Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kuru soğanın yararları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

Kuru soğanın yararları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

Son günlerde artan corona virüsleri bağışıklık sistemini zayıf olan kişileri olumsuz bir halde etkiliyor. Önemli sonuçlara neden olan corona virüsünü önlemek için eksperler kuru soğan, sarımsak ve pırasa üzere antibiyotik bakımından güçlü olan besinler tüketilmesi önerir. Evet Kuru soğanın yararları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru içerseniz ne olur? Soruların cevabı haberimizin detayında…

Zambakgiller ailesine ilişkin acı bir tadı olan ve içeriğinde yüksek ölçüye asit bulunan soğan insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. A, B6, B-Kompleks, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum açısından güçlü olan soğan birçok marazın semptomlarını önler. Eksperler nizamlı tüketilen soğanın vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruduğu üzere vücudumuzda bulunan zararlı hücrelerin sayısın da azaltığını vurguluyor. Soğan yetiştiriciliği Antik Mısır‘a kadar uzanıyor. Tıbbı tedavide alternatif olarak kullanılan soğan bilhassa kaynatılıp suyu tüketilirmiş. Mide asidini dengeleyen, sindirimi kolaylaştıran ve idrar söktüren en tesirli besindir.Çin ve Japonya memleketlerinde kuru soğan ilaç olarak görülür. Yerküre umumunda ekilip tüketilir. Soğan da tıpkı pırasa ve sarımsak üzere güçlü bir antibiyotiktir. Yüzyıllar boyunca alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra yemeklerinde vazgeçilmez besin aslı olan oldu. Lakin kimi eksperler çok tüketilmesinin sakıncalı olacağını vurguluyor. Kimi alternatif tıp mütehassısları ise kuru soğanın münhasıran kadınsal illetlere doğal ilaç olduğunu belirtiyor. 

KURU SOĞANIN YARARLARI NELERDİR? 

Kozmetik eserlerin, ilaçların ve çevresel faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini ve saç kıran illetini önler. İçerdiği B6 minareli saç dersinin hasara uğramış hücrelerini yeniler. Saç hacmini güçlendirerek ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını sağlar.

Güçlü antioksidan ve antibakteriyel hususlara sahip kuru soğan, vücudumuzda oluşma ihtimali olan enfeksiyon bakterilerinin neden olduğu üst teneffüs yolu marazlarının riskini azaltır. 

İçerisinde bulunan selenyum minareli bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser hücrelerine karşı savaşmasını destekler. Tıpkı devranda alerjik durumların yaşanma mümkünlüğünü ketler.

Bir hafta boyunca sistemli tüketilen kuru soğan suyu, karaciğerdeki orantısını azaltır. Böylelikle akne ve yağlı sivilcelerin oluşmasını önler. Birebir vakitte cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasındaki gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.

Yapılan araştırmalarda soğan suyunun kan basıncını dengelediğinden; damarı sertleşmesi, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon üzere hastalıklarına yakalanma riskini aza indirdiği gözlenmiştir.

Soğanın içerisinde bulunan GPCS ismi verilen husus kemiğin daha güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden gelişim çağındaki evlatların, gebe bayanların ve yaşlıların nizamlı tüketmesi gerekir. Başkaca yapılan araştırmalarda soğan suyunun, kemik kırılmasını onarmada da yüzde 70 destek olduğu tespit edilmiştir.

Kimi bayanlarda adet sancıları hayli ağır makbul, kimilerinde ise bir grup sıhhat meselelerinden ötürü adeti gecikir. Sistemli tüketilen bu iki meselesinde yaşanma mümkünlüğünü azaltır.

– Kanser illetlerini önlemede birebir tesiri vardır. Mahsusen mide, bağırsak ve kolon üzere kanserler cinslerini önler. Sindirim sistemindeki tüm hücreleri yenileyerek fonksiyonlarını geliştirir.

BİR HAFTA BOYUNCA KURU İÇERSENİZ NE OLUR?

Vücuttaki ziyade iltihabı atmada tesirli olan kuru soğan suyu, sistemli olarak bir hafta boyunca tüketildiğinde inanılmaz öteki yararlarda sağlar. Soğuk havalarla birlikte corona virüsleri harekete makbul. Bu da önemli sıhhat sıkıntılarına yol açar. Yüzyıllardır güçlü bir antibiyotik olan kuru soğan koktuğundan ötürü tüketilmesi tercih edilmez. Gelgelelim bu vücudu virüslere karşı müdafaasız bırakır. Bu yüzden bilirkişiler bu havalarda hem kuru soğanı çiğ hem de  kaynatarak tüketilmesinin yarar sağlayacağını vurguluyor. Bağışıklık sistemindeki antikorların virüslere karşı artıp ateşlenme yapması yanına olan antikorları güçlendirir. Bu türlü marazın daha kolay atılmasını sağlar. Vücut içindeki hücreleri de güçlendirerek organların fonksiyonlarını artırır. Lakin bir hafta boyunca tüketilen kuru kürüne 10 gün ara verilerek devam edilmesi tavsiye edilir. 

SOĞAN HANGİ ILLETLERE GÜZEL GELİR?

Ekim aylarının başında bir hafta sistemli soğan kürü tüketildiğinde kış uzunluğu üst teneffüs yolları marazları önler.

Prostatit marazların yaşanmasının önüne makbul.

Bağırsaklardaki hücrelerin işlevselliğini artırarak hazımsızlık kabızlığı mahzurlar. 

Hücrelerin yapısını yeniler.

Saç dökülmemesini sağlar. Saç köklerini güçlendirir.

Kalp ve damar illetlerini önler.

Kan şekerini denetim eder.

Kemik ve kas yapısını güçlendirir.

Kronik uykusuzluğu önler.

Tiroid bezlerini düzenler. Hormonları istikrarlar.

SOĞANIN BESİN BEDELLERI;

Yorum Ekle