Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Laptop Kategorisinde Kalıpları Kıran HUAWEI MateBook 13 2020’yi İnceledik!

Laptop Kategorisinde Kalıpları Kıran HUAWEI MateBook 13 2020’yi İnceledik!

HUAWEI, son periyotta birbiri gerisine yeni dizüstü bilgisayar modellerini satışa sundu. Bunlardan daha evvel yenilenen MateBook D serisinden MateBook D15 modelini incelemiştik hatırlarsanız. Bunun yanı sıra MateBook D14 modeli ile farklı bir seçenek daha sunan HUAWEI’nin bu dizüstü bilgisayarı da elimizde, yakında onun da detaylı incelemesini sizlerle buluşturacağız. Lakin daha evvel, çok daha taze bir model var ki, o da bugün yakından bakacağımız MateBook 13 2020 modeli.

HUAWEI’nin MateBook ailesi esasen epey kompakt dizüstü bilgisayarlardan oluşuyor. Böylelikle gün içinde rahatça yanınızda bulundurabiliyor ve mobil ortamda rahat çalışabiliyorsunuz. Yeni Matebook 13 de böylesi bir dizüstü bilgisayar. Başkaca detaylarında pek çok yeteneği barındırıyor. Artık tek tek hepsinden bahsedelim.

HUAWEI MateBook 13 Tasarım Detayları

MateBook 13, söylediğimiz üzere nispeten kompakt bir model. Yalnızca 1,3 kilogram tartıya sahip olan laptop, 14,9 mm‘lik kalınlığıyla da ziyadesiyle ince bir dizüstü bilgisayar oluyor. Evet, ince ve hafif olması değerli, fakat bunun yanı pek şık bir gövdeye de sahip. Metalik çerçeve ve zaviyelerde elmas kesim kaplaması ile ihtimamla hazırlanan dizüstü bilgisayar, alüminyum alaşımlı materyalle çok sağlam yapıda tasarlanmış.

Birazdan daha detaylı olarak bahsedeceğimiz laptop’ın ekranı 13 inç boyutunda. Ekranın acilen altında uzanan klavye ortamı art aydınlatmaya sahip ve gerek tuş yüksekliği gerek bu tuşların birbirine olan aralığı uzun soluklu yazı yazmaya ziyadesiyle elverişli. Klavyenin altında da epey geniş bir touchpad nahiyesi bulunuyor. Münhasıran mobil tasarruflarda bu touchpad işinize bir epey yarayacak.

Laptop’ın zaviyesine yerleştirilen güç butonu, tıpkı hengamda parmak izi sensörü olarak da hizmet yapıyor. Windows Hello üzerinden etkinleştirebileceğiniz bu sensör, kolay kolay parmak izinizi eklemenizi ve inançlı oturum açma seçeneği sağlıyor.

MateBook 13’ün etrafına baktığımızda, sol kenarda bir USB-C portu ve 3.5 mm kulaklık girişi görüyoruz. Bu USB-C portu üzerinden laptop’ı şarj edebiliyorsunuz. Ayrıyeten sağ tarafta bir USB-C portu daha bulunuyor. Evet, kompakt dizüstü bilgisayarlarda az temas görüyoruz, ancak MateBook 13, fazlasını sunuyor.

O denli ki, kutu içeriğinde bir ilişki adaptörüne yan veren MateBook 13, böylelikle USB-C üzerinden pek çok irtibat noktasına erişebilme imkanı tanıyor. Bu adaptörü, laptop’ın USB-C portuna takıyorsunuz ve böylelikle laptop, tam boyutlu USB, tam boyutlu HDMI, VGA ve USB-C portlarına sahip oluyor.

HUAWEI MateBook 13 Ekran Özellikleri

MateBook 13, 13 inç büyüklüğünde ve 2K çözünürlüğünde FullView ekrana sahip. İnce kenar çerçeveleriyle çevrelenmiş ekran, böylelikle yüzde 88 ekran / gövde nispetine ulaşıyor. 3:2 en – uzunluk nispetinin korunduğu ekranda sRGB renk gamutunun ise yüzde 100’ü karşılanıyor. Böylelikle ekran boyutu ve sağlanan görsellik mutlu edici seviyede olurken, multimedya tasarrufu ve okuma başta olmak üzere, tüm görsel gereksinimler en güzel formda karşılanabiliyor.

Laptop’ın ekranı IPS panele sahip. Böylelikle 178 noktaya kadar geniş görüş açısı sağlayan ekran, kontrast orantısıyla 1000:1, 300 nit seviyesinde de parlaklık üretebiliyor. Bunlar da çok ülkü rakamlar.

HUAWEI MateBook 13 Güçlü Özellikler

MateBook 13, güçlü teknik özelliklere sahip. Elimizdeki model, Intel’in 10’uncu nesil işlemci ailesinden Core i5-10210U CPU barındırıyor. Böylelikle üst seviye süreç gücü gerektiren tatbikler için çok ehliyetli olan laptop’ta RAM kapasitesi 8 GB olurken, 512 GB SSD de içerikte konum alıyor.

Şayet biraz daha güçlü bir model arıyorsanız, MateBook 13’ün farklı bir konfigürasyon seçeneği daha var. Bu modelde de Core i7-10510U işlemci bulunurken, RAM kapasitesi 16 GB olarak tutulmuş.

Grafik tarafına geldiğimizde her iki modelde de NVIDIA ile iş birliğine gidilmiş. NVIDIA GeForce MX250 grafik kartını bulunduran MateBook 13, böylelikle multimedya konusunda daha çokça yararlanabilme imkanı tanıyor. Öte yandan lokal grafik ünitesi olarak Intel UHD Graphics 620 ünitesinin nokta aldığı malumatını de verelim.

MateBook 13’ün teknik detayları arasında değerli özelliklerinden bir gayrısı ise 2×2 MIMO çift Wi-Fi anteni içermesi. Böylelikle 1733 Mbps’e kadar indirme suratı sağlayabildiğiniz laptop’ta, Bluetooth 5 desteği de elbette yan alıyor.

Dizüstü bilgisayarın güçlü sistem öğeleri ile bir arada üst gömlek tatbikleri çalıştırabiliyorsunuz, fakat güçlü teknik takımın yanında performansa direkt tesirde bulunan bir gayrı kalem de kuşkusuz soğutma sistemi. HUAWEI, bu modelinde Shark Fin 2.0 fan dizaynına taraf vermiş. İçeriğinde çift fan bulunduran laptop, böylelikle iç yüzeyde oluşan ısıyı süratli bir halde dışarıya atabiliyor. Bu sayede sıradan performansa nazaran yüzde 25’lik sürat artışı sağlanırken, laptop’ın sessiz çalışması da gözetilmiş.

HUAWEI MateBook 13 Pil Performansı

Evet, MateBook 13’ün pil performansı nasıl? Artık biraz da bundan bahsedelim ki bu bahis bilhassa kıymetli. Çünkü kompakt dizüstü bilgisayarlardan beklediğimiz en kıymetli özelliklerden biri, uzun vadeler şarja gereksinim duymaması; bizi, haneden ofise yahut ofisten haneye giderken yanımızda şarj adaptörü taşımak zorunda bırakmaması.

HUAWEI, bu cümlenin 2 tarafında da şık bir tahlil sunuyor bizlere. Bunlardan birincisi, MateBook 13 esasen halihazırda uzun bir pil ömrü sunuyor. Mesela Full HD bir medyayı laptop’ta oynattığınızda, 11 – 12 saat arasında kesintisiz performans sağlayabiliyorsunuz. Bu müddet, günlük tasarruf için çok ehil olurken, oldu da laptop’ı şarj etmeniz gerekti diyelim, o hengam da HUAWEI’nin minik, ama bir o kadar güçlü şarj adaptörüne başvuruyorsunuz.

MateBook 13’ün şarj adaptörü, bir şarj adaptöründen hallice dizaynıyla, laptop’ın kompakt yapısına ayak uyduracak cinsten. Böylelikle isterseniz cebinizde bile taşıyabilirsiniz. Küçük boyutlu ve sadece 160 gram tartısında olan bu adaptör, HUAWEI SuperCharge özelliğini destekliyor; yani süratli şarj imkanı tanıyor. Sadece 15 dakikalık şarjla, yaklaşık 2,5 saat civarında tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle MateBook 13, hem pil performansıyla uzun soluklu kullanabileceğiniz, hem de şarj etme konusunda pratik tahlil sağlayan bir model olmasıyla öne çıkıyor.

MateBook 13 ile Telefonu Birbirine Bağlayın

Evet, buraya kadar Matebook 13’ü dizaynından ekranına, teknik takımından performansına kadar tanıdık; artık ise HUAWEI’nin dizüstü bilgisayar ile akıllı telefonu bir araya getiren değerli özelliği Çoklu Ekran İş Birliği‘nden bahsedelim.

Hatırlarsanız bu özelliğe daha evvel MateBook D15 incelemesinde de değinmiştik. HUAWEI’nin bir müddettir piyasaya çıkarttığı modellerde kullandığı bu özellik, standart dizüstü bilgisayar tasarruf kalıplarını kırarak, akıllı telefonlarla daha kolay muhabere kurulabilme özgürlüğü tanımasıyla fark yaratıyor. Ama elbette bu özellikten yararlanabilmeniz için bir HUAWEI unuzun olması gerektiğini söyleyelim.

Çoklu Ekran İş Birliği, telefonunuzu laptop’ın ekranına taşıyor. Böylelikle telefon ve bilgisayar arasında olgu aktaracağınız devir rastgele bir kablo kullanmanıza yahut internet üzerinden belge aktarımıyla uğraşmanıza gerek yok. Belge ve dokümanlarınızı, fotoğraf ve görüntülerinizi sürükle – bırak formülü ile tutup telefonun içine yahut laptop’a atabiliyorsunuz.

Bu özelliği çalıştırmak da epey yalın ve farklı yollarla yapabiliyorsunuz. İsterseniz laptop’taki PC Manager pratiğini çalıştırıp, buradan Bağlan tuşuna tıklayarak, laptop’ın Bluetooth kontağı üzerinden telefonunuzu bulmasını sağlayabilirsiniz; isterseniz telefonun NFC özelliği sayesinde, telefonu MateBook 13’e dokundurarak irtibat kurabilirsiniz. Her iki metot de çok kolay; tercih size kalmış.

Elbette telefon ve laptop’ı birbirine bağlayarak illa olgu aktarımı yapacaksınız diye bir şey yok. Telefonunuzdaki WhatsApp yazışmalarınızı takip edebilir, Instagram yahut Facebook‘ta da laptop’ın bir bucağında, tekrar telefonunuz üzerinden dolaşabilir, telefonunuzdaki tatbikleri rahatlıkla buradan kullanabilirsiniz.

HUAWEI MateBook 13 ile Çoklu Ekran İş Birliği deneyimini çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde, HUAWEI MateBook 13, standart dizüstü bilgisayar kalıplarının dışına çıkmayı başaran modeller arasında konum alıyor. Kompakt dizaynıyla gün içinde daima yanınızda bulundurabileceğiniz, güçlü teknik özellikleri ile performans konusunda endişelenmeyeceğiniz, yenilikçi yazılım özellikleriyle de kalıpların dışına çıkabileceğiniz bir model MateBook 13. Şayet bu cins yenilikçi bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

CHIP Online Notu: %90

+ Kompakt ve şık tasarım
+ FullView ekran
+ Varlıklı tasarruf seçenekleri
+ Güçlü teknik özellikler
+ Pil performansı ve süratli şarj
+ Parmak izi sensörü
+ Temas adaptörü
+ Çoklu Ekran İş Birliği

HUAWEI MateBook 13 Teknik Özellikler

  • İşletim Sistemi: Windows 10
    Ekran: 13 inç IPS (2160×1440)
  • İşlemci: 10. Nesil Intel Core i5-10210U
  • RAM: 8 GB
  • Depolama: 512 GB SSD
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX250
  • Temaslar: USBC (2 adet), USB, HDMI, VGA, 3.5 mm kulaklık girişi
  • Boyutlar: 286 x 211 x 14,9 mm
  • Tartı: 1,3 kg.

ADVERTORIAL

Yorum Ekle