Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kuzey Kore Önderi Kim Jong-un Öldü mü? Geçersiz Fotoğraf İnterneti Salladı

Kuzey Kore Önderi Kim Jong-un Öldü mü? Geçersiz Fotoğraf İnterneti Salladı

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’un hayatını kaybettiği savları, uzunca bir müddettir manşetleri süslemeye devam ediyor. Birtakım kaynaklar, Kim Jong-un’un öldüğünü söylerken, birtakım kaynaklar ağır hasta ve bitkisel hayatta olduğunu sav ediyor. Kuzey Kore’den yapılan resmi açıklamalar ise, başkanlarının sıhhatinin uygun olduğu ve bir meselesinin bulunmadığı cephesinde. Fakat bu açıklamanın rastgele bir fotoğrafla desteklenmemesi, soru işaretlerini arttırıyor. Ayrıyeten Kim Jong-un‘un, devletin kurucusu (aynı hengamda büyük babası) olan Kim Bölge Sung’un her yıl 15 Nisan’da düzenlenen anma merasimlerine birinci defa katılmaması da savları güçlendiriyor.

Kuzey Kore Önderi Kim Jong-un Öldü mü?

Kuzey Kore’nin dış yerküreye saklı bir memleket olması, bu sorunun karşılığını öğrenmemizi de zorlaştırıyor. Bu yüzden, pek çok savın havada uçuşmasına şaşırmamak lazım. Güney Kore hükümetinden Kim Yeon-chul, kısa müddet evvel bu argümanlara bir yenisini daha ekledi ve Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’un, COVID-19 salgınından korunmak için ortaya çıkmadığını ve örtük bir noktada dinleniyor olabileceğini söyledi.

Daha evvelki birtakım argümanlar, Kim Jong-un’un ağır bir kalp ameliyatı geçirdiği ve bu ameliyat sonrasında bitkisel hayata girdiği tarafındaydı. Kimi kaynaklar ise, Kuzey Kore önderinin bu ameliyattan çıkamadığını, yani hayatını kaybettiğini rapor etmişti.

Kim Jong-un, sahiden de  son olarak 11 Nisan tarihinde görüldü ve o devrandan beri hakkında argümanlardan farklı bir şey bilmiyoruz.

Kim Jong-un’un Uydurma Mevt Fotoğrafı İnterneti Salladı

bu tezler tartışılırken, birinci olarak Japon haber ajansı JNN tarafından ortaya atılan ve bir anda internette yayılan fotoğraf, hadisesi farklı bir boyuta taşıdı. Bahsi geçen ve acilen yukarıda da görebileceğiniz fotoğrafta, Kim Jong-un’un öldüğü ve bir cam fanus içerisinde bulunduğu görülüyor. Hem pek çok internet yayını, hem de toplumsal medya kullanıcıları, bu fotoğrafın ortaya çıkması ile birlikte, Kim Jong-un’un nitekim ölmüş olabileceği fikrini savunmaya başladı.

Gelgelelim fotoğrafın, çok büyük bir ihtimalle, manipüle edilmiş bir fotoğraf olması mümkün üzere görünüyor.

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, Kuzey Kore’nin 2011 yılında hayatını kaybeden evvelki başkanı Kim Jong-il’e, daha sahihi cenaze merasimine ilişkin. yayılan fotoğraf ile bu fotoğraf arasındaki büyük benzerliği fark etmemek mümkün değil. Fotoğrafçılık mütehassısları, iki fotoğrafın birebir olduğu konusunda kesin bir kanıya varmanın mümkün olmadığını söylüyorlar. Ama bilirkişilere nazaran ibre, Kim Jong-un’a ilişkin olduğu savunulan fotoğrafın uydurma olduğu istikametinde.

Kısa devirde interneti kasıp kavuran bu fotoğraf, büyük ihtimalle “internette yayılan uydurma fotoğraflar” kervanının son üyesi olarak tarihteki mekanını alacak. Lakin şurası bir gerçek: Kim Jong-un’un’un hayatta olup olmadığını hala bilmiyoruz. Bu yüzden de, internette buna benzeri pek çok fotoğraf daha görebiliriz.

Yorum Ekle