Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Limonlu patlıcan suyunun yararları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan tarafsanız ne olur?

Limonlu patlıcan suyunun yararları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan tarafsanız ne olur?

Tabiatta nikotin bakımından en güçlü besin olan patlıcanı mütehassıslar herkesin çabucak derhal haftada en az iki kez tüketmesini öneriyor. vücuduna inanılmaz yararları olduğu bilinen patlıcan hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kalp rahatsızlığı olanlar için alternatif tıp bilirkişilerinin önerdiği limonlu patlıcan suyu ya da kilo vermek isteyenler için önerilen çiğ patlıcana dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala limonlu patlıcan suyunun yararları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan tarafsanız ne olur?

Yerküre mutfaklarının hepsinde kullanılan patlıcan yüzyıllardır alternatif tıpta da doğal ilaç olarak kullanılır. Yetiştiriciliği M.Ö yüzyıllara dayanan patlıcan İpekyoluyla tüm yerküreye yayıldı. Vücudun muhtaçlığı olan nikotin bakımından da güçlü olan patlıcan umumiyetle yemek ve salata olarak tüketilir. Temel muhtaçlık listesine giren patlıcan uzun müddetli tokluk hissi verdiğinden ve taşınması kolay olduğundan askeri yemeklerde birinci sıra da gelir. 100 gramlık patlıcanın kalorisi 25, proteini 3 gram, yağ 6 gram ve B2 vitamini 5 mili gram barındırır. Bunun dışında C ve A vitaminleri bakımından da epey varlıklı bir besindir. Yerküre umumunda üretimini en ziyade yapan devlet Çin’dir. Memleketimiz ise bu sıralamada üçüncü sırada mekan alır. Bağ biçiminde üretimi gerçekleştirilen patlıcan süs bitkisi olarak da makbul. Çiğ hali de tüketilebilen patlıcan mahsusen sindirim hastalıklarına yeterli gelir. Bunun dışında alternatif tıp bilirkişileri limonlu patlıcan suyunun da beğenilmeyen kolesterolü düşürdüğünü kan basıncını da dengelediğini vurguluyor.

LİMONLU PATLICAN SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

ABD’de yapılan bir araştırmada patlıcan suyunun kan içerisinde artan makûs kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olan bir besin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sıhhatsiz beslenme üzere nedenlerden ötürü artan bed kolesterol münhasıran kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Bu yüzden sistemli olarak içerisine limon suyu de ekleyerek tüketilen patlıcan suyunun rahatsızlıkların riskini azaltır.

Eklem iltihaplanması günümüzde artan marazların başında gelir. Kişinin vücut hareketlerini sonlandıran bu rahatsızlık kemik ve kas aralarında biriken iltihaplanma nedeniyle yaşanır. Bu duruma da çoklukla vücutta biriken toksinler neden olur. Ama eklem iltihaplanmasını önlemek için limonlu patlıcan suyu hayli tesirli bir doğal prosedürdür. Karışım toksinleri idrar yolu ile atarak birebir devirde böbrek ve mesaneyi de temizler.

Hudut hücrelerini yatıştırmaya da yarar sağlayan limonlu patlıcan suyu, ruhsal rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltır. Kişinin ömür kalitesini artırarak gün içerisinde dinç kalma vadesini artırır.

Limonlu patlıcan suyunun en tesirli yararı ise vücuttaki yağ yakımını hızlandırmasıdır. Vücutta yağ yakımı ve toksinleri atmak için hizmet gören karaciğerin fonksiyonu azaldığında bölgesel yağlanma ve cilt yüzeyinde sivilce, akne üzere rahatsızlıklar oluşur. Lakin patlıcan suyu karaciğere destek vererek yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlar. Bunun tıpkı sıra akciğeri münhasıran bronşları temizler. 

LİMONLU PATLICAN SUYU NASIL YAPILIR?

2 orta uzunluk patlıcan

Bir buçuk bardak sıkılmış taze limon

Bir litre su

Patlıcanları yıkayıp doğrayın. Bir tencereye koyup üzerine bir litre suyu boşaltın. Koyu başlayan suyu ocaktan alıp sıkılmış limon suyuna ekleyin. Düzgünce çalkalayın. Sabah aç karna bir bardak için.

ÇİĞ PATLICANIN YARARLARI NELERDİR?

Sindirimi rahatlatarak kabızlığı ve şişkinliği önler.

Bağırsaklardaki likit nispetini artırarak taş ve kum oluşumunu ketler.

Makûs kolesterolün düzenlenmesine yardım ederek kalp hastalıklarına yakalanma orantısını düşürür.

Kandaki trombosit hücreleri dengeleyerek kas ve kemiklerde yaşanma ihtimali olan ödem oluşumunu engellemede yardımcı olur.

Yüksek ölçüde içerdiği su sayesinde cildi nemlendirir. Kuru cilt ve kuru saçlara âlâ gelir.

 Bağışıklık sistemindeki yararlı hücreleri artırarak kansere yakalanma orantısını düşürür.

Dimağ sıhhatinin yanı sıra hudut sisteminde deforme olmuş hücreleri yeniler.

Diyabet rahatsızlığı olanlar yani şeker hastaları için de nispeten olağanüstü bir sebzedir. Şeker hastaları da bu şifalı sebzeyi rahatlıklara tüketebilir.

Güçlü bir antioksidandır.

Bacaklarda ve basenlerde selülit oluşmasını önler.

ÇİĞ PATLICAN SALATA NASIL YAPILIR?

2 tane patlıcanı, tere otunu ve bir diş sarımsağı doğrayın. İçerisine bir yemek kaşığı limon koyup afiyetle tüketiniz.

Yorum Ekle