Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.

Limonun yararları nelerdir? Limon hangi marazlara düzgün gelir? Limon kabuğu tarafsanız ne olur?

Tabiatta C vitamini bakımından hem en varlıklı hem en tesirli olan besinlerin başında gelen limon hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Tüketimi çağlar öncesine dayanan limon, tüm vücudu yenilemede epeyce tesirlidir. Suyu, eti ve kabuğu her alanında yarar olan limona dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala limonun yararları nelerdir? Limon hangi marazlara uygun gelir? Limon kabuğu tarafsanız ne olur?

Turunçgiller ailesine ilişkin olan limona antik çağlarda ekşi portakal denilirdi. Birtakım yörelerde ise ağaç kavunu olarak geçen limon birinci olarak Güney Hindistan ve Myanmar’da yetiştirildi. M.S 1. yüzyıllarda Roma İmparatorluğu periyodunda kullanılmaya başlayan limon, İpek yoluyla tüm yerküreye yayıldı. 1797 yılında ise bilim kişisi James Lind denizcilerin illetlerini gidermek için çorbalarına limon suyu sıkmalarını önerdi. Kısa devirde marazın şiddeti azalınca limona mucize besin oldu. C vitamini bakımından nispeten güçlü olan limon, yemeklere, salatalara katıldı. Bunun dışında da çiğ ve tek başında tüketildi. Münhasıran enfeksiyonla savaşmada tesirli olduğu fark edilen limonun suyuyla çeşitli doğal ilaçlar üretildi. Ekşi bir tadı olan limon ağzı içinden başlayıp ayak tabanına kadar yarar sağlar. Mütehassıslar son olarak limonun yüzeyini uygunca yıkayıp limonları çöpe atılmadan tüketilmesinin iki kat daha yararlı olduğunu vurguluyor. Limonun özünde bulunan yağı esans olarak sıklık ve kozmetik endüstrinde kullanılır. İçeriğinde 5 sitrik asit, B6 vitamin, P vitamini ve protein bulunur.

LİMONUN YARARLARI NELERDİR?

Limonun bilinen en yaygın yararı böbrekleredir. Böbreklerde taş oluşumunu azaltığı üzere taş dökümüne de yardımcı olur. Mesane ve böbreklerin pH kıymetlerini yükselterek çalışma işlevlerini artırır. 

En güçlü C vitamini olduğundan antioksidan tesiri vardır. Bu tesir sayesinde vücuttaki tüm toksinleri temizler. Deforme olmuş hücrelerin eski sıhhatlerine kavuşmalarını sağlar. Yapılan araştırmalarda pankreas, mide, cilt ve akciğer kanser tiplerinin önlemede tesirlidir. Başkaca tertipli tüketildiğinde vücutta hareketlenen gerilim hormonunu azaltarak ruhsal marazların önüne makbul. 

Kan içindeki unsurlar azalınca kanın pıhtılaşması azalır. Bu da erkeklere orantıyla hatunlarda da sık rastlanan yüksek tansiyon ve inme üzere rahatsızlıkların yaşanma riskini artırır. Ama limon kanı temizleyip basıncı dengelediği üzere kanın pıhtılaşmasını da sağlayan hususlar içerir.

Bağışıklığı bağımsız radikallerden temizlediği üzere alerjik reaskiyonlara neden olan durumları da azaltır. Vücuttaki iltihabı azaltan limon, bilhassa astım alerjisini önlemede tesirlidir.

Demir vücuttaki oksijeni dağıtmada ve al kan hücrelerini artırmada tesirlidir. Demir umumiyetle azaldığında kansızlık üzere sıhhat dertlerine yol açar. Fakat limon vücutta hem demir hususunu artırır hem de emilimini sağlar.

Pektin unsuru bağışıklık sisteminin direncini artırmada epey tesirlidir. Bu unsur bakımından tabiatta en güçlü husus ise limondur. Limon bağışıklık sistemini güçlendirerek bilhassa kronik marazlarını önler.Aynı devirde hesperidin bileşiği sayesinde had sistemini de yeniler. 

Limondaki beyaz kabuklar lif bakımından zengindir. Beyaz zardaki bu lif, bağırsakların çalışmasını destekler. Geceden bir sürahinin içene iki limon dilim ve 4 tane nane yaprağı ekleyin sonraki gün kahvaltıdan evvel bir bardak tüketin. Bu karışım metabolizmayı hızlandırır.

Beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sıhhatini destekler. Damarların sertleşmesinin önüne makbul. 

LİMON KABUĞU TARAFSANIZ NE OLUR?

Birden fazla kişi soyup attığı limonun kabuklarının inanılmaz yararları olduğunu eksperler açıkladı. Yapılan araştırmalarda limon kabuğunun münhasıran ağız ve diş sıhhatine eği vardır. Kabuk diş arasında kalan besin atıklarını temizler. Diş yüzeyinde enfeksiyon birikmesini önler. Sararmasının önüne geçerek diş illetlerini köstekler. Tükürük bezlerindeki bakterileri azaltarak ağız kokusunu enler. İçerdiği asit boğazda balgam tesiri ile virüs ve bakteriyi atar. 

Yorum Ekle