Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) nedir? Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) belirtileri nelerdir?

Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) nedir? Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) belirtileri nelerdir?

Duyu organı kanalı olan kulaklar, vücudun en hassas noktalarından biridir. Lakin birden fazla kimse kulakta yaşanan sıhhat meselelerinin birçoklarını bilmez. Mahsusen yaygın olan kulak kireçlenmesi birden fazla kimse tarafından duyulmamış fakat önemli sıhhat sıkıntısıdır. Pekala İç kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) nedir? İç kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) belirtileri nelerdir? Kulak kireçlenmesine dair merak edilenleri sizler için haberin detayına ekledik.

Duyma kaybına neden olan otoskleroz sık sık yaşanılan önemli bir hastalıktır. İç kulak sonlarının tahrip olması ile ortaya çıkan ve sesin kuvvetli bir biçimde iç kulağa taşınmasını handikaplar. Genetiksel olarak da ortaya çıkabilir. Kulaktaki üzengi kemiği ile iç kulak kemiği arasında kireçlenme oluşur. Bu durum kemik kısıtlanmasına neden olur. Erken müdahale edilmediğinde önemli işitme kaybına yol açar. Yavaş yavaş ilerleyen bu illette en çok 20 ve 30 yaşları arasındaki kimselerde görülür.  Sesler kulağa sağlıklı iletilmediğinde çınlama olur bu da istikrar meselesi ve baş dönmesi üzere durumların yaşanmasına neden olur.

KULAK KİREÇLENMESİ (OTOSKLEROZ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sesleri seçmekte zorlanma

– Kulak içinde şiddetli basınç hissetme

– Kulaklık tasarrufu sırasında kulağın ağrıması

– Giderek sesleri daha az duyma

– Seslerin duyulmamasına bağlı;

– Artan basınç nedeniyle kan akışının hızlanması

– Dimağa aniden kan sıçraması

– Kalp atışlarında düzensizlik

– Kulak zarında kırmızılaşma üzere belirtilerle kendini gösterir.

KULAK KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İki evresi olduğunu vurgulayan Sezen, bunların erken ya da olduğunu belirtti. Bu durumlarda erken evrede tespit edildiğinde kireçlenmenin önlenmeye çalışılır. Lakin ileri seviyedeki evresi ise cerrahi operasyon yapılır. Sezen, birebir vakitte marazın üç tedavisi olduğunu ve bunun ilerleme boyutuna nazaran yapıldığını hatırlattı. Cerrahi müdahalede üzengi kemiğinin hizmetini gören bir protez takılır. Bu protez işitme kaybını azaltarak iyileştiriciliği destekler. Bu hastalık sırasında ya da ameliyatı sonrasında hastaların seyahate çıkmaması gerekir. Ayrıyeten kusma ve baş dönmesi üzere durumlarda bir mütehassısa danışılmalıdır. 

KULAK KİREÇLENMESİNE ÂLÂ GELEN KÜRLER!

– Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği; Ağustos’un başında anatolius çeşidi çınar ağaçlarındaki derin yırtıklı çınar yaprağından 2 tane bir bardak su da kaynatın. Sabah akşam birer bardak tüketiniz.  

– Magnezyum, potasyum, çinko ve mangan üzere hususlar bakımından varlıklı olan elma sirkesi işitme kaybında nispeten tesirlidir. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin. İçerisine bir yemek kaşığı bal ekleyerek günde 3 sefer tüketebilirsiniz. 

– Soğan çok güçlü bir bu yüzden kireçlenmelerde tesirlidir. Kireçlenme vücudun her yanında olduğu üzere kulakta da olur. Bu yüzden 2 kuru soğanı 5 su bardağı suyun içerisinde bekletin. 12 saat sonra günde üç bardak bu sudan tüketin.

Yorum Ekle