Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mahlebin yararları nelerdir? Mahlep hangi illetlere âlâ gelir?

Mahlebin yararları nelerdir? Mahlep hangi illetlere âlâ gelir?

Toz haline getirilerek baharat olarak kullanılan mahlebin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Kış mevsiminde yaygın olan teneffüs marazlarını önlemek için süt, bal ile karıştırılıp tüketilebilir. Evet mahlebin yararları nelerdir? Mahlep hangi illetlere yeterli gelir?Sizler için mahlep hakkında merak ettiklerinizi araştırdık. Haberin detayında mahlebe dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kandil simidinin ham hususu olan mahlep, ağaç ve çalı karışımıdır. Şık kokusu ile etrafı saran mahlep, beyaz renkli çiçektir. Büyüdükçe siyah bir renk alır. Görünüş itibari ile ekseriyetle badem ile karıştırılır. Orta ve Güney Avrupa’da yetişen bu latifli meyveye halk arasında kokulu kiraz, meltem ve idris ağacıda denilir. Yağ ve toz halinde kullanılan mahlep aktarcılardan alınabiliyor. Meyve olarak yetişse de umumiyetle ufalanarak baharat olarak tüketilir. Tıbbi tedavi de idrar ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Beğenilen kokusu sayesinde afrodizyak tesire sahiptir. Memleketimizde Tokat, Amasya ve Mardin’de yetiştiriliyor. İçeriğinde bolca potasyum, protein, lif, yağ asidi, magnezyum ve kalsiyum bulunur.

MAHLEBİN YARARLARI NELEDİR? MAHLEP HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

Potasyum bakımından varlıklı olan mahlep bağışıklık sistemindeki zararlı muaf radikalleri temizleyerek güçlenmesini destekler ve marazlara karşı direncini artırır. Toz haline getirilen mahlep süt ile karıştırılarak tüketilebilir. Münhasıran mevsim geçişlerinde gelişim çağındaki evlatların tüketmesi gerekir. 

Metropol ömürde sıklıkla karşılaşılan marazlar yorgunluk, uykusuzluk ve gerilim sonucu oluşur. Bu da şiddetli baş ağrılarına taban hazırlar. Mahlep içerdiği güçlü floven sayesinde hudut hücrelerinin işlevselliğini artırarak bu illetlerin yaşanma orantısını düşürür. Böylelikle baş ağrısının önüne makbul. 

Göğüs sıkışması nefes darlıkları birçok nedenden ortaya çıkabilir. Mahlebin yatıştırıcı tesiri sayesinde bu cins sıhhat meseleleri giderilebilir. Münhasıran toz halinde mahlep bal ile karıştırılarak tüketildiği sırada göğüs kısmına sıcak bir havlu konulması tavsiye edilir. 

Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde üst teneffüs yollarından ötürü boğazda biriken mikropları öksürük ile söker balgam biçiminde atılmasına yardımcı olur. Bu yararı sayesinde boğazdaki tümörlü hücreleri atarak kanserin oluşmasını önler. 

Kandaki şeker nispetini düzenleyen tesirli besinlerden biri olan mahlep, şeker hastaları için epey ülküdür. Tıpkı devranda mahlep vücudun günlük gereksinimi olan enerjiyi de sağlar. Bu sayede gün içerisinde iş yoğunluğunun neden olduğu gerilimi azaltır. Kişinin dimağ ve had sıhhatini da korur.

Vücuttaki toksinleri biriktiren karaciğeri de temizlemede tesirli olan mahlep, idrar ile tüm toksinleri atar. Karaciğerin yağlardan hasar almasını önleyerek kendini yenilemesine destek olur. Böbrekler içinde birebir hizmeti yapan mahlep, enfeksiyon nedeniyle yaşanan ağrıların orantısını azaltır. Birebir devranda böbreklerde biriken toksinleri de atmada tesirlidir.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kolesterolün yükselmesini önleyerek, damar tıkanmasının önüne makbul. Kalp illetlerinin riskini azaltır. 

Kalsiyum ve potasyum vücut gelişiminde tesirli olan minerallerdir. Bu mineraller gün içerisinde vücuda alınması gerekir. İki mineral bakımından en güçlü süttür. Gelgelelim mahlep ile süt karıştırılarak tüketildiğinde vücudun alması gereken karşılanır. Eksperler evlat, ergen ve gebelerin bu karışımı sıklıkla tüketmesini tavsiye eder. Kemik ve kas kütlesini artırır. 

Yorum Ekle