Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Koronavirüs nasıl bulaşır? KoronavirüS belirtileri nelerdir? Koronavirüs hakkında bilinmeyenler

Koronavirüs nasıl bulaşır? KoronavirüS belirtileri nelerdir? Koronavirüs hakkında bilinmeyenler

Covid 19 ismiyle bilinen koronavirüs, tüm yerkürede yayıldı. Yerküre Sıhhat Örgütünün salgın olarak isimlendirdiği virüs binlerce insanın vefatına neden oldu. Teneffüs yollarının işlevselliğini bozan virüs hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Koronavirüs nasıl bulaşır? KoronavirüS belirtileri nelerdir? Koronavirüs hakkında bilinmeyenler…

2003 yılında ortaya çıkan ve birçok kişinin aniden vefatına yol açan Sars virüsü kuşkusu memleketler arası uçuşları etkiledi. Uçakları karantinaya alan eksperler ölümlere neden olan virüsün Sars olmadığı daha tehlikeli farklı bir virüs olduğunu tespit etti. Çin’de başlayıp ABD’ye sıçrayan virüs tıpkı Sars ve zatürre üzere belirtilerle ilerleyen Koronavirüsü (Corona) isimli virüs, Aralık ayından bu yana yaygınlaşmaktadır. Aniden ortaya çıkan Korona virüsü tüm yerküre devletlerini hareketlendirdi. Mevte yol açan Corona virüsü akciğeri iflas ettiriyor. Yerküre Sıhhat Örgütünü de harekete geçiren virüs hakkında detaylı çalışmalar başladı.1960 yıllarında birinci sefer tespit edilen Korona virüsü burun boşluklarından akciğere iniyor. Buradaki tüm hücrelerde önemli deformasyona yol açıyor. Gelgelelim hastada birinci önce  hafif burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi korona virüsüne yakalandığının farkına varmıyor. Bu da virüsün süratle vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açıyor. Sars virüsü üzere teneffüs yolu enfeksiyonuna yer hazırlarken yavaş yavaş akciğerin fonksiyonlarının yitiriyor. Bu virüsler hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği şimdi bilinmezse de kişilerde ölümlere yol açtığı görüldü. Şimdilerde tüm yerküreye yayılan virüs mutasyona uğradığı söyleniyor. Bu yüzden şiddeti her noktada farklılık gösterir. Yerküre Sıhhat Örgütü bu virüsün hafif bir formda atlatıldığını açıkladı. Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdemir, koronavirsü hakkında bilinmeyenleri anlattı. Özdemir, koronvirüsün mutasyona uğrayacağını belirtti. Hayvanlardan beşere geçen ve beşerden beşere teneffüs yoluyla bulaşır. Bu süreçte de umumiyetle virüsler mutasyona uğrar. 2019 yılının son ayında görülen ve 2020 yılının 3. ayından itibaren tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüsün Sars-Cov virüsüyle yüzde 80 benzerlik gösterdiğini belirtti. 

“KARATAY: CORONAVİRÜSÜNE KARŞI AŞI YAPAMAZSINIZ…”

Virüse dair farklı bir açıklamaya imza atan Prof. Dr. Canan Karatay, aşının virüs için çok geç olacağını söyledi. Karatay, “Koronavirüs salgınına karşı aşı yapamazsınız. Sıhhat bir hücrede kapılar kale kapısı üzere sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sıhhat kılmaktır” açıklamalarını yaptığı esnada bir dinleyicinin aşı sorusuna ise “Ben evlat tabibi değilim, ben grip aşısına onum. Bakın koronavirüs çıktı. Bu sene kullanılan grip aşırısı 2016 yılının virüslerine karşı yapılmış. 3 tane krofinya virüsünde üretmişler bu sene yapıyorlar. Görüyorsunuz kardeşim koronavirüs salgınına karşı aşı yapamazsınız. 18 ay 24 ay sonra çıkacak dediler zati o hengam korunavirüs kalmıyor. 7 cins koronavirüs var artık. Öteki virüslerden farkı yok mangalda kül bırakmıyorlar. Virüs demek canlı vücudun içinde hayvanda olabilir, bitkide olabilir yaşar büyür kuru mahalde yaşamaz. Sıhhat bir hücrede kapılar kale kapısı üzere sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sıhhat kılmaktır” kelamlarıyla yanıt verdi. 

KORONAVİRÜSTEN KORUNMANIN EN DOĞAL YOLU KELLE PAÇA!

Birebir devirde Karatay, virüsten korunmanın yolları hakkında da konuştu. hekim virüsten korunmanın en sağlıklı tarafı bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söyledi. Bağışıklığı güçlendirmenin en doğal yolunun ise kelle paçadan geçtiğini vurguladı. Ayrıca  Karatay, “Lahana, turp, kereviz, sarımsak, soğan, pancar bunlar çok kıymetli. Bunların hepsi toprağın içinde. Tabiat aslında size yol gösteriyor, kışın bunları yiyin diyor. Gelecek sene önümüze çıkacak virüslerin ne olduğunu bilmiyoruz. Grip virüsleri her vakit kılıf değiştiriyor” tabirlerini de kullandı. 

HATUNLAR ERKEKLERE ORANTIYLA DAHA MI DİRENÇLİ?

Süratle yayılmaya başlayan korona virüsü, hakkında Enfeksiyon Marazları Bilirkişisi Prof. Dr. Ergin Çiftçi hususî açıklamalarda bulundu. Virüsün yaş ve cinsiyete nazaran tesirlerinin değiştiğini belirten Çiftçi, bilhassa sigara içenlerin daha büyük bir risk altında olduğunu vurguladı. Kompetan hekim “Kadınlar bu açıdan biraz daha şanslı gözüküyor lakin burada farklı nedenler var.  Bunların arasında sigaranın mahal aldığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak sigara içimi akciğer fonksiyonlarını bozarak vücudu pek çok illete karşı daha dayanıksız hale getiriyor. Lakin şunu unutmamak gerekir, her ne kadar evlatlar yaşlılar, erkek ve hatun olarak bir fark olsa da şunu görüyoruz ki bu hastalık her iki cinsi ve her yaşı kapsıyor. Illetin tartısı değişebiliyor ve bu nedenle bayanların kendini daha inançta hissetmesi, erkeklerin daha riskli hissetmesi üzere bir durum yoktur. Sonuç olarak hepimiz risk altındayız ve muhafaza tedbirlerimizi bundan bağımsız olarak kesinlikle almalıyız. Bu güvenebileceğimiz ya da kendimizi daha makûs hissedeceğimiz bir durum değildir lakin istatistik şu an için var ve vakit içinde bu rakamlar değişebilir” formunda konuştu.

“BU VİRÜS TÜRKİYE’DE DE VAR LAKIN…”

Şimdi yeni yaygınlaşmasına karşın ölümlere neden olan corona virüsünün kesin bir tedavisi yoktur. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Prof. Dr. Bahadır Ceylan korona virüsüne dair merak edilenleri cevapladı:

 CORONAVİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla beşerden kişiye makbul. Mahsusen toplu meydanlarda süratle yayılır. Lakin hayvandan kişiye nasıl bulaştığı şimdi aşikâr değil. Corona virüsü hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden ortaya çıktığı ortamlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina kesiminde önemli bir dezenfekte yapıldı. Lakin bilirkişiler gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha yararlı olacağı istikametinde açıklamalarda bulundu. İnsan vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam ediyor. Sars virüsüyle örtüşmesine karşın birinci günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun korona virüsü fark ettiği andan itibaren ateşlenme görülür. 

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alışılagelmiş grip üzere başlıyor. Lakin 3 gün sonrasında şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka devrini tamamladığından vücudun direncini süratle düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma üzere belirtiler yaşanır. Belirtiler gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine karşın bu külliyen vücudun fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Ölçüsüz ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Birtakım bilirkişiler Sars kadar önemli bir virüs olmadığını lakin çabucak tespit edilmediğinde mevte yol açacağını vurguluyor.

CORONAVİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüsün tesirleri hastanın bağışıklık sistemine nazaran değişir. Eksperler birtakım kimselerde şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Lakin bağışıklığı zayıf olan bilhassa C ve D vitamini eksikliği olan kimselerde şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında likit desteği sağlanır. Zira korona virüsü süratle vücutta likit kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Birebir vakitte ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Mütehassıslar istirahatın nispeten kıymetli olduğunu söylüyor. Ayrıyeten virüsün yaygın olduğu ortamlardan uzak durmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. 

KORONAVİRÜSÜNÜN AŞISI VAR MIDIR?

Tüm yerküreyi korkutan koronavirüsü bilim kişilerini harekete geçirdi. Hususî aşı geliştirmek için gece gündüz çalışan bilim kişileri aşı konusunda açıklamada bulundu. Hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükselen koronavirüsünün aşısının 20 ay içerisinde tamamlanacağı söylendi. Virüse enfekte olmuş insan sayısı ise 9 bin 809 kişi olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra Türk bilim kişileri da virüslerle ilgili kıymetler alınması cihetinde açıklamalar yapıyor. Prof. Dr. Oğuz Karabay, virüslerden korunmanın olağan yollarının olduğunu söyledi. Yüzyıllardır Anadolu mutfağından eksik olmayan soğan ve sarımsağın yanı sıra bir misafir gelince ikram ettiğimiz kolonyanın da virüsleri önlemek için tesirli yol olduğunu vurguladı. Ayrıyeten Karabay, virüslerin ölümcül olmaları cihetinde çıkan haberlerin yanlış olduğunu söyledi. hekim ölümcül olmasının tek nedeni bağışıklığı zayıf ve yeteri kadar temizlenmeyen şahıslar için makbul olduğunu da açıkladı. 

Yorum Ekle