Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kocayemişin yararları nelerdir? Kocayemiş hangi marazlara âlâ gelir?

Kocayemişin yararları nelerdir? Kocayemiş hangi marazlara âlâ gelir?

Sarı halinin kırmızıya dönmesi mevsiminin geldiğinin habercisi olan kocayemiş meyvesinin ne olduğunu biliyor musunuz? Pazarlarda görülen lakin herkes tarafından tam olarak ne olduğu bilinmeyen kocayemiş meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kansere karşı epey tesirli olan kocayemişin insan sıhhatin inanılmaz yararları vardır. Evet Kocayemişin yararları nelerdir? Kocayemiş hangi illetlere güzel gelir? Tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Funda ailesine bağlı olan ağaçta yetişen kocayemişe birebir devirde biledin de denir. Münhasıran Akdeniz’de rahatlıkla yetişen kocayemiş, gelişimi yavaş tamamlayan bir meyvedir. Sarı olarak ağaçlarda görülen kocayemişin, kırmızıya dönmesi durumunda hem kışın hem de yenilebilirliğinin habercisidir. ağacı olarak da bilinen kocayemiş, çokça tüketilmesi tavsiye edilmez. İçeriğindeki unsurlar nedeniyle had sistemini düzgünce gevşetir. Lakin yüzyıllar boyunca hem meyve olarak tüketilmiş hem yaprakları kurutularak çay yapılmış hem de alternatif tıpta ilaç olarak  kullanılmıştır. Güçlü bir gevşetme tesiri olan kocayemiş, eski çağlarda yapılacak olan cerrahi operasyonlardan evvel hastaya verilirdi. Memleketimizde Akdeniz ve Karadeniz ortamlarındaki ormanlık ortamlarda bizatihi yetişen kocayemiş, çiçek açınca ilkbaharın, sarı meyve ile sonbaharın müjdecisidir. Üzerinde dikenli üzere olan çıkıntılar vardır. Çileğe emsal lakin tadı büsbütün farklıdır. Çalı formunda bir ağaç yapısı vardır. Meyvesi epey etlidir. 

KOCAYEMİŞİN YARARLARI NELEDİR? HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

İçeriğindeki çekirdeklerle bir arada yenilebilen kocayemiş, diş ve diş eti marazlarını önlemede tesirlidir. Çözücü unsurlar içeren meyve diş tabakasında diş fırçasından daha detaylı arilik yapar. 

Al rengine sahip olan tüm meyvelerde olduğu üzere antioksidan ve antienflamatuar özelliği olan kocayemiş, hücrelerin yapısını hem korur hemde güçlendirir. Bu özelliği sayesinde romatizma, enfeksiyon, kemik hastalılarının yanı sıra kanserin oluşumunu da önler. 

Çocuklarda daha ziyade görülen bağırsak kurtları önemli bir problemidir. Doğal ilaçlar arasında ise kocayemiş yan alır. Kocayemiş hem kurtların dışkılama ile atılmasını sağlar. Hem de bağırsak florasını korur. 

Güçlü bir antioksidan olduğundan idrardaki enfeksiyonlu hücreleri atar. Mesanede idrar birikmesini önler. Mahsusen bayanlarda daha çokça görülen idrar yolunda mantar oluşumu üzere önemli marazları önler. 

Ergenlik devrinde artan ve kimilerinde o periyottan sonra da görülme orantısı yüksek olan akne ve sivilce oluşumunu engellemek için de yarar sağlayan kocayemiş, cilt yüzeyinde siyah nokta ve gözenek oluşumunun da önüne makbul. 

Karaciğer ve akciğeri temizlemede güçlüdür. Bilhassa akciğerlerde sigaranın oluşturduğu deformeyi ortadan kaldırarak eski sıhhatine kavuşturur.

Sıhhatsiz beslenme ve ehliyetsiz su tüketimi sonucu böbreklerde ortaya çıkan taş ya da kumun dökülmesini kolaylaştırır. İçerdiği likit sayesinde de böbrek bezlerinin çalışma fonksiyonlarını artırır. 

KOCAYEMİŞ NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketilen kocayemiş, kurutulup öğütülerek bal ile karıştırılıp da kullanılabilir. Bal ile karıştırıldığında bilhassa boğaz enfeksiyonu ve meselelerine güzel gelir. Yaprakları kurutulup çay yapılır. Başkaca kaynatılan bu su cilt toniği olarak kullanılabilir. Reçeli yapılabilir. Tatlı pasta prodüksiyonuna eklenebilir. 

Yorum Ekle