Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kuzukulağının yararları nelerdir? Kuzukulağı nasıl tüketilir?

Kuzukulağının yararları nelerdir? Kuzukulağı nasıl tüketilir?

Salata olarak tüketilen kuzukulağı ekşi bir tadı olduğundan herkes tarafından beğenilerek kullanılmaz. Lakin bu bitki yüzyıllardır resen yetişir ve alternatif tıpta doğal ilaç prodüksiyonunda tüketilir. Fosfor ve demir bakımından güçlü olan kuzu kulağı imaj olarak ıspanakla karıştırılır. Pekala kuzukulağının yararları nelerdir? Kuzu kulağı nasıl tüketilir? Sizler için kuzukulağı merak edilenleri haberin detayına ekledik.

Bilim literatüründe Rumex acetosella olarak isimlendirilen kuzukulağı, al gövdeli bir bitki cinsidir. Yapraklarında yüksek ölçüde barındıran kuzukulağı, başkaca okzalat, oksalik asit, tanen, antrakinon, reçine ve şeker içerir. Bunun dışında A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Tüysüz uzun yaprakları nedeniyle kuzuların kulaklarına benziyor. Halk arasında ekşimlik, oğlak kulağı ve ebemekşisi olarak da isimleri vardır. Türkiye’de en ziyade yetiştiriciliği Tokat’ta yapılırken Yerküre da ise Avrupa devletlerinde sera prosedürüyle yetiştirilir. Lakin kuzukulağı zaten sulak yerlerde yetişen bir bitkidir.Sonbaharda tam olgunlaşan bu bitki kış ayları boyunca pazar tezgahlarında bulunabilir. Eski çağlardan beridir cilt hastalıklarında sıklıkla kullanılan kuzukulağı münhasıran sedef illeti, egzama ve çıbanlara birebir yarar sağlar. İçerdiği asidik bilhassa cilt yüzeyindeki deforme olmuş hücreleri yeniler. Güçlü bir mikrop öldürücü vardır. Yapılan son araştırmalarda bitkinin ana sütünü artırıcı tesirinin olduğu saptanmıştır. Karabuğday ailesine ilişkin kuzukulağı nemli topraklarda basitçe yetişir. Çiğ olarak tüketilebilir. 

KUZUKULAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Bayanların ergenlikten itibaren yaşadığı adet döngüsünde yaşanan sancı ve ağrıları dindirir. Başkaca sistemsiz adet döngüsünde de yarar sağlar.

C vitamini eksikliğinden asıllı ortaya çıkan önemli illetlerin riskini düşürür. Vücuttaki sağlıklı hücre sayısını artırır.

Çiğ olarak tüketildiğinde lisan üzerindeki enfeksiyonlu hücreleri ve diş aralarındaki besin atıklarını temizler. Diş etlerini güçlendirir. Diş kaybını azaltır.

Çeşitli sebeplerden dolayı yavaşlayan bağırsaklar kabızlığa neden olur. Lakin kuzukulağı bağırsakların işlevselliğini artırarak sindirim problemlerinin önünde makbul. Adeta müshil üzere tesir sağlar.

Taze olan kuzukulağı ezilip cilt yüzeyine sürüldüğünde burada olan egzama, sedef, güneş yanığı üzere cilt meselelerin riskini azaltır. Tüm cilt hücrelerini güçlendirerek yaşlanma ve kırışıklık üzere tesirleri ortadan kaldırır.

Kandaki toksinleri ve yağları temizleyerek idrar yolu ile atar. Bu süreci sırasında idrar yollarını ve mesaneyi temizler. Taş ve kum oluşumunu önler.

İçeriğinde likit orantısı yüksek olduğunda böbrek bezlerini çalıştırır. Gelgelelim yüksek içerdiğinden vücutta likit dengesizliğine yol açabilir. 

Üst teneffüs yolları marazları sırasında tüketildiğinde boğazı enfeksiyondan arındırır. Bağışıklığın neden olduğu yüksek ateşi düşürür. 

Yapılan araştırmalarda kuzukulağı tohumunun ana sütünü artırdığını ve besleyici özelliğini çoğalttığı görülmüştür. 

KUZUKULAĞI NASIL TÜKETİLİR?

Umumiyetle çiğ olarak salatalarda kullanılır. Ama çorba ve böbreklerde de iç gereç niyetine de tüketilebilir. 20 gram kurutulmuş kuzukulağını kaynamış bir bardak sıcak suyun içine ekleyin 5 dakika sonra süzüp tüketin. Bu çay ateşi düşürmeye ve idrar sökmeye yardımcı olur. Bir demet kuzu kulağını yeterlice yıkayın. Bir saat boyunca sirkeli suda bekletin. Daha sonra doğrayıp bir tabağa alın içine bir salatalık doğrayıp zeytin yağı limon ve pul biber ekleyip tüketin. Bu salatayı ara öğün olarak tükettiğinizde kilo vermenize de yardımcı olur.

Yorum Ekle