Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Körinin yararları nelerdir? Körü hangi illetlerin önler? Köri ne işe yarar?

Körinin yararları nelerdir? Körü hangi illetlerin önler? Köri ne işe yarar?

Son devirlerde tanınan olan köri sosunun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Hindistan mutfağının vazgeçilmez lezzeti köri, münhasıran makarna, tavuk ve et yemeklerinde sıkça kullanılır. Pekala körinin yararları nelerdir? Köri ne işe yarar? Körü hangi marazları önler? Sizler için zerdeçal, demirhindi, sumak ve zencefil üzere birçok baharat tozunun bir araya gelmesi ile oluşan köri hakkında merak edilenleri derledik.

Güneydoğu Asya mutfağının en baş baharatlarından biri olan köri, zerdeçal, zencefil ve sumak üzere birçok baharatın karışımından oluşur. Yapılan kazı çalışmalarında bilim kişileri 1300’lü yıllardaki bir iskeletin dişinde köri keşfedilmiştir. Devletimizde son 10 yıldır tanınan hale gelen köri baharatı, tavuk ve makarna yemeklerinde kullanılır. Ağır bir tadı olan köri tıpkı vakitte insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. İçerisindekiler sayesinde güçlü bir antioksidan olan köri, kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. Yapılan araştırmalarda vücuda giren köri, 24 içerisinde mutasyona uğramaya meyilli hücreleri temizleyerek tümör oluşumunu azaltır. Toksinlerden süratle arındıran köri, karaciğer ve akciğer illetlerini önler. Köri; kimyon, sumak, biber, zerdeçal, kişniş, kakule, zencefil, hint cevizi, demirhindi ve acı al biber tozunun karışımıdır. Birebir devirde köri ağacının yaprağının tozu da karışıma katılır. Kullanıldığı yemeğe kendi rengini verir. 

KÖRİ NASIL HAZIRLANIR?

Kimyon, sumak, biber, erdeçal, karanfil, kişniş, kakule, zencefil, demirhindi, hint ceviz, acı al biber, köri yaprağı karıştırılarak elde edilir. Körinin hazırlanması için temel husus sumak, zerdeçal ve köri yaprağıdır. Köri yaprağı, köri ağaçlarından elde edilir. Aromatik bir koku ve tadı olan köri, aromalı bir tadı olur. Köri ağcı turunçgiller ailesine ilişkin bir tiptir. Bu yaprak limon ile dövülür. İçine sumak ve zerdeçal eklenir. Yeterlice dövülerek bir kaba koyulur. Toz haline getirildikten sonra bir iki gün sonra kullanılır. 

KÖRİNİN YARARLARI NELERDİR?

Köri içerdiği binbir çeşit baharat sayesinde eklem iltihaplarına düzgün gelir. Bunun yanı sıra bilhassa ileri yaşları tehdit eden alzheimer ve unutkanlık illetlerini önleyerek beyefendisinin hafızasını güçlendirir. 

Hem zencefil hem de zerdeçal içeren bu baharat sindirim hastalıklarına birebir yarar sağlar. Mide duvarını güçlendiren köri, ülser ve reflü üzere marazlarını düzgünleştirir. Mide fonksiyonlarını artırır. Sindirim sistemini güçlendirerek marazların yaşanmasını önler. Lakin güçlü besinlerin bir araya getirilerek hazırlanmasından ötürü tüketmeden evvel bir danışmana başvurulması gerekir. 

Yapılan araştırmalarda körinin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği tespit edilmiştir. Bilhassa prostat ve göğüs üzere yaygın kanser marazlarının önüne makbul. Çok güçlü bir karışım olduğundan mutasyona meyilli hücrelerin sıhhatini korur.

En bilinen özelliği ise sigaranın neden olduğu tahribatı azaltmasıdır. İçerdiği krosin hususu sayesinde akciğer ve boğazdaki zararlı toksinleri idrar yolu ile atar. Münhasıran sigara kullananların tüketmesi tavsiye edilir. 

Eski çağlardan bu yana bu baharat karışımı karaciğerin yenilenmesi için kullanılan en tesirli doğal ilaçtır. Kan orantısını artırdığından vücudun fonksiyonlarını yeniler. Bu sayede karaciğerin muhtaçlığı olan işleyişi gerçekleştirir.

Uzun vade tok tutan köri kilo vermek isteyenler için en ülkü baharattır. Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağı süratle yakmaya yarar. Fakat bilirkişiler haddinden fazla tüketildiğinde karın şişkinliğine ve gaz sıkışmasına neden olabileceğinin de altını çiziyor.

Bir baharat karışımı olan köri, alternatif tıpta yemeklerle birlikte suyun içine katılıp tüketilmesi tavsiye edilir. Böylelikle bağışıklık sitemini güçlendirir ve vücudun kuvvetini artırır.

Yağlı ve karbonhidratlı yemeklerden sonra yaşanan gaz sıkışması üzere rahatsızlıkları rahatlatmada da epeyce tesirli bir baharattır. Her besin üzere çoktan kaçmakta yarar var. 

KÖRİ NE İŞE YARAR?

Köri, yemeklere lezzet katmanın yanı sıra hoşluğunda sırrıdır. Zeytinyağı ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde parlaklık ve canlılık verir. Bunun yanı sıra saça da maskesi yapılabilen köri, sökülme kepeklenmeye de düzgün gelir. Bunun yanı sıra sıcak suyun içerisine katılarak tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarının yaygınlaşmasını önler. Kas ve kemikleri güçlendirir. 

Yorum Ekle