Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Koyu Mod, OLED iPhone’un Piline Ne Kadar Düzgün Geliyor?

Koyu Mod, OLED iPhone’un Piline Ne Kadar Düzgün Geliyor?

Telefonlardaki koyu modun geceleri gözlerinizi korumaktan ve daha uygun uyumanızı sağlamaktan gayrı bir yararı daha var: Pil ömrünü uzatmak. Gerçek hayatta yapılan testler, işlevin pil ömrünü nitekim de uzattığını ortaya çıkardı.

PhoneBuff, bir robot kol yardımıyla belli pratiklerde tıpkı hareketleri sırasıyla “açık” ve iOS 13 ile birlikte gelen “koyu” modlarda gerçekleştirdi. Testte iki saat sonra koyu modda yüzde 88 pilin kaldığı gözlendi. Açık modda ise pil orantısı yüzde 83’e düştü. İki saatte oluşan bu farkın değerli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bunun akabinde robot kol, Twitter’ı iki saat kaydırdı. Bu testten sonra koyu moddaki telefonun pil nispeti, 16 puan düşerek yüzde 72’ye geriledi. Açık moddaki telefonun pil orantısı ise 26 puan düşerek yüzde 57’ye geriledi.

Sonraki iki saat için YouTube pratiği seçildi ve koyu moddaki telefon, 29 puan gerileyerek yüzde 43’e düştü. Açık moddaki telefon ise 37 puan gerileyerek yüzde 20’ye düştü. Sıra iki saatlik Google Maps testi sırasında açık moddaki telefonun pili tükendi, bittiğinde koyu moddaki telefonun yüzde 26 pili kalmıştı.

Bu farkların iPhone 11 Pro Max üzere OLED ekranlı telefonlarda daha sarih olacağına inanılıyor. OLED ekranlar, tüm ekranı bir art ışık ile aydınlatan LCD’den olarak pikselleri tek tek yakıyor. Bu nedenle tam siyah olan pikseller, büsbütün kapatılıyor.

Koyu modda yapacağınız tasarruf, kullandığınız pratiklere ve tasarruf formunuza nazaran değişecektir. Gelgelelim bu testle birlikte koyu modun ne kadar tasarruf sağladığı konusunda yaklaşık bir fikir edinebilirsiniz.

Yorum Ekle