Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Linux Bilirkişisinden Intel’e Güvenlik Eleştirisi!

Linux Bilirkişisinden Intel’e Güvenlik Eleştirisi!

ABD – Lyons’da düzenlenen Open Source Summit Europe 2019‘da güvenlik konusunda mercek altına alınan Intel, bir sefer daha güvenlik açığı tasalarını ateşledi. Daha evvel Meltdown ve Spectre açıkları ile çokça manşetlere taşınan Intel, bu defa de Hyper-Threading teknolojisi ile gündeme geldi.

Bilindiği üzere Intel işlemcilerde mahal alan Hyper-Threading teknolojisi, bir fizikî işlemcinin çok sayıda komut zincirini eş devirli olarak işleyerek ortaya performans artışı koymasına yardımcı oluyor. Bu işlemci verimliliğinden mahsusen performans beklentisi içinde olan pratiklerden yararlanılırken, umum performansa ekte bulunan bu teknolojinin, öte yandan bir güvenlik açığı oluşturabileceği konusu ise aktiflikte sahne alan Linux Kernel geliştiricisi Kroah-Hartman tarafından ele alındı.

Kroah-Hartman, Intel tabanlı PC’lerin tam mealiyle inançlı olabilmesi için Hyper-Threading’in örtülü olması gerektiğini savunuyor. Güvenlik güncellemelerini yapan ortalama bir mesken kullanıcısı için çok büyük risk oluşturmayacak olan bu husus, yeniden de Intel için güvenlik tartışmalarını bir defa daha alevlendirecek üzere. Artık gözler Intel’e çevrilmiş durumda. Bakalım işlemci devinden bu mevzuyla ilgili bir açıklama gelecek mi…

Yorum Ekle