Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Magic: ManaStrike Nedir ve Nasıl Oynanır?

Magic: ManaStrike Nedir ve Nasıl Oynanır?

Magic: ManaStrike‘ın hikayesi şöyle: Planeswalker’lar ile bir savaşı kaybeden Magic: The Gathering’in en güçlü beğenilmeyen karakteri Nicol Bolas, Planeswalker’ların zayıflıklarını bulmak için bir koşut cihan yaratıyor. Oyuncular ise Nicol Bolas ile bir itilaf yaparak bu koşut cihanda Planeswalker’ları ve ünitelerini denetim etmeyi ve ona savaş raporlarını vermeyi taahhüt ediyor. Oyunda Jace Beleren, Chandra Nalaar, Liliana Vess üzere tanıdık Magic The Gathering karakterleri benzersiz ve güçlü Planeswalker olarak oyuncuların önüne çıkıyor.

Magic: ManaStrike’a yeni başlayan oyuncular için savaş şeklini açıklayan, strateji taktikleri veren, mükafatları, karakterleri ve kartları tanıtan bir rehber hazırladık.

Nasıl savaşılır?

Destenizden istediğiniz kartları ve Planeswalker’ı seçtikten sonra rakiplerinizle savaşmak için arenaya çıkabilirsiniz. Ana ekranda Battle menüsü ile bu savaşlara kolay kolay girebilirsiniz. Evvel eşleşme ekranı sizi karşılar ve kestirimi eşleşme sürenizi gösterir.

Mühleti 3 dakika olan bu savaşlarda rakibin Guardian‘larını yok etmek size galibiyet getirecektir. Şayet 3 dakika ahir berabere kalınırsa savaş 1 dakika uzatılır.

Savaşa başlarken seçtiğimiz Planeswalker’ın kartlarını savaşta kullanmak için manaları dolan kartları savaş sahasına sürüklememiz ehliyetli olur. Burada maksadınız, mümkün olduğunca çok kart çıkararak rakip kartların sizin Guardian’larınızı maksat almamasını sağlamaktır. Kartlar evvelce dizilmiş biçimde önünüze gelir ve 4 adedini manalarına nazaran kullanabilirsiniz. Daha sonra hangi kartın geleceğini yan taraftan denetim edebilirsiniz. 2 dakika bu halde savaştıktan sonra, son 1 dakika kala ManaStrike 2’ye katlanır ve manalar daha süratli dolmaya başlar. Bu biçimde daha süratli kart çıkarabilirsiniz ve savaşı kazanma bahtınız da artar.

Zaferi Guardian’lar belirler

Guardian’larınız yenilmemelidir. Guardian’ların durumu kazananı ve kaybedeni de belirleyen oyunun odak noktalarındandır. Bu Guardian’ların her biri bir zafer puanı demektir. Evvel kim bir Guardian’ı yok etmeyi başarırsa, asıl Guardian’a ulaşma bahtı yakalar. Asıl Guardian’ı yok etmek için yalnızca bir Guardian’ı yok etmeniz kafidir. İki Guardian’ı yok ettiğiniz hengam 2 zafer puanı kazanırsınız. Ana Guardian’ı da yok etmeniz halinde 3 zafer puanı kazanarak galip gelirsiniz. Lakin savaş kazanmanın en uygun usulü bir Guardian’ı yok ettikten sonra vesair Guardian’ı yok etmeye çalışmadan ana Guardian’a saldırmaktır. Zira bir Guardian’ı yok ettiğiniz hengam 1-0 önde iken, ana Guardian’ı yok ederseniz 2 zafer puanı kazanır ve 3-0 galip olursunuz. Bu savaşlarda vakte karşı yarıştığımız için stratejik düşünmek çok değerlidir.

Savaş Armağanı

Savaş ahir rakibin Guardian’ını yok ettiğiniz vakit Savaş Armağanı kazanırsınız. Ana ekranda Battle Reward menüsünden bu armağanları denetim edebilirsiniz. Bu mükafatlar ile altın ya da yeni kartlar elde edebilir, mevcut kartlarınızı yükseltebilirsiniz.

Kartlarınızın seviyesi nasıl yükseltilir?

Ana Ekran’dan ulaşabildiğiniz kart menüsüne giderek geliştirme yapabileceğiniz kartları görebilirsiniz. Geliştirmek istediğiniz kartı seçtiğiniz vakit alt kısımda “level up” butonu etkinse altın kullanarak seviyesini artırabilirsiniz. Kartların seviyesi arttıkça daha ziyade HP ve ATK nispetlerine sahip olurlar.

Zaferin anahtarı Kartlar

Kartlar savaşlarda kullandığınız ve zafer kazanmanız için oyun içindeki en değerli ögelerdir. Seçtiğiniz Planeswalker’ın sahip olduğu kartları kullanmanız gerekir.

Yekun 7 tıp kart vardır. Bunlardan beşi Beyaz, Yeşil, Siyah, Al, Mavi renklerden oluşur. Renksiz ve en az iki renkli kartlar da vardır. Çok renge sahip kartlar yalnızca muayyen Planeswarker’lar ile kullanılabilir.

Kartlara başkaca kart koleksiyonu aracılığı ile ulaşabilir, oyunda sahip olduğunuz tüm kartları burada görebilirsiniz. Yeni sahip olduğunuz kartlar üstte konumlandığı için rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıyeten sahip olduğunuz kartları filtreleyerek düşük ya da yüksek noktalı olarak sıralayabilirsiniz. Bu filtre, istediğiniz kartları sıralayarak basitçe ulaşabilmenizi sağlar.

Oyunun ana kahramanları Planeswalker’lar

Planeswarker’lar savaş sırasında güçlü bir yeteneğe gereksinim duyduğunuzda kullanabileceğiniz en değerli silahınızdır ve savaşta başkan olarak hareket ederler. Planeswalker’a dayanarak renkli kartlar kullanabilirsiniz. Ayrıyeten Planeswalker’lar donanımlı kartların aktifliğini artıran becerilere sahiptirler. Kartlardan farklı olarak savaşta Planeswarker’ları kullanmak için manaya gereksinim duyulmaz. Her savaşta yalnızca 3 sefer kullanabilirsiniz, fakat ManaStrike aktif olduğunda bir kullanma hakkınız daha olur.

Temel Planeswalker’lar da 5 renkten oluşur ve bu renklerin her biri tıpta bir strateji gösterir. Aşağıda bu stratejileri inceleyebilirsiniz. Farklı renkler ve renk kombinasyonlarında Planeswalker’ları kullanmak için etkinleştirmeniz gerekir.

Ajani Goldmane (Beyaz); tıpkı anda çok sayıda düşmanla başa çıkabilir ve düşmana saldırırken müttefikleri muhafaza konusunda bilirkişidir.

Jace Beleren (Mavi); ayna manzaraları oluşturma yeteneğiyle uzun menzili ve düşmanları vardır. Kart kopyalama özelliği çeşitli stratejilere müsaade verir.

Liliana Vess (Siyah); zombi çağırabilir ve düşmanın müttefikleri olarak düşmanlarını üstün sayılarla boğabilir.

Chandra Nalaar (Kırmızı); güçlü AoE taarruzlarına erişebilir ve düşmanın kuvvetlerine büyük ölçüde hasar vererek savaşır.

Nissa Revane (Yeşil); davet üzerine ek mana kazanabilir ve yakındaki müttefiklerin savaş meydanında ivme kazanmasını bir anlığına güçlendirir.

Guardian

Oyunun kazananı ve kaybedenini de belirleyen odak noktasıdır. Yardımcı ve Ana Guardian olmak üzere ikiye ayrılır. Yardımcı Guardian; savaş ekranında Ana Guardian’ı korur.

Ana Guardian; yok edildiğinde, oyun sona erer ve kazananı belirler. Oyunun merkezi ve koruyucusudur.

Rakibin yardımcı Guardian’ını yok ederek 1 Zafer Puanı kazanırsınız. Düşmanın Ana Guardian’ını yok ettiğinizde oyun biter ve kazanırsınız. Alternatif olarak, oyunun ahir en çok Zafer Puanı olan oyuncu kazanır yahut beraberlik durumunda 1 dakika uzatma vadesi eklenir.

Renkler stratejileri belirler

ManaStrike’da 5 renk ve bu renklerin her birinin kendine mahsus uzmanlıkları ve stratejileri vardır.

Beyaz; kişileri dayanışma yolu ile bir araya getiren ekip çalışmasını sağlar. Müttefiklerin korunması yahut uygunlaştırılması konusunda uzmanlaştırılmıştır. Güzel organize edilmiş beyaz mana ordusuna karşı kazanmak pek mümkün olmaz. Verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için birimlerinizin yeteneklerini birleştirin!

Mavi; savaşı aldatma ve hile yoluyla denetim eder. Düşmanların birbirleriyle savaşmasını sağlayabilir yahut kör ederek onları etkisiz hale getirebilir. Ne olursa olsun dikkatli planlama ile savaşın gelgitlerini lehinize çevirebilirsiniz!

Siyah; minyonlarını feda ederek büyük bir güç kullanır. Meyyit müttefikleri canlandırabilir ya da zombilere dönüştürebilir. Düşmanlarınızı inatçı bir taarruza maruz bırakmak emeliyle güçlü şeytanları çağırmak için fedakarlıklar kullanabilirsiniz.

Al

Yeşil

Daha yüksek Rank daha ziyade cümbüş

Ekranın derhal sol üst bucağında rütbe seviyeniz, yani Rank bulunur. Savaşlarda kazandığınız puanlar biriktiğinde Rank atlarsınız ve Rank atladıkça oyun içinde birtakım içerikler etkinleşir. Kazandığınız rank puanları ile de mükafatlar kazanırsınız. Rank’ı gösteren kısmın derhal altında bulunan sayı sahip olduğunuz rank puanlarıdır. Bu puanın olduğu menüye giderek ulaştığınız puanlara nazaran alacağınız armağanları denetim edebilirsiniz.

Deneyim kazandıran Etkinlikler

Oyun deneyimini en yükseğe çıkarmak için ManaStrike’ta 3 aktiflik bulunur. Ana ekranda görebileceğimiz bu menünün kilidi rank 3 olduğunuz devir açılır.

Aktiflik Çeşitleri ve İlerleme

Sealed Deck (AI Battle); rastgele 5 Planeswalker ve kartlar önünüze çıkar. Burada bir deck oluşturarak savaşa katılırsınız. Bu Planeswalker ve kartların seviyesi 1’e ayarlanmıştır. Maksimum yarar ölçüsüne yahut belirlenen sayıda zarara ulaştığınızda zorluk sona erer. Ne kadar çok kazanırsanız daha güzel sandıklar alabilirsiniz ve zafer durumuna ulaştığınızda yalnızca bir kere Bonus Mükafatı kazanabilirsiniz.

Sealed Deck; rastgele 5 Planeswalker ve kartlar önünüze çıkar. Burada bir deck oluşturarak savaşa katılırsınız. Bu Planeswarker ve kartların seviyesi 1’e ayarlanmıştır. 3 galibiyet olduğunda savaş sona erer. Ne kadar çok kazanırsanız daha düzgün sandıklar alabilirsiniz ve zafer durumuna ulaştığınızda yalnızca bir kere Bonus Mükafatı kazanabilirsiniz.

Draft; hem kendiniz için kartları seçer hem de diğerlerini rakibinize geçirirsiniz. Draft’ta yekun 9 kart kullanabilirsiniz. Planeswarker ve kartların seviyesi 1’e ayarlanmıştır. Maksimum kar ölçüsüne yahut belirlenen sayıda zarara ulaştığınızda savaş sona erer. Ne kadar çok kazanırsanız daha düzgün sandıklar alabilirsiniz ve zafer durumuna ulaştığınızda yalnızca bir sefer Bonus Mükafatı kazanabilirsiniz.

Standard; kendi destenizi kullanırsınız. Planeswalker’lar, kartlar ve Koruyucular seviye 5’ten yukarıdaysalar yine ayarlanırlar. Maksimum kar ölçüsüne yahut belirlenen sayıda zarara ulaştığınızda savaş sona erer. Ne kadar çok kazanırsanız daha âlâ sandıklar alabilirsiniz ve zafer durumuna ulaştığınızda yalnızca bir sefer Bonus Armağanı kazanabilirsiniz.

Magic Pass

Magic Pass sistemi ile dönem savaş aktiviteleri ile ek armağanlar kazanabilirsiniz. Magic Pass’inize Lobinin sol tarafındaki ‘Magic Pass’ menüsünden erişebilirsiniz. Savaş’ta kazandığınız Zafer Puanları ile Magic Pass’ten armağan alabilirsiniz fakat bunun günlük bir sonu olduğunu unutmamanız gerekir. Başkaca ekranın sağ üst kısmındaki vazifeleri tamamlayarak ek Pass Puanları kazanabilirsiniz.

Magic Pass Mükafatı

Magic Pass Puanlarını biriktirerek Magic Pass’iniz aracılığıyla çeşitli armağanlar kazanabilirsiniz.

Ortak Mükafatlar: Bu dönem Geçiş Puanı kazanarak elde edebileceğiniz armağanlar.

Sihirli Armağanlar: Magic Pass’inizi yükselterek alabileceğiniz ek mükafatlar.

Seri boyunca yalnızca Sistemli Mükafatlar almış olsanız bile, Magic Pass”inizi yükseltirseniz, Sistemli Armağan ilerlemenize kadar anında Sihirli Mükafatlar elde edebilirsiniz.

Magic Pass ekranının sol tarafındaki ‘Upgrade’ düğmesine dokunarak Magic Rewards kazanmak için yükseltme yapabilirsiniz. Magic Pass’inizi yükseltirseniz emoji üzere kişisel mükafatlar kazanabilirsiniz. Bir Magic Pass’i yükseltirken muayyen ölçüde Mücevher tüketilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.