Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kronik yorgunluk nedir? Kronik yorgunluğun nedenleri nelerdir? Düzgün gelen doğal yollar var mı?

Kronik yorgunluk nedir? Kronik yorgunluğun nedenleri nelerdir? Düzgün gelen doğal yollar var mı?

Küresel marazlardan biri olan kronik yorgunluk toplulukta her 4 bireyden 2’sinde görülür. İş ve toplumsal ömürde aksaklıklara neden olan kronik yorgunluk hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Kronik yorgunluk nedir? Kronik yorgunluğun nedenleri nelerdir? Güzel gelen doğal yollar var mı? Kimi araştırmalarda sendrom olarak da makbul. Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Yapılan araştırmalarda birçok durum kronik yorgunluğa neden olur. Bu yüzden mütehassıslardan kimileri hastalık olarak görse de kimileri ruhsal durumdan kaynaklandığından sendrom olduğunu savunur. Kronik yorgunluk hem zihinsel hem de fizikî aktiviteleri olumsuz tesirler. Gayrı marazlarla birebir belirtileri gösterdiğinden mütehassıslar test yapılmasının makul olduğunu vurguluyor. Kronik yorgunluğa viral enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminde meseleler ve hormonal bozukluklar neden olur. Umumiyetle 25 ve 35 yaşları arasındaki kimselerde sıklıkla görülür. Mahsusen küresel çağda bu hastalık kanser illetinden daha çokça görülmeye başladı. Yapılan bir sair araştırmada ise bayanlarda daha ziyade görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun nedenlerinden biride bayanlarda hormonal dengesizliğin daha ziyade yaşanmasıdır. Başkaca birçok illette kronik illete neden olur. 

KRONİK YORGUNLUĞUN NEDENLERİ NELERDİR?

Kandaki insülin direncinin bozuk olması

Vücudun gereksinim duyduğu D ve C vitaminlerinin eksikliği

Hudut sistemindeki hücrelerdeki bozukluk

Bağışıklık sistemin virüslere karşı zayıf olması

Şiddetli kemik ve kas marazları

Ruhsal sıkıntıların sık sık yaşaması

Bağırsak fonksiyonlarında bozukluk

Sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz hayat üzere durumlar kronik yorgunluğa neden olur.

KRONİK YORGUNLUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kronik yorgunluğa neden olan durumlardan biri had sistemlerindeki hücrelerin yeteri kadar vücut içinde fonksiyonlu çalışmamasıdır. Bu yüzden kronik yorgunluk yaşayan kişi konsantre de güçlük çeker. Mütemadi olarak mutsuz ve uykulu hisseder. Konuşmakta bile zorlanır. Hatsa ileri vakitlerde büsbütün içtimaî ortamdan uzaklaşır. Yaşanan en küçük bir nezle ya da gribin bile şiddetli geçmesi yorgunluğun belirtisidir. Hafıza da tutmada güçlük çeker. 

 İYİ GELEN DOĞAL YOLLAR VAR MI?

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ

Meyan kökü içerisinde barındırdığı ‘canlandırıcı tonik’ tesiri sayesinde alternatif tıpta kullanılan bitkilerden biridir. Şerbet olarak tüketilen bu bitki sindirim ve had sistemindeki hücreleri yenileyerek yorgunluk ve gerilim üzere rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Üzüm çekirdeği bilinene en güçlü antioksidanlardan biridir. Vücuttaki oksijen orantısını dengeleyerek, karbondioksidin yarattığı rahatsızlığı azaltır. Bu yüzden her sabah bir bardak üzüm suyu içerseniz ya da 20 tane üzümü çekirdeği ile tüketirseniz uzunluğu daha dinç kalmanıza yardımcı olur.

CEVİZ

Ceviz hem antioksidan hemde omega-3 yağ asidi sayesinde vücutta güç bombası tesiri yaratır. Kan akşını dengeleyerek baş ve kalp marazlarının risklerini azaltarak vücudun tüm sistemlerindeki hücreleri güçlendirir.  Günde bir avuç tüketilen ceviz uzunluğu dinç kalmanızı sağlar. 

Yorum Ekle