Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lenovo Legion Y740 incelemesi  Lenovo Legion Y740 İnceleme

Lenovo Legion Y740 incelemesi Lenovo Legion Y740 İnceleme

  • Şık ve çok performanslı bir eser
  • RGB klavye
  • 144Hz G-SYNC ekran
  • 1TB + 1TB SSD depolama meydanı
  • Başarılı ve sessiz soğutma sistemi
  • Ekran parlaklığı hala düzgün sayılmaz
  • IPS ekranın gecikme mühleti yüksek

Lenovo’nun Legion Y740 serisi geçtiğimiz günlerde yenilendi ve Intel’in 9.nesil işlemcileri ile güçlendirilerek oyun severlerin beğenisine sunuldu bilindiği üzere. Tasarım konusunda kendisine has bir biçimi olan ve bana nazaran çok şık gözüken bu esere biraz daha yakından bakacağız, gelin isterseniz dizaynla başlayalım.

Lenovo Legion Y740 Tasarımı Nasıl?

Legion Y740‘ın ekranını kasaya bağlayan menteşeler art kısım alanına arka-üst gövdede mahal alıyor. Bu da daha birinci bakışta rakiplerinden ayrılan, uzaktan bakınca bile Legion serisini ayırt edebilmenizi sağlayan bir özellik.

2.9 kg yükündeki eserin art sol tarafındaki Legion logosu RGB desteğine sahip ve menteşenin arkasında kalan kısımdaki ilişki noktalarını rahatça bulabilmeniz için yuvaların üstündeki metinler aydınlatılmış durumda. Kapağı kaldırdığınızda acilen fark edeceğiniz şey ise ekran çerçevelerinin incelmiş olması. Ayrıyeten argümansız gözüken RGB klavye Corsair‘in iCUE yazılımı üzerinden denetim edilebiliyor ve ışıklandırma efektleri dilediğiniz üzere değiştirilebiliyor.

Lenovo Legion Y740 Ekranı ve Teknik Özellikleri

Legion’ın bizdeki modelinde kullanılan 17.3 inç ekran 1920×1080 çözünürlüğü destekliyor. 144Hz ve G-SYNC destekli IPS panelin gecikme vadesi ise 11ms civarında. Sürat rekortmeni olmasa da tüm oyuncuların gereksinimlerini karşılayabilecek seviyede. Ekranın sunduğu 300 nit parlaklık yerinde seviyede ve bir evvelki nesle nazaran en değerli değişikliklerden birisi de bu.

Legion Y740’ın pek çok farklı konfigürasyonu mevcut ve gereksinimlerinize nazaran dilediğinizi seçmeniz mümkün. Bizim test makinemiz 17IRHG konfigürasyonunda. Bu konfigürasyonda Intel’in Core i7-9750H işlemcisi, 32GB DDR4-2666Mhz RAM ve 1TB HDD (Seagate ST1000LM049) ve 1TB SSD (Samsung PM981 ailesi) bulunmakta.

Samsung’un PM981 serisi SSD’lerini pek çok üst seviye oyuncu bilgisayarında görüyoruz artık. Yaptığımız CrystalDiskMark testlerine nazaran 3342 MB/s sıralı ve 2394 MB/s sıralı yazma performansı sunan SSD son kademe yüksek bir performans vadediyor.

Lenovo Legion Y740 Oyun Performansı Nasıl?

Oyun bilgisayarların can damarı ekran kartı konusunda ise Nvidia’nın RTX 2070 Max-Q modeli (8GB) tercih edilmiş. Söylemeye gerek yok, piyasanın en süratli birkaç kartından birisi kendisi ve hem şu an, hem de yakın gelecekte çıkacak tüm oyunlarda yüksek performans vadetmekte.

Yaptığımız oyun testlerinde Control‘de High ayarlarda 65 fps, Metro Exodus‘un Ultra ayarlarında ise 57 fps üzere sonuçlara ulaştık ki bu iki oyunun birer sistem canavarı olduğu malumunuz. Medium-High arası ayarlarda Metro Exodus’ta 90fps seviyesine ulaşmak da mümkün oldu.

Gelelim gayrı övgülere, bir kez soğutma sistemi hem faal çalışıyor, hem de göreceli olarak sessiz. Yük altında bile çok can sıkıcı bir seviyeye ulaşmadı. Lenovo Vantage yazılımın son sürümü de görmeyeli çok uzaklık kat etmiş. Tüm ayarlara rahatlıkla ulaşmak ve hepsine kolaylıkla hakim olmak mümkün.

Özetle

Saf çok hoşluğun bir de bedeli var. Sunduğu özellikler için makul olsa da Legion Y740’ın fiyatı 15.900 TL‘den başlıyor. Son aşama performanslı bir oyun makinesi arayanlar biraz birikim yapmayı düşünebilir.

Lenovo Legion Y740 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Lenovo Legion Y740
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 88
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye     (216) 570 01 00

Yorum Ekle