Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kuru üzümün yararları nelerdir? Kuru üzüm suyu içerseniz ne olur? Kaç çeşit kuru üzüm vardır?

Kuru üzümün yararları nelerdir? Kuru üzüm suyu içerseniz ne olur? Kaç çeşit kuru üzüm vardır?

Alternatif tıpta tüketilmesinin nispeten yararlı olduğu vurgulanan kuru üzüm hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Üzümün kurutularak elde edilen bu besin bilhassa sindirim hastalıklarına âlâ gelir. Antiseptik husus içeren kuru üzüm, mide ve bağırsaklardan toksinleri atar. Pekala Kuru üzümün yararları nelerdir? Kuru üzüm suyu içerseniz ne olur? Kaç çeşit kuru üzüm vardır? İşte karşılıklar:

Asmagiller ailesine ilişkin olan üzümün ilmî ismi vitaceaedir. Kültürün en eski meyvesi olan üzümün tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu olan üzüm başkaca Asya ve Kafkaslarda da üretimi yapılır. Meyveler arasında en çokça çeşide sahiptir. Önemli bir ekonomik kaynaktır. Adakarası, aküzüm, çekirdeksiz, kişmiş ve Çavuş üzere isimlerle bulunur. Üzümden birçok yiyecek elde edilir. Pekmez, reçel ve içecek bunlardan bir kaç adedidir. Tıpkı devirde kurutularak da tüketilir. Alternatif tıpta yüzyıllardır bu halde hem tüketilip hem de birçok ilaç elde edilmiştir. Kaynatılıp suyu tüketildiğinde mide ve bağırsaklardaki toksinleri temizler. Bağırsak florasını dengeleyerek ishal ve kabızlık üzere sindirim meselelerinin yaşanmasını önler. Kimi alternatif tıp mütehassıslarına göre  21 kuru üzümün kaynatılıp tüketilmesi tesirli olduğu söyleniyor. Karaciğeri toksinlerden arındıran kuru üzüm suyu her gün tüketilmesi tavsiye edilir. 

KAÇ ÇEŞİT ÜZÜM KURUSU VARDIR?

Salkımları büyük pembe gemre orta uzunluktadır. Eylül ayında çıkar. Likopen bakımından güçlü olduğundan güçlü bir antioksidandır.

Trakya ilkeren çeşidi en tesir olandır. Siyah ya da mor rengi olan bu üzüm çeşidi bağırsakları temizlemede tesirlidir. 

En yaygınlarından biri de çekirdeksiz olan sarı renkli üzümlerdir. Ağız içi yaralara uygun gelir.

Cardinal üzüm çeşidinin rengi al ve pembe arasındadır. Yavaş olgunlaşır ancak tadı hayli lezzetlidir. Kocaman büyük taneleri vardır.

– Michele Palieri diye bilinen siyah üzüm en güçlü antioksidana sahiptir. Bu yüzden kimi bireylerde alerjiye neden olur. Lakin vücudu temizlemede tesirlidir.

KURU ÜZÜMÜN YARARLARI NELERDİR?

Kanın içindeki nitrik oksit ölçüsünü yükseltir. Böylelikle kanın katılaşmasını önler. Bu da damarlarda birikimi engelleyerek kalp ve damar illetlerinin önüne makbul. Bunun yanı sıra kolesterol seviyesini de istikrarlar. 

Antioksidan bakımından varlıklı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir. Marazlara karşı direnci artıran kuru üzüm üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olan corona virüslerinin tesirlerini de azaltır. Birebir devirde hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanser illetlerinin yaşanmasını mahzurlar.

Bakır ve magnezyum bakımından güçlü olan kuru üzüm kemiklerin daha süratli gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Münhasıran ilişkin birikmesini önleyerek romatizmal marazların önüne makbul.

B vitaminleri vücudun kuvvet nispetini yükselterek yorgunluk ve depresyon üzere ruhsal durumların yaşanmasını mahzurlar. Mütehassıslar mahsusen örtük ve masa başında çalışanlara kuru üzüm tüketmelerinin sağlıklı olacağını vurguluyor. 

Kuru üzümün içindeki çekirdekler diş yüzeyindeki plakların oluşumunu mahzurlar. Dişlerin daha sağlıklı ve olmasını sağlar. Ayrıyeten diş aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona neden olmasının önüne makbul.

Had hücrelerini güçlendirerek beyefendisinin fonksiyonlarını artırır. Bu da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık üzere marazları önler.

Gün içinde bir avuç tüketildiğinde uzun mühlet tokluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenler tüketebilir. 

KURU ÜZÜM SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

Kuru üzüm içerdiği antiseptik unsurlar sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Birebir devirde yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken toksin kalıntıları da dışkı ya da idrar yolu ile vücuttan atar. 

Çeşitli sebeplerden ötürü karaciğerin zarından zararlı hücreler birikir. Bir vade sonra bu birikim karaciğerin yağ orantısını artırarak önemli illetlere neden olur. Lakin her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu riski azaltabilirsiniz. Kuru üzüm suyu karaciğeri temizlemenin yanı sıra zararlı hücrelere karşı da korur.

Kimi yiyecekler ya da hastalık sırasında mide duvarında kramplar nedeniyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu rahatsızlık hem yemek borusunu hem de ağız sıhhatini olumsuz tesirler. Bu durumun yaşanması sırasında bir gün evvelden bekletilen kuru üzüm suyu tüketerek mide bulantısı giderilebilir.

Beğenilmeyen kolesterol seviyesi artıkça kalp ve damar rahatsızlığı yaşanma riski de artar. Eksperler, 21 kuru üzümün kolesterol seviyesinin düşürmesinin yanı sıra damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma mümkünlüğünü azaltır. 

Doğal antioksidan kaynağı olan üzüm vücudu her gün temizleyerek bağışıklığı güçlendirir. Marazlar önünde vücudun direncini artırmasının yanı sıra genç hücrelerin sayısını da artırarak cildin daha parlak ve diri görünmesini sağlar. 

Kanda artan trigliserit hücreleri vücuttaki şeker ve yağlanma orantısını da artırır. Bu durum da obezite ve şeker marazlarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Mütehassıslar trigliserit seviyesini düşürmek için günde 21 kuru üzüm suyunun tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

KURU ÜZÜM SUYU NASIL YAPILIR?

400 gram kuru üzüm

4 su bardağı su

YAPILIŞI

Kuru üzümleri evvel yeterlice yıkayınız. Daha sonra bir tencere de suyu kaynatınız. Akabinde içerisine kuru üzümleri atınız. Bir gün beklettiğiniz karışımı süzüp içiniz. Mütehassıslar bu uygulamayı ayda dört gün üstü üste yapılmasını tavsiye eder. Ayrıyeten sabah kahvaltınızdan yarım saat evvel bu suyu tüketirseniz daha ziyade yararını göreceksiniz. 

Yorum Ekle