Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lenf (Lenfoma) kanseri nedir? Lenf kanseri belirtileri nelerdir ve tedavi yolu var mıdır?

Lenf (Lenfoma) kanseri nedir? Lenf kanseri belirtileri nelerdir ve tedavi yolu var mıdır?

Lenfoma sistemi vücuda giren mikropları sıhhate zarar vermeden vücuttan atar. Ama bu sistemin zarara uğraması sonucu lenf kanseri çıkar. Pekala dalak, timus bezi ve kemik iliği üzere organları kapsayan lenfoma da meydana gelen lenf kanseri nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavi sistemi var mıdır? Haberin detayında lenf kanserine dair bilinmeyen her şeyi bulabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin bir kesimi olan lenf bezleri, vücudu enfeksiyonlu hücrelere karşı himayede tesirlidir. Vücudumuzda yaklaşık 600’e yakın lenf bezi mevcuttur. Koltuk altları, kasıklar, karın içi, göğüs içi, çene altı, boyun üzere taraflarda bulunan lenf bezleri tümörlü hücrelerin yayılmasını da önler. Lakin sistem yaşanan bir deforme nedeniyle zararlı hücreler temizlenmez ve bu da vakitle vücudun sıhhatini olumsuz tesirler. İlerleyen devirlerde ise bu kansere neden olur. Hormonların sağlıklı bir formda işlemesini destekleyen bu sistemde meydana gelen rastgele bir deforme vücutta kimi sabit işaretlerle kendini gösterir. Tam olarak neden kaynaklı çıktığı bilinmeyen lenf kanseri akyuvarların genetik yapısındaki bozukluktan meydana ortaya çıktığı söylenir. Vücudu muhafazasız hale getiren bu durum aslında kanser dışında da birçok marazın yaşanmasına sebebiyet verir. Ünlü model Ebru Şalı’nın 8 yaşındaki oğlu Pars bu kanser nedeniyle vefat etti. 

LENF KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gece çıkan ani terlemeler

Sık sık ateşlenme ve buna bağlı baş ağrısı

Boyun nahiyesindeki lenflerde ise kanser nefes darlığı 

Daima yorgun bir halde olmak

Vücudun ağrı eşiğinin düşük olması

Kısa vadede kilo kaybı

Illetlere karşı direncin az olması

Vücudun ağır kokması üzere belirtiler lenf sisteminin bozulduğunu ve kansere işaret eder. 

LENF KANSERİ NASIL ÇIKAR?

Lenf illetleri ve kanseri birbiri gerisinde gerçekleşen bir durumdur. Hatunlara orantıyla bu durum erkeklerde daha sıklıkla yaşanır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması ya da kimi ilaçların yan tesiri ile yaşanma mümkünlüğü artar. Görünür başlı enfeksiyonlar ise bu durumu tetikler. Vücudun derhal hemen her ortamını etkileyen lenf bezlerinde kronik lenfositik lösemi en yaygın yaşanan kanserdir. Bu kanser çeşidi kan ve kemik iliğinde meydana gelir. Hastanın kanının kendi kendini yenilememesinden kaynaklı yaşanır. Illetten kurtulmanın tek yolu ise ilik nakli ile kan hücrelerini değiştirmektir. Başkaca vesair sık yaşanan durum ise boğazlarda şişlik olması bu da lenf bezlerindeki kansere işaret eder. 

LENF KANSERİNİN TEDAVİ FORMÜLÜ

Ekseriyetle yukarıdaki belirtiler sonucu yapılan fiziki muayene sonucu bilirkişiler kanserin tanısını koyar. Lakin hangi sebepten ve nerede olduğunu bulmak için birtakım testlere tabi tutulur. Kan testi, ilik testi, biyopsi üzere tedavi yolları bunların başında gelir. Başkaca lenf bezlerinin şişliği de görüntüleme testleri sonrası edilir. 

Yorum Ekle