Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Linux’un “sudo” Komutunda Güvenlik Açığı Keşfedildi

Linux’un “sudo” Komutunda Güvenlik Açığı Keşfedildi

Linux‘un yahut Unix tabanlı rastgele bir işletim sisteminin komut satırını kullandıysanız, “sudo” komutunu duymuş olmalısınız. Bu komut, farklı vazifeleri sıradanda sahip olmadığınız yüksek müsaadelerle çalıştırmaya müsaade veriyor. Gelgelelim sudo’daki önemli bir açığının yakın devirde onarıldığı ortaya çıktı.

Sorun, sudo’nun kullanıcı kimliklerini işlemesinde bulunuyor. Kullanıcı kimliği olarak -1 yazdığınızda yahut bu sayısın imzasız karşılığı olan 4294967295‘i kullandığınızda, kök (root) erişiminiz (kullanıcı kimliği 0 olarak) olduğu varsayılıyor. Bu kullanıcı kimliği parola veritabanında bulunmuyor, bu nedenle komutu kullandığınızda parola sorulmuyor.

açığı, 1.8.28 yahut sonraki bir sudo paketine güncelleyerek kapatılabiliyor. Açığın büyük bir tehlike oluşturmadığı söylenebilir, zira faydalanmak için saldırganın sisteminizde komut çalıştırabilmesi gerekiyor. Bu ise kendi başına büyük bir sorun demek. Tekrar de sudo’da bu türlü bir açığın keşfedilmesi, konusunda tasalara neden olabilir.

Yorum Ekle