Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Köpek Yalaması ile Gelen Ölüm!

Köpek Yalaması ile Gelen Ölüm!

Yeni bir vaka araştırmasında belirtilene nazaran, 63 yaşındaki sağlıklı bir adam, köpeği tarafından yalandıktan sonra çoklu-organ yetmezliği ile septik şok sebebiyle hayatını kaybetti. Olağanda yalnızca ısırılmak ile bulaşan bir enfeksiyon kapmıştı ve bu enfeksiyon da çoklukla sıkıntılı bağışıklık sistemi olan kimseler, alkolikler yahut cerrahi olarak dalağı alınmış kimseler için ölümcül oluyordu.

Hastalık, yüksek ateş ve nefes yetmezliği üzere nezle gibisi semptomlar ile başlıyor. Fakat marazının üçüncü gününde adam, yüzünde morluk üzere noktalar belirmeye ve alt uzuvlarında ağrı hissetmeye başlayınca doktora gitmiş. Yüzündeki morluklar derisinin altındaki kan damarlarının kırılmasından kaynaklanıyormuş ve hekimler, bacak derisinin altında da kanama fark etmişler.

Adam yakın hengam içerisinde devlet dışarısına çıkmamış yahut hastaneye yatırılmamıştı. Hekimler menenjitten şüphelendiler gelgelelim baş ağrısı ve boyun tutulması üzere karakteristik semptomlar bulunmuyordu ve bu yüzden daha derin araştırma yapılmasına karar verdiler. Kan testleri sonucunda düşük trombosit ve düşük beyaz kan hücresi sayımının yanı sıra sepsis (kan zehirlenmesi) işaretleri de görüldü ve acilen bakım ünitesine kaldırıldı. Başkaca karaciğer ve böbrek sorunları de bulunuyordu ve idrar atamamaktaydı.

Sepsis ve purpuro fulminans (potansiyel olarak ölümcül olan, kanın altında küçük damarlarda pıhtılaşarak noktalar halinde kendini gösterdiği bir hastalık) teşhisi koyuldu. Her ne kadar CT taramalarında bir enfeksiyon bulunmamış olsa da tabipler çeşitli enfeksiyonlara antibiyotik tedavisi başlattılar. Lakin durum kötüleşmeye devam ediyordu. Kalbi durduktan sonra başarılı bir formda tekrar çalıştırıldı ve tüp takılarak nefes alışı tabipler tarafından mekanik olarak denetim edildi. Ayrıyeten önemli kademede düşük kan basıncı bulunuyordu.

Dördüncü günde ise sorumlu bulundu. Adam, Capnocytophaga canimorsus ismi verilen, ekseriyetle kedi ve köpeklerin ağızlarında bulunan bir bakteriden etkilenmişti. Verilen çeşitli antibiyotiklere karşın adam tedavinin 16 gün sonrasında hayatını kaybetti. Vaka, Avrupa Dahiliye Vaka Raporları Dergisi’nde kaleme alındı.

Müellifler, bunun muazzam noktada nadir bir durum olduğunu ve enfeksiyonun neredeyse her devir bağışıklık yetmezliği olan bireylerde görüldüğünü, etkilenenlerin de çeyreğinin hayatını kaybettiklerini söylüyorlar. Başkaca bir hayvan tarafından ısırılmadan gerçekleşen önemli enfeksiyonların nadirliği de belirtiliyor.

Yeniden de “nezle gibisi semptomlar gösteren hayvan sahiplerinin kolay bir viral enfeksiyonun ötesine geçen semptomlar gösterdiklerinde derhal tıbbı destek almalarını” öneriyorlar. Ayrıyeten bu cins semptomlarla karşılaşan hekimlerin da çabucak kedi ve köpekler ile etkileşimi sorgulamaları gerektiği ve kesin bir tanı yapılmadan bile antibiyotik tedavisine başlamaları gerektiği söyleniyor.

Yorum Ekle