Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Maca turpu denir?  Maca turpunun yararları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar?

Maca turpu denir? Maca turpunun yararları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar?

Maca dış görünüş olarak tıpkı turba benziyor. Güçlü vitamin ve minerallere sahip olan maca vücudun hormonal istikrarını korur. Alternatif tıp eksperlerinin teklifleri sayesinde son günlerde tüketimi artan maca turpu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala maca turpu denir? Maca turpunun yararları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Yüzyıllardır doğurganlığı artırdığı için bitkisel tedavilerde kullanılan maca kökünün inanılmaz yararları vardır. Turpa benzeyen bu kök kurutularak toz haline getirilip tüketilir. Çay olarak tüketilen bu kök, pişmiş yemeklere, salatalara, içeceklere ve zayıflamak emeliyle tüketilen yoğurtlara eklenebilir. Lepidium meyeni olarak bilinen maca turpu birtakım yörelerde maka turpu olarak da isimlendirilir. Turpgiller ailesine ilişkin olan maca, yıllık bir osu bitkidir. Peru, Abolivya ve Anda Dağlarının yükseklerinde zaten yetişir. Soğuk orantısı yüksek topraklarda kolaylıkla yetişir. Fakat yararları olduğundan seralarda kişisel metotlarla yetiştirilir. Toprak altından yetiştirildiği için maca kökü olarak da bilinir. Altın, al, mor, mavi, siyah, yeşil ve renklerde bulunur. Ama sıklıkla krem tipi tüketilir. Krem tipi tatlı olandır. Siyah ise acı bir tada sahiptir. Tıpkı devirde güç verir. Al renkte olanı ise hala araştırılmaktadır. Bu renge sahip olan maca turpun üzerinde yapılan araştırmalarda mahsusen prostat kanserini önlediği görülmüştür. Latin Amerika’da Peru Ginseng olarak makbul. Peru’da maca kökü toz haline getirilerek ekmek yapılır. Maca kökü içinde karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller başkaca selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir açısından zengindir. Bunun tıpkı sıra linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler barındırır. Maca turpun da birebir devirde 19 kadar amino asit, potasyum, kalsium, çinko, selenyum, demir, iyot, bakır ve magnezyum içerdiği bulunmuştur. 

MACA TURPUNUN YARARLARI NELERDİR?

Yüzde 16 nispette protein içeren bu kök et tüketmeyen kimseler için ülkü bir besindir. Bilhassa diyet yapmak isteyenler ya da vejeteryan olanların tüketmesi gereken bir besindir. Bağışıklık sisteminin muhtaçlığı olan proteini de böylelikle karşılamış olur. Son yıllarda artan virüsler nedeniyle illetler da giderek çoğaldığından bilirkişiler kesinlikle bu biçim besinlerin tüketilmesi önerilir.

Aminoasit bakımından varlıklı olan maca kökü vücudun istikrarını korur. Vücut fonksiyonları daha sağlıklı çalışır. Bu sayede birçok illetin yaşanmasını köstekler. 

 Adet devirlerinde yaşanan hormonal sorunları dengelemek ve şiddetli sancıları dindirmek için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Hatunlar yalnızca adet değil tıpkı hengamda menopoz ya da hamilelik devirlerindeki sıhhat sıkıntılarını da önler. 

Hudut sisteminin akıllıca çalışmasını destekleyerek, gerilim, depresyon, yorgunluk, korku ve panik atak üzere rahatsızlıkların riskini azaltır. Dimağa giden hudut hücrelerini de güçlendirerek konsantrasyon gücünü artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık üzere marazların yaşanmasının da önüne makbul.

Tıpkı devranda içerdiği mineraller cildin ve saçların deforme olmuş hücrelerini yenileyerek ışıltı ve parlaklık kazanmasını sağlar.Yaşlanmayı azaltan maca turpuna antik çağlardan beri hakim olan topluluklar yenileyici bir zerzevat olarak görmüşler. 

Doğurganlığı artıran bu kök ayrıyeten vücudun direncini güçlendirerek marazlara karşı himaye kalkanı oluşturur. Kısırlıkla ilgili yapılan çalışmalarda yararlı olan maca turpu toz halinde tüketilir. 

MACA TOZU NE İŞE YARAR?

Maca tozunu aktarcılarda ya da eczanelerde bulunur. Toz ya da kapsül olarak satılır. Ek azık olarak alınan maca tozu, cilt sorunlarında de kullanılır. Gelgelelim maca tozu nispeten tesirli olduğundan tüketilmeden evvel bir ekspere başvurulmasında yarar var. Aksi halde ölçüsüz tüketildiğinde mide hastalıklarına yol açar. 

Yorum Ekle