Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kortizon nedir? Kortizon hangi illetlerin tedavisinde kullanılır? Kortizonun yan tesirleri…

Kortizon nedir? Kortizon hangi illetlerin tedavisinde kullanılır? Kortizonun yan tesirleri…

Vücudumuzda bulunan bir hormon çeşidi olan kortizon vücutta iltihap birikmesini önler. Bu yüzden ilaçlara da katılan kortizon bazen vücuda ziyade gelebilir. Bu da önemli illetlere yol açar. Güçlü bir bileşen olan kortizon hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kortizon nedir? Kortizon neden kullanılır? Kortizon hangi marazların tedavisinde kullanılır? Kortizonun yararları ve yan tesirleri nelerdir?

Böbrek üstü bezlerin kabuk kısmında salgılanan Kortizon hormonu vücudun iltihaplanmasını önler. Birtakım kişilerde bu hormon az olunca iltihaplanma artar. Çokça olunca da önemli illetlere neden olabilir. Birinci kere 1937 yılında E. Kendal ve Wintersteiner tarafından keşfedildi. 1938 yılında ise Reichstein tarafından sentezlenmesi bulundu. Romatizmal eklem marazlarını önlemek için geliştirilen kortizon, kan aracılığıyla vücuda yayılır. Ulaşması gereken mahallere geçerek vazifesini mekanına getirir. Geliştirilen kortizon anti-inflamatuvar tesiri sayesinde akut ve kronik kimi illetlerin tedavisinde kullanıldı. İlaçların umumunda kullanılan kortizon kullanıldığı kesimdeki deformeyi süratle güzelleştirir. Lakin mütehassıs denetiminde yapılmadığında önemli hasarlara yer hazırlar. Başkaca bilirkişiler kortizon meydanlarında beslenmelerine dikkat etmelerini tavsiye eder. Zira birtakım besinlerde de kortizon bulunur. Bu da aniden artışına neden olur. Kortikosteroid sınıfında mekan kortizonun vücuttaki en kıymetli vazifesi Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını istikrarlar. Gün içinde farklı saatlerde vücut bunu salgılar. Nasıl salgılanacağı ise kan basıncı ve vücut ısısına nazaran şekillenir. İnsan vücudunda doğumdan 3 hafta sonra başlar. Anti alerjik tesiri olduğundan bağışıklığı baskılayan zararlı hücreleri azaltır. 

KAÇ ÇEŞİT KORTİZON VARDIR?

Vücudun kendi kendine ürettiği kortizon doğal olandır. İnsan vücudunda kan basıncını istikrarlar. Kanın içine gerçek orantıda yağ ve şeker ekler. Vücudun illetlere karşı direncini artırır. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Ehliyetli ölçüde bulunmadığında yorgunluk, halsizlik ve zayıf bağışıklığa yol açar.

Kortizon iğnesi bir öteki kortizon çeşididir. İğne ile vücuda enjekte edilen kortizon; gut ve eklem iltihaplanması üzere marazların tedavisinde kullanılır. Uygulandığı ortamda birkaç gün kızarıklık ve şişliğe neden olur.

Romatoid artrit marazların vücuda olan tesirlerini azaltmak için ağız yoluyla kortizon alınır. Bu da kortizon hapıdır. Birden fazla bilirkişiler bu tedavi metotlarını tercih eder. Bu haplar bilirkişiye danışılmadan alınmamalı ve bırakılmamalıdır. Zira vücudun istikrarını bozabilirler. 

Cilt illetleri ve böcek ısırlıklarında kullanılan kortizonlu kremlersüratle güzelleşmeyi sağlar. Krem tropikal birtakım unsurlarda içerir. Çokça kullanıldığında ciltte bölgesel hormonal bozukluğa yol açar. 

KORTİZON HANGİ ILLETLERIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Kompetan tabiplerin tetkikleri sonucu münâsib görülürse ek takviye olarak verdikleri kortizon ilaçları; alerjik, hudut sistemi, tümör, göz, romatizmal, damar, kalp, cilt, böbrek ve idrar yolu üzere hastalıklarda verilir. Ama bu hormon vücuda çokça alındığında da bir grup marazlara ve hormon bozukluklarına yol açar. Vücudun gereksinimi olan kortizon birden zararlı bir hal alabilir. Bu yüzden mütehassıs denetimi ve kan testi kaidedir. 

KORTİZON ORTAMLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kafein ve nikotin olan her şeyden uzak durmakta yarar var.

Proteini beslenme alışkanlığında bol tutmak gerekir. Zira kortizon kas ve kemik kaybına yol açabilir.

Doymuş yağ nispeti ziyade olan besinler tüketilmemeli.

Karbonhidrat açısından az olan besinler tercih edilmeli.

Tertipli spor yapılarak metobolizma hızlandırılır.

Kan içindeki istenilmeyen kolesterol seviyesini yükselten besinler içilmemeli.

Aniden tansiyon yükselmesine karşı tuzsuz beslenilmeli. 

KORTİZONUN YAN TESIRLERI NELERDİR?

– Şiddetli tüketildiğinde kandaki şeker nispetini yükseltir. Bu da istenilmeyen kolesterolün yükselmesine yol açar. Böylelikle metabolizma bozulur.

Kortizon tasarrufu beraberinde eksikliği yaşanabilir. Bu da hipertansiyon ve kalp yetmezliğine neden olur.

Birtakım hastalarda mide ve işlevselliğinde bozukluklar yaşandığı görülmüştür. Bu yüzden hem tok karna hem de bol su tüketilmeli.

Vücuttaki tüm bağımsız radikalleri süratle temizlediğinden beraberinde kimi hücrelerde temizlenir. Bu da vücuttaki asit nispetini artırır. Beraberinde de kas ve kemik hastalıklarına yol açar.

Cilt marazları sırasında kullanılan kortizonlu kremler ölçüsüz kullanıldığında kullanmaya ve deri deformasyonuna yol açar. 

KORTİZON TEDAVİSİ GÖREN BIREYLER NASIL BESLENMELİ?

Birinci dikkat edilmesi gereken nokta tuz alımıdır. Zira tuz kortizonla bir arada böbrek üstü bezlerin istikrarsız çalışmasına yol açar. Bu yüzden beslenme de tuzdan uzak durumalı.

Kalsiyum cihetinde güçlü olan yoğurt, süt, baklagiller ve koyu yeşil sebzeler tüketilmeldir.

Bol bol turunçgiller tüketerek C ve D vitamini eksikliği önlenmeli. 

Şeker orantısı vücutta arttığından istikrarsız kiloya neden olur. Bu yüzden hazır besinlerde uzak durulmalı. Tatlı isteği sırasında kuru meyveler tercih edilmeli.

Beslenme alışkanlığında beyaz un, patates, pirinç çıkartılmalı.

Yorum Ekle