Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul?

Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul?

Çabucak acilen herkesin yaşadığı kulak ağrısı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Evlat ya da ebeveyn fark etmeksizin ortaya çıkan kulak baş ağrısı ve karın ağrısından sonra yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Ömür kalitesini neredeyse sıfırlayan kulak ağrısı çoklukla ağrı kesici üzere ilaçlarla kolay kolay geçmez. Evet kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul? Haberin detayında kulak ağrısı merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Kişinin hayat kalitesini düşüren kulak ağrısı umumiyetle enfeksiyon kapmasından ortaya çıkar. Lakin kulak ağrısının da altında çok neden olabilir. Dış, iç yahut orta kulak iltihaplanması çınlama ve ağrılara neden olur. Zonklama, yanma ve batma üzere belirtiler gözlemlenir. Kulak ağrısı hem diğer nedenlerde ortaya çıkar hem de gayrı rahatsızlıklara yaşanmasına sebep olur. Soğuk algınlığı sonrası sıklıkla yaşanan kulak ağrısının hepsi ilaçla geçmez. Birtakım kulak ağrıları konutta yapılan doğal yollarla da geçebilir. Sair en yaygın nedeni ise orta kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı, soğuk algınlığıyla ortaya çıkan kulak ağrısı kadar hafif yaşanmaz. Orta kulak iltihabında hasta en çok baş dönmesinden şikayetçi olur. Ayrıyeten orta kulak iltihabı toplu yerlerde artar. Yapılan araştırmalarda kulak ağrısı yaşanan en sık üçüncü rahatsızlıktır. Vücudun ölçüsüz kademe de enfeksiyona maruz kaldığının habercisi olan kulak ağrısı ayrıyeten, kulak kristallerinin oynadığının ya da orta kulaktaki kirin artması ve enfeksiyon kaptığının habercisidir.

KULAK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

İç kulak ortamında kulak kirinin birikmesi,

Soğuk algınlığıyla boğazdan sonra kulak kanalına sıçrayan enfeksiyonlu bakteriler,

Kulağın içine yabancı bir cismin girmesi sonucu, iç kulağın ve zarının önemli hasar alması,

Sinüs kanalarının tıkanması 

Kulak kristallerinin oynaması

Migren ve sinüzit üzere illetlerinin en şiddetli konutlarında

Çene ve diş köklerinde iltihaplanmanın artması

Bademcik ve geniz ameliyatı sonrası

Burun ameliyatı sonrası

Kulak altı bezlerindeki hücrelerin tümör oluşturması

Akciğer hastalıkları 

Ağız içi yaraların oluşturduğu iltihaplanmalara kulak ağrısına neden olur.

KULAK AĞRISI NASIL MAKBUL?

Bilinen bir marazı olmayan insanların hafif şiddetle yaşadığı kulak ağrısına hanede müdahale edilebilir. Gelgelelim 3 günden ziyade süren kulak ağrısı için hastanın katiyetle bir bilirkişiye başvurması gerekir.

SICAK SU KOMPRESİ

Hafif şiddetli kulak ağrıları için hastanın sıcak su torbası olarak eczaneden alınan torbanın içine sıcak su koyarak bir havluya sarım kulağın tam ortasına koyarak iltihaba sıcak basınç yapılır. Ya da yüzyıllardır kullanılan bir prosedür olan ütü ya da soba aracılığıyla ısıtılan bir tülbent ya da havluyla da bu süreç yapılabilir. 

SARIMSAK

En güçlü antibiyotik olan sarımsak kulak ağrısına uygun gelir. Bunun için yağında iki diş ezilmiş sarımsağı 15 dakika kavurun. daha sonra ocaktan alıp ılıklaştırdığınız yağın içine kulak çöpünü batırıp kulak deliğine bir damla damlatın. 5 dakika sonra kulağınızı aşağı gerçek eğin. 

Sarımsaktan sonra tesirli olan bir vesair antibiyotik olan soğan da kulak ağrısına düzgün gelen besinler arsında bölge alır. Bir adet soğan suyunu uygunca kaynatın daha sonra bir tülbent yardımıyla bir ya da iki damla kulak içerisine damlatın. 

Yorum Ekle