Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lenovo Legion T530 incelemesi Lenovo Legion T530 İnceleme

Lenovo Legion T530 incelemesi Lenovo Legion T530 İnceleme

 • Yüksek gereç kalitesi
 • Çok sayıda port
 • Başarılı soğutma performansı
 • VA panel
 • G-SYNC desteği
 • Geniş görüş açısı
 • Tek kanal bellek
 • Type-C portu yok
 • Kulaklık askısı yok
 • Ayaklıklar yere çok uygun oturmuyor
Özetle

Sonuç olarak yeterli bir masaüstü bilgisayar satın almak istiyor ama eserleri tek tek bir araya getirecek vaktiniz yahut malumatınız bulunmuyorsa Lenovo Legion T530 sahip olduğu özelliklerle bir arada uygun bir seçenek olarak tercih edilebilir. Bu sistemdeki Y27G monitörün ise şimdi memleketimizde bulunmadığı malumatını de verelim.

PC istiyor ama kasa toplayacak vaktiniz yahut malumatınız bulunmuyorsa, bu inceleme tam size nazaran.

Oyun bilgisayarları birinci defa palazlandıkları günlerden beri hayli yol kat etti. Evvel “ofis/oyun” diye kendine bir kulvar yarattı sonra da kendi içinde “masaüstü/laptop” diye aradan bir yol daha geçirdi. Geldiğimiz noktada masaüstü bilgisayar tercih eden oyuncuların sayısı hala yadsınamaz ölçüde olsa da herkes donanım bileşenlerini kendi zevki doğrultusunda belirleyecek tecrübeye sahip değil. Bu noktada bahsedebileceğimiz Lenovo’nun kendi içinde farklı konfigürasyonlara ayrılan Legion T530 modeli de, eğimli oyun monitörü Y27G ile birleştiğinde alışverişe gidip haneye gereken tüm bileşenlere sahip, şık, kaliteli ve yetenekli bir oyun bilgisayarı ile dönmek isteyen oyunculara hitap ediyor.

Legion T530 üst sınıftaki ağabeyi T730’un sahip olduğu RGB aydınlatma ve metal dış yüzey olmadan bile şık durabilen bir eser. Al renkte aydınlatmaya sahip olan kasa kaliteli plastik bir dış yüzeye sahip.

Üst kısmında yan alan tutacak sayesinde rahatlıkla tarafı değiştirilebilen T530, ilişki seçenekleri mealinde oldukça cömert olsa da maatteessüf bir Type C portuna sahip değil. Cihazın ön kısmında bir çift USB 3.0 irtibat portu olması da beğenimizi kazandı.

Kasa şık gözüktüğü kadar da ve fonksiyonel. 11 kg yükündeki T530 nispeten âlâ bir havalandırmaya sahip ve sessizlik ile performansı tıpkı potada eritebiliyor.

Pekala, bu kasanın içinde neler var? T530’un bizdeki konfigürasyonunda Intel Core i7-8700 işlemci, 16GB tek kanal DDR4-2666Mhz RAM, NVIDIA GeForce 1660Ti ekran kartı, 256GB Samsung SSD ve 2TB HDD bulunuyor. Bu arada kasada yan alan Samsung PM981 SSD’nin performansı muazzam. CrystalDiskMark testlerinde 3485 MB/s sıralı okuma, 1589 MB/s sıralı yazma kıymetlerine ulaştı ki bu oyunlar ve günlük işlerinizde yüksek performans alacağınızın bir göstergesi.

Elbette GTX 1660Ti ekran kartı ve i7-8700 işlemci de günümüzdeki çabucak tüm oyunlarda yüksek performans vadetmekte. GTX 1660Ti’ın RTX 2060’e yakın (%10 daha düşük benchmark) skorlarına ulaştığını da belirtelim.

Kasanın yanındaki Lenovo Y27G monitöreden de bahsedelim. Lenovo’nun eğimli ekrana geçiş yapmak isteyen ancak bütçesi çok dolgun olmayan oyunculara yönelik tasarladığı bu monitörün 2019 revizyonu 27” ebadında ve 1080p çözünürlüğü destekliyor. 144Hz yenileme suratına sahip olan Y27G’de 1800R eğimli VA panel kullanılıyor ve reaksiyon vadesi de 8ms’den 4ms’ye indirilmiş. Monitörün G-SYNC desteklediğini de belirtelim ki bu oyuncular için bilhassa değerli.

Öte yandan monitörde kullanılan VA panel her ne kadar IPS panele nazaran kendisine nazaran kimi avantaj ve dezavantajlara sahip olsa da 178 kademelik görüş açısına sahip olması avantaj yaratıyor. Renk doğruluğu -özellikle siyahlarda- konusunda avantajlarını ve 3000:1 kontrast bedelini de dikkate almak gerekiyor.

Materyal kalitesi son nokta başarılı olan eser -30/+30 radde arasında dönebiliyor ve -5/+30 nokta arasında eğilebiliyor. Tüm bu pahaları alt alta dizdiğimizde Y27G’nin gerek tek başına tasarruf, gerekse simülasyoncuların bayılacağı çoklu setler içini uygun bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Bize gelen test sürümünde T530 ve Y27G’nin yanında promosyon hedefli bir mekanik oyun klavyesi ve bir de oyuncu faresi mevcut. Lenovo’nun kendi markasını taşıyan bu eserler yüksek performanslı olmasalar da giriş seviyesi oyuncuları tatmin edebilecek kadar yeterliler. Farede tartı desteği olduğunu da ayrıyeten belirtelim.

Lenovo Legion T530 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Lenovo Legion T530
Eser Çeşidi Masaüstü Bilgisayar
CHIP Online Notu 82
Üretici Lenovo

Yorum Ekle