Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Leblebinin yararları nelerdir? Kavrulmuş leblebi ne işe yarar? Kaç çeşit leblebi vardır?

Leblebinin yararları nelerdir? Kavrulmuş leblebi ne işe yarar? Kaç çeşit leblebi vardır?

Birçok çeşidi olan , nohutun kaynatılıp kavrulmuşundan elde edilir. Güçlü bir kalsiyum kaynağı olan , acilen hemen her konutta bulunur. Sarı ekseriyetle üzümle bir arada tüketilmeyi tercih eder. Mütehassıslar gelişime destek sağladığını söyler. Evet Leblebinin yararları nelerdir? Kavrulmuş ne işe yarar? Kaç çeşit vardır? İşte soruların cevabı:

Nohutun kaynatılıp daha sonra kavrulması sonucu elde edilen leblebi Şeyh Murat Gazi tarafından 1370 yılında keşfedildi. 17. yüzyılda en çok kuruyemiş olan leblebi bilhassa kış aylarında boza ya da sahlep ile bir arada tüketilmeye başlandı. Memleketimizde Çorum’da sıklıkla yapılan kavrulmuş leblebinin çeşitleri bulunmaktadır. İçerdiğinde bol ölçüde vitamin ve mineraller mevcuttur. Kavrulduğu esnada kimi özelliklerini kaybetse bile kalsiyum ve lif üzere özellikleri epeyce artar. Özellikle içerdiği lif bakımından sindirime yarar sağlayan leblebi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcı olur. Başkaca leblebi kalsiyum deposudur. Vücut sıhhatinde kalsiyum kemik için vazgeçilmez bir mineraldir. Memleketimiz dışında Asya memleketlerinde sıklıkla kavrulmuş leblebi bilhassa akşam çayla birlikte kuruyemiştir. 

KAVRULMUŞ LEBLEBİ NE İŞE YARAR?

Kavrulmuş leblebi bilhassa kemik gelişimi için yarar sağlar. Ayrıyeten kilo vermek isteyenler içinde ülkü bir bir besindir. Uzun mühlet tok kalmayı sağlar. Birebir hengamda vücut kuvvetini de yüksek fiyat. Kavrulmuş leblebi lif bakımından varlıklı olduğundan mide ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Dozunda tüketildiğinde metabolizmayı düzenler. Gelgelelim çoka kaçıldığında kimilerinde kabızlığa kimilerinde ise ishale neden olur. 

KAÇ ÇEŞİT LEBLEBİ VARDIR?

Nohutun leblebi aşamasında birden çokça çeşidi yapılmaktadır. Sarı (kavrulmuş), beyaz ve şekerli leblebiler en yaygın biçimde tüketilenlerdir. Osmanlı devrinden beridir kültürümüzde yan alan bu besinin çeşitliliğinin bir öbür nedeni de kentten şehire farklılık gösterir. Kimi yörelerde leblebi; Türk kahvesi, ballı susamlı, çikolatalı, haşhaşlı ve acılısı yapılır. Kuruyemiş olarak tüketilen leblebinin kökeni Çorum kenti olmasına karşın çeşitliliği Gaziantep’te ziyadedir. Her Türk ailesinin meskeninde bulunur. Kavrulmuşu çoklukla kuru üzümle birlikte tüketilir. Bu ikili kandaki şeker nispetini artırır.

LEBLEBİNİN YARARLARI NELERDİR?

Gün içerisinde bir avuç tüketilen leblebi açlığı gidererek uzun mühlet tokluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. 

Yapılan araştırmalarda bir fincan kavrulmuş leblebinin istenilmeyen kolesterol seviyesini azaltığı tespit edilmiştir. Bu sayede inme, felç, kalp buhranı ve damar tıkanıklığı üzere rahatsızlıkların yaşanma riski azalır.

İçeriği amino asitler sayesinde vücudun had hücrelerinin sıhhatini korur. Hudut hücrelerinin fonksiyonlarını artırdığından gerilim ve depresyon üzere ruhsal illetlerin yanı sıra uyku tertibine de uygun gelir. Bunun akabinde dimağın daha kapsamlı çalışmasını sağlar.

Demir bakımından varlıklı olduğundan bağışıklığın güçlenmesini destekler. Güçlü olan bağışıklık sayesinde vücudun illetlere karşı direnci artar. Birebir devranda kansızlık üzere önemli marazların önüne makbul.

Kahvaltıdan sonra bir avuç tüketilen leblebi gün uzunluğu vücudun kuvvet seviyesini yüksek fiyat. Yorgunluk üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler.

Yapılan araştırmalarda kolon kanseri için birebir yarar sağladığı tespit edilmiştir. Kolondaki hücrelerin sıhhatini korur.

Kimi mütehassıslar böbrek taşlarının düşürülmesi için kavrulmuş leblebi önerir. İçerdiği amino asitler sayesinde böbreklerde taş oluşumu önler olan taşlarında kuma dönüşüp idrar yolu ile atılmasını sağlar.

En güçlü tesiri ise içerdiği kalsiyum nispetidir. Kemik ve kas sıhhatini güçlendirerek yaşanan hastalık riskini azaltır.


Yorum Ekle