye yayılmıştır. Asya memleketlerinde yararları sayesinde kutsal görülen mango, isim kökü olarak ingilizcedir. Eti bol bir meyve olan mango likit nispeti yüksektir. Farklı bir tadı olan mango, uzun müddet tüketilmek için soğutma formülü kullanılarak yıl uzunluğu koruma edilir. Birden ziyade çeşidi olduğundan tadı da farklılık gösterir. Erik ve kavuna benzetilen tadı dışında tabiatta bulunan en güçlü lif aslıdır. Farklı tüketilme formülleri olan mango kimi mahalde yemek olarak kimi mahalde tatlı olarak tüketilir. Son yıllarda diyetisyen mütehassısları kilo vermek için kendilerine başvuran hastaların diyet listelerinde birinci sıralarda taraf almasını öneriyor. Uzun müddet tokluk hissi veren mangoyu kimileri gün içerisinde üç öğünde farklı çeşitlerde tüketir. Mango protein, doymamış yağ, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, magnezyum, beta karoten, tiamin, amino asitler, riboflavin A ve B vitamin kompleksi bakımından nispeten zengindir. Bu sayede vücudun gereksinimi olan her şeyi karşılar. 

MANGONUN YARARLARI NELERDİR? 

Meyvelerin hükümdarı olarak isimlendirilen mango ile ilgili birçok araştırmaya husus oldu. Yapılan araştırmalardan birinde antioksidan bileşikleri içeren mango, hücrelerin enfeksiyon ve bakterilerden olumsuz etkilenmesini önler. Kuersetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallatın unsurları sayesinde göğüs, lösemi ve prostat kanserlerinin gelişmesini handikaplar. 

Mango el ile yeterlice ezildikten sonra yüze direk sürülüp yarım saat bekletilince, cilt yüzeyindeki açılmış gözeneklerin temizlenmesini sağlarken açılmış gözeneklerin sıkılaşmasını destekler. Başkaca sivilcelerin oluşumunu önlerken cildin kırışmasını handikaplar. 

A vitamini bakımından varlıklı olan mango, günlük gözün gereksinimi olanının yüzde 25’ini karşılar. Bilhassa günümüzde giderek yaygınlaşan göz kuruluğu ve enfeksiyonlarını engelleyerek gözün daha yeterli görmesini artırır. Başkaca gece körlüğünün de önüne makbul. 

Vücut için alkali epeyce değerli bir unsurdur. Bu husus sayesinde organların işlevselliği artar. Mango tartarik asit, malik asit ve sitrik asitler sayesinde bunu sağlar. Böylelikle vücudu hem temizler hem de potansiyelini artırır.

Yüksek lif sayesinde metabolizmayı düzenler. Böylelikle vücudun yağ birikimini önler. İçerdiği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Marazlara karşı kalkan oluşturan  mango, vücutta ödem birikmesinin önüne makbul. Bu özelliği sayesinde kemik ve kas ağrılarını güzel gelirken içerdiği kalsiyum sayesinde de kemiklerin güçlenmesini destekler. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi üzere marazların önüne makbul. 

Kan hücrelerini artırarak kansızlığa düzgün gelir. Anemi üzere marazların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Yalnızca kan yapmaz birebir devranda kandaki mikrop ve enfeksiyonların orantısını düşürür. 

Mütehassıslar gebe ve gelişim çağındaki şahısların bol bol tüketmesini tavsiye eder.

MANGO EN SAĞLIKLI NASIL TÜKETİLİR?

Mango tüketilmeden evvel bol su ile yıkanması gerekir. Yeterlice temizlendikten sonra kabuklarını soyup iç meyvesini püre haline getirin. İçerisine pudra şekeri dökerek tüketebilirsiniz.

4 orta uzunluk ceviz ve bir avuç fındıkla birlikte ezip sabah kahvaltısı mahalline bir bardak süt ile birlikte içiniz.

Tere otu, maydanoz ve mangoyu dilimleyip içerisine bir ölçü limon sıkıp öğlen yemeği mahalline geçirebileceğiniz bir salata olabilir.

Ani şeker düşmesinde ya da yorgunluk üzere durumlarda bir bardak sıkılmış mango suyu tüketerek bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. 

Yorum Ekle