Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kuşburnunun yararları nelerdir? Kuşburnu yağı ne işe yarar? Kuşburnu çayı nasıl yapılır?

Kuşburnunun yararları nelerdir? Kuşburnu yağı ne işe yarar? Kuşburnu çayı nasıl yapılır?

Mayhoş bir tadı olan yüzyıllardır tüketilen doğan ilaçlardan biridir. Münhasıran kış hastalıklarına karşı bağışıklığı güçlendiren ve sindirim sistemini yenileyen kuşburnu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet kuşburnunun yararları nelerdir? Kuşburnu yağı ne işe yarar? Kuşburnu çayı nasıl yapılır? Tüm bu soruların karşılıklarını haberin detayında bulabilirsiniz.

Ilıman iklimde yetişen ve bitkisel sıhhatte kullanılan çoklukla çay olarak tüketilir. Gül ailesine ilişkin olan kuşburnu, kırmızıdan turuncuya ya da koyu mordan siyaha dönüşür. Rengine nazaran çeşitlenen kuşburnu, ilkbahar ve yaz aylarında çiçeklenirken sonbaharda olgunlaşır. Kış ayı için toplanıp tüketilir. C vitamini bakımından varlıklı olan kuşburnu kış hastalıklarına karşı külliyen doğal antibiyotik vazifesi görür. Birebir zamanda polifenol, magnezyum, demir, likopen, A, B, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Avusturya- Macaristan’da klâsik tatlının ham hususu olan kuşburnundan reçel, şurup, turta, ekmek ve marmalet yapılır. Avrupa kıtasında yaygın olarak tüketilen kuşburnu, devletimizde köylerde sıkça tüketilir. Sindirim hastalıklarına doğal şifa olan kuşburnu, bilhassa vücuttaki ürik asitleri atarak ödem toplanmasının önüne makbul. Yabani dikenli kolları olan kuşburnu bir portakalın sağlayacağı C vitaminin yüzde 50’sinden fazlasını rahatlıkla karşılar. 

KUŞBURNUNUN YARARLARI NELERDİR?

C vitamini bakımından güçlü olduğundan yüksek antioksidan içerir. Bu sayede kan basıncını düzenler. Böylelikle yüksek tansiyon riskini azaltır.

Polifonel unsuru vücuttaki kanserli hücrelerin sayısını azaltarak tümör oluşmasını handikaplar. 

Doğal şeker içerdiğinden kandaki glikoz nispetini da istikrarlar böylelikle diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

Bilhassa kış aylarında yaygın olan virüslere karşı bağışıklığı güçlendirdiğinden süt teneffüs yolu hastalıklarına yakalanma orantısını düşürür.

Vücuttaki toksinleri idrar yolu ile atar. Bu sayede bağırsak ve midedeki zararlı bakteri sayısını da azaltarak bu organların sağlıklı çalışmasını destekler.

Dermis tabakasındaki deforme hücreleri yenileyerek cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

İçerdiği pektin ve laktasif hususları ishal hizmeti görerek bağırsaklardaki parazitleri azaltarak kabızlığın yaşanmasını maniler.

Koordinasyondan iki saat evvel bir bardak tükettiğinizde hem rahat bir uyku uyumanızı destekler hem de gece kendini yenileyen hücrelerin daha sağlıklı yenilenmesine yardımcı olur. 

Bilirkişiler kuşburnundan yapılan çaydan günde iki kez tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

YAĞI NE İŞE YARAR?

İçerdiği asitler cilt yapısının adeta yenilenmesini sağlar. Hücre zarı ve dokusunu yenileyerek daha genç görünümü sağlar.

Ciltteki istikrarsız yağ orantısını düzenler. Siyah noktalardaki kiri temizleyerek yüzeysel görünümün daha parlak olmasını sağlar.

Saç sökülmesi linoleik asit eksikliğinden asıllı bir rahatsızlıktır. Gelgelelim yağı bu asit bakımından epeyce zengindir. Bu yüzden hem saç derisinde yaşanılan rahatsızlıkları hem de dökülmeyi önler. 

Egzama tedavisinde de doğal ilaç olarak kullanılan kuşburnu yağı ciltteki kuruluğu da önler.

EVET KUŞBURNU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Kuşburnu birçok biçimde tüketilir ama en yaygını çay olarak tüketilmesidir. Kaynamış bir litre suyun içerisine 3 kaşık kuşburnu atınız. 10 dakika kısık ateşte kaynatıp ocaktan alınız. Farklı tatlarla denemek istiyorsanız bir tatlı kaşığı kuru ana ya da bir tatlı kaşığı ebegümeci ekleyerek tüketebilirsiniz. Kuşburnu çayı yapılan araştırmalarda kireçlenmeyi önlediği tespit edilmiştir. Güçlü bir yatıştırıcı olan kuşburnu çayı kronik uykusuzluğa da âlâ gelir. 

KUŞBURNUNUN ZARARLARI VAR MIDIR?

Bilirkişiler şeker hastalarının tüketmeden evvel hekimlerini başvurmaları gerektiğini öneriyor.

Bağışıklığı alerjiklere karşı hassas olanların tüketmesi önerilmez.

Ölçüsüz tüketimi böbrek taşına neden olur.

Mütemadi tüketimi kusma ve mide rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Yorum Ekle