Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Koronavirüs Günlerine Animal Crossing: New Horizons ve Oyunlar Damga Vurdu

Koronavirüs Günlerine Animal Crossing: New Horizons ve Oyunlar Damga Vurdu

Koronavirüs‘ün yayılmasını yavaşlatmak gayesiyle Yerküre umumunda çevre aralık tedbirleri ve katı karantina kuralları uygulandı; yumuşamalara karşın hala de uygulanıyor. Pek çok kişinin hanelerinden neredeyse çıkmamaları manasına gelen bu tedbirler ile yeni hobiler deneyen yahut uzun vakittir bekleyen konut girişimlerini tamamlayan şahısların oldukça çok olduğu söylenebilir. Milyonlarca kişi de, kendilerini görüntü oyunlarına vermiş durumda.

Bu süreç içerisinde Fortnite: Battle Royale ve Call of Duty Warzone üzere online savaş oyunları neredeyse daha evvel görülmemiş oyuncu sayılarına ulaştı ve Nintendo’nun Animal Crossing: New Horizons oyunu üzere oyunlar da rekor satışlara imza attı. Telefonlara yapılan indirmelerde ise harcamaların arttığı görülüyor. Ayrıyeten Twitch.tv akış sitesi üzerinde diğerlerinin oyun oynamasını izleyerek de yekun 10 milyon saat daha harcanıyor.

Bunun büyük bir kısmının, firmaların son on yıldır oyunlarına daha ziyade çevre özellikler eklenmesi ile desteklendiği söylenebilir. Firmalar, kişileri internet üzerinden bir arada oynamaya, oyunlarını Twitch ve YouTube ile paylaşmaya ve oyunları, dijital bir toplanma noktası olarak kullanmaya teşvik ediyorlar ve velev oyun içi konserler bile düzenleniyor.

Hükumetlerin Koronavirüs’ün yayılmasını yavaşlatmak için kentleri, nahiyeleri ve devletleri karantina altına alması ile bir arada, bu dijital toplumsal merkezler de tercih edilen yeni ortam olarak öne çıkıyor.

Wedbush Securities medya analisti Michael Pachter‘in söylediği üzere “kişiler hanede de olsa dışarıda da olsa yemek yemeye ve kendilerini eğlendirmeye devam edecekler. Restoranları kaybetmenin meskende yemek pişirmek mealine geldiği üzere, filmlerin ve spor etkinliklerinin kaybı da daha çokça insanın Netflix’e ve oyunlara dönmesi manasına geliyor.

Korona Günlerinin Yıldızı: Animal Crossing: New Horizons

Nintendo’nun Animal Crossing: New Horizons oyununun yayım tarihi, global bunalımın ortasına denk geldi ve beşerler, bu periyodu atlatmak için oyunu kullanıyor üzere gözüküyorlar. Bu oyunda dijital bir adayı keşfederek, “kusursuz vahanızı” kuruyorsunuz ve bir müze, karakteriniz için dijital bir giysi mağazası ve arkadaşlarınızla buluşmak için bir kamp ortamı üzere seçenekleriniz bulunuyor.

Bu oyunun, heyecanlı aksiyonları ve epik hikayeleri ile başka büyük oyunlardan nispeten farklı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bunun bölgesine kişiler, Animal Crossing’i veladet günlerini kutlamak, dijital randevulara gitmek ve velev gerçek Dünya’daki sürümleri iptal edilen evlilik seremonileri için kullandıklarını söylüyorlar. Sanayiyi takip eden GfK’nin söylediğine nazaran Birleşik Krallık’ta, 2013 yılındaki serinin bir evvelki oyunu olan Animal Crossing: New Leaf’e nazaran en az üç buçuk kat daha çokça satış gerçekleşti. Başkaca marka Japonya’da da yeni satış rekorları kırdı ve Famitsu, oyunun en azından son dört yılın en çok satan yeni Nintendo oyunu olduğunu söyledi.

Ayrıyeten, StreamElements tarafından toplanan olgularda görünene nazaran, oyun başında geçirilmeyen vakit da öbür kişilerin oyunlarını izleyerek geçiriliyor. Amazon’un oyun izleme akış hizmeti Twitch.tv‘de günlük izleme ölçüsü geçtiğimiz devir içerisinde %31 artmış durumda.

Bu artışların oyun sanayisi için kalıcı bir büyüme ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını ise vakit gösterecek.

Yorum Ekle