Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kolesterol neden yükselir? Kolesterol belirtileri nelerdir?

Kolesterol neden yükselir? Kolesterol belirtileri nelerdir?

Asrî çağ illetlerinin başında gelen istenilmeyen kolesterol hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kanda yükselen istenilmeyen kolesterol çeşitli illetlere neden olur. Bilhassa damar ve kalp hastalıklarına yer hazırlar. Pekala kolesterol nedir? Kolesterol neden yükselir? Kolesterol belirtileri nelerdir? Acilen her yaş kümesini etkileyen kolesterole dair her şey haberin detayında:

Kan hücrelerinde ve hayvan zarlarına bulunan kolesterol, vücutta çeşitli hizmetleri olan yağ seviyesidir. Hem insan vücudunda bulunan hem de hayvanlar besinler aracılığı ile vücuda giren karaciğer, akciğer, ince bağırsak, böbrek üstü bezleri ve üreme organları üzere birçok organın oluşumunu sağlar. Ayrıyeten bu organların işlevselliğini artırır. Velhasıl kolesterol vücudun olmazsa olmazlarındandır. Organların dokularında hücrelerle sentezlenerek gücünü artırır. Gereğinden ziyade olunca ise buralardaki yağ nispetinin çoğalmasına ve kana karışarak damarların tıkanmasında yol açar. Safra taşlarının oluşumundaki temel etkende kolesterol seviyesinin yükselmesinden kaynaklanır. Kolesterolün iki çeşidi vardır. Biri düzgün olarak isimlendirilen HDL’dir. Gayrısı ise bilhassa asrî çağdaki sistemsiz beslenme ve çevresel tesirlerle artan beğenilmeyen kolesterol yani LDL’dir. Kolesterolü taşıyan adıl unsur lipoproteindir. Lipoprotein seviyesi hücrelerin kuvvet orantısı ile eş pahadır. Kolesterol içerisinde lipoprotein orantısı yüksek ise bu uyguna düşük ise berbata işarettir. Lipoproteinin az olduğu mahallerde kolesterol tam bir yağ birikimi olur. Bu da vücuttaki yağlanmanın nispetini artırır. Çeşitli önemli marazlara davetiye çıkarır. 

KOLESTEROL ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kanda en büyük hacme sahip olan kolesterol çeşidi Şilomikronlardır. Şilomikronlar, lipoprotein öbeğinde mekan alır. Kolesterol ve lipidlerin kolaylıkla ve bağırsaklara tanışmasını sağlar.

Hücrelerin içindeki yağ depolarına Trigliseridler, denir. Bunlar hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağlar. Ama çok olduğunda bölgesel yağlanmalara neden olabilir.

Karaciğerde bulunan ve vücut hücrelerinin kendilerini yenilemelerini destekleyip toksinlerin arındırılmasına yardımcı olan VLDL yani çok düşük yoğunluklu lipoproteinlerdir. Birebir vakitte yağların kaslarda depolanmasını da sağlayarak gelişimlerini destekler.

Lipid kolesterolünün oluşması için oksijene muhtaçlık duyar. Oksijenle yansımaya giren lipidler kan akışını kolaylaştırır. Bunun seviyesinin düşük olması kısa müddetli süratli ya da yavaş kalp atışlarına yol açar. 

KOLESTEROL NEDEN YÜKSELİR?

Kolesterol organların zar hücrelerinin yanı sıra kanda da bulunur. Lipoprotein ölçüsü hayvansal kolesterolünde azdır. Bu da çok ziyade hayvansal yağ tüketildiğinde makûs kolesterol seviyesinin artmasına neden  olur. Hayvansal kolesterol mahsusen dondurulmuş, hazır azık ve trans yağ nispeti ziyade olanlarda bulunur. Bu besinler aracılığı ile hayvansal kolesterol direk olarak kana karışır. Kan akışını yavaşlatır. Damarlardaki yağ birikimini artırır. Karaciğerin toksinleri atmasını yavaşlatarak cilt altında yağ bezleri oluşturur. Vücut bu yağları yakamaz ya da her hangi bir yolla da atmadığından çeşitli marazların artmasına taban oluşturur. Kolesterolün yükselmesine neden olan bir gayri sorun ise vücuttaki endojen üretiminin artmasıdır. Endojenin artmasının nedeni ise diyabet ve genetik bozukluktur. Sağlıklı bir kişide istenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesinin nedeni de endojenindir. 

KOLESTEROL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karaciğerin yağlanmasından kaynaklı yüz yerinde mahsusen de göz muhitinde sarı renkli yağ bezelerinde artış yaşanır. 

Mütemadi olarak yorgunluk ve halsizlik hissinin olması

Nedensiz baş dönmesinin yaşanması

Yaraların erkenden iyileşememesi

Cildin solgun görünümünde artış

Sebepsizce vücudun birtakım nahiyelerinde morarmaların görülmesi

Kol bacak ve ayakta uyuşmalarda artışın olması kolesterolün yüksek olduğuna işarettir.

KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Bed kolesterolün yükselmesi damar sertliği, damar tıkanıklığı ve kalp bunalımı üzere sıhhat problemlerine neden olur. Bu yüzden kolesterol seviyesinin düşürülmesi için erken müdahale edilmelidir. Bilirkişi denetiminde verilen ilaçlarla kandaki ve organ zarlarındaki kolesterol oranları  düşürülür. Bunun dışında genetiksel yükselen kolesterol için münferit bir ilaç tedavisi uygulanır. Kandaki kolesterol seviyesinin azalmasını sağlamak için ise diyet uygulanır. Sağlıklı bir kişi de LDL seviyesi 130 mg/dL’nin altında olmalıdır. HDL seviyesi hatunlarda 40 mg/dL, erkeklerde ise 50 mg/dL’nin üzerinde olmalıdır.

KOLESTEROL DÜŞÜREN BESİNLER NELERDİR?

Istenilmeyen kolesterolü düzeltmede tesirli çaylardan biri alıçtır. Alıç berbat kolesterolün içerdiği yağın tesirini azaltır. İdrar yolu ile vücuttan atar.

Omega-3 yağ asidi bakımından güçlü olan balık ve cevizde kolesterol seviyesini düşürerek kan akışını düzenler. Mütehassıslar balık tüketirken fırında pişirilmesini tavsiye eder. Tertipli olarak haftada iki sefer balık üç kez da bir avuç ceviz tüketilmesini öneriyor.

İçerdiği yüksek lif sayesinde biberde kolesterol seviyesine gelir. C vitamini bakımından varlıklı olan biber damarlarda yağ birikmesine böylelikle kolesterolün yükselmesini pürüzler.

Berbat kolesterolü düşürmede en tesirli doğal besinlerden biri de çekirdekli al üzümdür. Günde bir salkım kırmızı üzüm kolesterolü düşürmede tesirlidir.

Bunlar dışında maydanoz, elma sirkesi, enginar, brokoli, domates ve greyfurt üzere besinler de kolesterolü düzenler.

Yorum Ekle