Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

LG, AI Teknolojisinin Geleceğini CES’te Çiziyor

LG Electronics (LG) Yöneticisi ve Teknoloji Sorumlusu Dr. I.P. Park, CES 2020’de yapay zeka (AI) gelişiminin geleceğini “Yapay Zeka Deneyiminin Seviyeleri: Yapay Zekanın Geleceği ve İnsan Deneyimi” başlıklı konuşmasında açıkladı. Konuşma sırasında çizilen kavramsal çerçeve, LG ThinQ markasıyla uyum sağlamasının yanı sıra, LG’nin kişilerin hayatlarının tüm yanlarını akıllı temas noktalarıyla birleştirerek günlük deneyimi farklılaştırmaya yönelik vizyonuyla da örtüşüyor

Bu geniş kapsamlı plan yapay zeka için net bir yol haritası oluşturuyor. Bu haritadaki kesin gaye, eser ve hizmetlerden oluşan koordinasyonlu bir sistem oluşturarak, tüketicilerin nerede olurlarsa olsunlar evlerindelermiş hissini yakalamaları. Las Vegas’taki Mandalay Bay Kongre Merkezi’nde konuşan Dr. Park, yapay zeka ile ilgili fikir ve kavramlar bir dalga halinde ilerlerken, kıymetli olanın yapay zeka gelişimi için sanayi umumunda yapısal bir çerçevenin paylaşılmasının söyledi ve kelamlarına, böylece hizmet verilen müşterilerin ömürleri üzerinde manalı bir tesir yaratabileceğini ekledi.

Dr.Park’a, Montreal merkezli Element AI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Jean-François Gagné da katıldı. Birlikte, çerçevenin nasıl geliştirildiğini ve geleceğin teknolojilerini geliştirirken bir sanayi olarak sorumluluklarının dönüştürücü bir rol oynayacağını tartıştılar, teknik yeterlilikte ve tatbikte kıymetli sıçramalarda bulunan dört AI deneyim seviyesini (AIX) – Verimlilik, Ferdileştirme, Akıl Yürütme ve Keşif – açıkladılar.

“Verimlilik”, günümüzde piyasadaki birden fazla ses tanıma ve AI özellikli eserlerle mümkün olan, yalın komutlarla belli cihaz ve sistem işlevlerinin otomatikleştirilebildiği birinci seviye olarak kabul ediliyor. Bu seviyede, AI, evvelce belirlenmiş duyusal giriş parametrelerine nazaran performansı otomatik olarak ayarlıyor ve kullanıcı etkileşimlerinde verimliliği en üst seviyeye çıkarıyor. Dr. Park, bir numara seviye AI örneği olarak, bir odada insan varlığını tespit etmek, sıcaklık ve hava akışını buna nazaran ayarlamak için akıllı sensöre sahip LG ThinQ klimaları gösterdi.

Gagné, “Bir sonraki seviye olan “kişiselleştirme”, cihaz işlevlerini optimize etmek ve şahsileştirmek için kalıpları öğrenmeye odaklanıyor” biçiminde konuştu. Yapay zeka destekli cihazlar ve bu seviyedeki hizmetler, muhit ve kullanıcılarla etkileşimlerden done biriktirebiliyor, kalıpları tanıyabiliyor ve bunları, hizmetleri tesirli bir halde gerçekleştirme ve kullanıcı etkileşimlerini olağanlaştırma yeteneklerini geliştirmek için kullanabiliyor. Dr.Park, bu hususa örnek olarak, LG’nin yeni nesil R9 robot elektrikli süpürgesini gösterdi. Park, süpürgenin mekansal kalıpları hatırlayarak, yanlışlarından (boşluklara ve zaviyelere sıkışmak gibi) öğrendiğini söyledi.

Üçüncü seviye “akıl yürütme”, farklı cihaz ve hizmetlerden oluşan bir sistemin kolektif zekası yoluyla nedensellik tahsilini kullanan bir yapay zeka olarak tanımlanıyor. Bu seviyedeki AI, muayyen kalıp ve davranışların nedenini algılayarak, kullanıcılar için olumlu sonuçları daha uygun kestirim edebiliyor ve teşvik edebiliyor. Dr. Park akıl yürütme ile ilgili “Burada, eser portföyümüzün çeşitliliğinden yararlanabiliriz, zira kullanıcıyla etkileşime giren ve “neden”i anlamak ve nedensellik oluşturmak için haber toplayan birçok akıllı temas noktasına muhtaçlığımız olacak” formunda konuştu.

Dr. Park, gelecekte hala uzak olsa da, dördüncü seviye “keşif”in, “LG’nin yapay zeka için kesin varış noktası” belirtti. Yapay zeka destekli sistemler, ilmî tekniğe dayalı deneysel öğrenme isimli bir kavram kullanarak, yeni çıkarımlar yaratmak için hipotezler oluşturarak ve test ederek yeni beceriler geliştirebilecek, öğrenmelerine ve gelişmelerine imkan tanıyacak, kullanıcıların ömürlerine daha çokça bedel katabilecekler.

Element AI’den Gagné “Yapay zeka ortamında öncü olarak, yapay zeka araştırma ve geliştirme hadlerini zorlarken insan deneyiminin ehemmiyetini dikkate almak bizim sorumluluğumuzdur. LG Electronics ile birlikte, bu çalışmanın AI uygulayıcılarına, geleceği inşa ederken insan merkezli bir yaklaşım düşünmeleri için rehberlik eden standartlar ve prensipler ortaya koymaya yardımcı olacağını umuyoruz,” dedi.

AIX seviyelerinin açıklandığı konuşmaya, akademi yerküresinin yanı sıra çeşitli sanayilerde sahasında önde gelen isimler katıldı. Université de Montréal ve McGill Üniversitesi ile Polytechnique Montréal ve HEC Montréal iştiraki ile kurulan araştırma enstitüsü Mila’nın kurucusu ve bilim yöneticisi, Turing Armağanı sahibi, Yoshua Bengio, “Yapay zeka yerinin gelişimini, teknolojinin hem bireyler, hem de bir bütün olarak topluluk için fayda sağlayacağı biçimde birlik oluşturacağı bir geleceğe yönlendirmek bizim sorumluluğumuzdur,” dedi.

AI Ömrün Her Sahasında

Dr. Park ayrıyeten 7 Ocak’ta açılacak olan LG’nin CES 2020’deki muazzam stant ortamında yan alacak ilgi alımlı AI yeniliklerinin ön gösterimini gerçekleştirecek. LG’nin “her yan eviniz” konseptini bünyesinde barındıran LG ThinQ Zone, benzersiz bir müşteri bedeli sunmak için şirketin AI eserlerinin ve hizmetlerinin günlük hayatın farklı cepheleriyle nasıl uyum sağladığını gözler önüne seriyor, gerçek manada irtibatlı bir hayat şeklini hayata geçiriyor.

CES’te Akıllı Konut Deneyimi

LG ThinQ Home deneyimi, kilidi açmadan evvel ziyaretçileri hem yüz tanıma, hem de damar kimlik doğrulaması ile tanıyan Smart Door ile başlıyor. Teslim edilen yiyecekler için inançlı bir alan olan taze azık depolama tesisine erişmek için de biyometri gerekiyor. ThinQ Home’u deneyimleyenler, haneden çıkarken, kapının içinde hava ve trafik koşulları üzere yararlı malumatları görüntüleyen bir ekran buluyorlar. Akıllı Kapı, çıkış moduna ayarlandığında ve tüm sakinler meskeni terk ettiğinde ise, LG ThinQ cihazlarına düşük güce geçmelerini bildiriyor.

Araçta Mesken Konforu

LG, Ilişkili Araç Yeri’nde, sürücülere ve yolculara yoldayken konut hissi uyandıran daha şahsileştirilmiş bir araç içi deneyimi sunuyor. LG’nin kontaklı araç tahlili, webOS Auto platformuna dayanıyor ve önder oto koltuk üreticisi Adient ile ortaklaşa geliştirildi. Aracın içinde, kullanıcıların hanede izlemeye başladıkları TV programlarının ve sinemalarının tadını çıkarmaya devam edebilecekleri OLED ekranlar bile bulunuyor. Zatî Ses Nahiyesi, her bir sürücü için benzersiz bir multimedya deneyimi sunarken, sesle aktifleştirilen Sanal Şahsî Asistan, yüksek sesli müzik ve konuşmalarda bile sesli komutları algılıyor ve tanıyor.

Soyunma Kabinsiz Alışveriş

ThinQ Fit Koleksiyon Nahiyesi, ziyaretçilerin soyunma kabinine adım atmadan sanal modayı deneyimlemelerini sağlıyor. LG’nin yepyeni Akıllı Ayna konseptinin bir evrimi olan LG ThinQ Fit, tüketicilerin gerçekçi avatarlarını oluşturmak için 3D kameralar kullanarak seçilen kıyafetlerin tüketicilerin vücutlarına uyup uymayacağını, üzerlerinde nasıl duracağını gösteriyor. Bu teknoloji, stil teklifleri ve direkt kıyafet alımına müsaade veren platformlara irtibat sunmak için büyük olguları de kullanabiliyor.

Robotsuz CES Olmaz

LG’nin robotik tahlilleri, yemek pişirmekten servis yapmaya, paklığa kadar tüm operasyonu LG CLOi robotlarının yönettiği fütüristik bir restoran olan CLOi’nin Table Zone’da sergileniyor. LG CLOi robotların mutfak becerileri, verimliliği ve 1. sınıf misafirperverliği iştirakçileri epeyce etkiliyor. Restoran ziyaretçileri, ThinQ pratiği aracılığıyla rezervasyon yapabiliyor, akıllı hoparlör, akıllı TV yahut akıllı telefon aracılığıyla menüye göz atabiliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle