Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kızılcığın yararları nelerdir? Kızılcık hangi illetlere güzel gelir?

Kızılcığın yararları nelerdir? Kızılcık hangi illetlere güzel gelir?

C vitamini bakımından varlıklı olan meyvesinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Sonbahardan itibaren tezgahlardan bölgesini almaya başlayan ve suyu ya da reçeli yapılan hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Evet Kızılcığın yararları nelerdir? hangi illetlere uygun gelir? Haberin detayında tüm bu soruların karşılıklarını bulabilirsiniz.

Ergen olarak da geçen kızılcık Cornaceae ailesine ilişkin bir ağaç cinsinde yetişir. Şubat Mart aylarında sarı renkli açan çiçeklerinde yazın meyvesi yetişir. Sonbaharda külliyen olgunlaşan meyve, bu aylarda tezgahlardaki tarafını alır. Ekşi bir tadı olan meyve ya da kuru halinde tüketilir. Çoklukla tarhana, hoşaf, reçel yahut suyu çıkartılıp tüketilir. Anadolu’da eğren, kiren yahut kiran olarak isimlendirilir. Yüksek lif içeren kızılcık, sindirim marazlara nispeten güzel gelir. Balçıklı topraklarda ve ormanlık ortamlarda rahatlıkla yetişen kızılcık kendi tohumunu kendisi dökerek tekrar yetişir. Kızılcığın insan sıhhatine en büyük yararı melatonin hormonun üretilmesini desteklemesidir. Bu sayede yatmadan bir kaç saat evvel tüketildiğinde bir uykuyu sağlar. A, C, E ve K vitaminleri bakımından epey zengindir. Ayrıca  vücudun muhtaçlığı olan riboflavin, piridoksin ve tiamin üzere hususlar barındırır. Kızılcık suyu münhasıran ağız ve diş sıhhatinde tesirlidir. 

KIZILCIĞIN YARARLARI NELERDİR?

Önemli alınmayan marazların başında gelen idrar yolu enfeksiyonu, ilerlediğinde sıhhat sıkıntılarına neden olur. Erken müdahale edilmesi gereken bu rahatsızlığa uygun gelen doğal yollardan biri de kızılcık suyudur. Kızılcık suyu idrar yolundaki tüm enfeksiyonları temizleyerek rahatça tuvalete çıkmayı da destekler. 

Kalp sıhhati için kardiyoskülerin istikrarı epey kıymetlidir. Istikrarda olmayan kardiyosküler damarların tıkanmasına neden olur. Başkaca damarla da istenilmeyen kolesterolün birikmesin yer hazırlayarak önemli sıhhat dertlerine ortam hazırlar. Fakat kızılcık içerdiği yüksek antioksidan sayesinde bu sıhhat meselelerinin yaşanmasının riskini azaltır.

Yapılan araştırmalarda kızılcığın hücrelerin mutasyona uğramasını önlediği tespit edilmiştir. Mahsusen kolon, prostat, ve göğüs üzere kanserlerin yaşanma riskini azaltır. Bu yüzden tertipli tüketilmesi tavsiye edilir.

Yaygın olan bir vesair marazlar ise ağız ve diş asıllıdır. Bu marazlar velev diş kaybına da neden olur. Ağız içinde besin atıklarından ötürü biriken enfeksiyonlu hücrelerin çürümeye yer hazırlar. Ama yapılan araştırmalara nazaran kızılcık suyu ağız içinde münhasıran tükürük bezlerinde birikmesini önlediği tespit edilmiştir. 

Kış aylarında sıklıkla yaşanan teneffüs enfeksiyonlarını da önleyen kızılcık suyu, virüs ve bakterilerin tesirlerini azaltarak bağışıklığı güçlendirir. Boğaz ağrıları ve şişliği için hazırlanan kızılcık suyunun içine bir adet tarçın eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Bağırsakların işlevselliğini artıran kızılcık, kabızlık üzere sıklıkla yaşanan sindirim sıkıntısını ortadan kaldırır. Böbrek bezlerinin çalışmasını artırarak taş ve kum oluşumunu önler. Oluşmuş olanın ise rahatça vücuttan atılmasını sağlar. 

Çok güçlü bir yatıştırıcı özelliği vardır. Dimağ sıhhati için en kıymetli aktivite olan uykuyu düzenleyerek had sistemini yeniler. Zihin faaliyetlerini artırır.

KIZILCIĞIN ZARARI VAR MIDIR?

Pıhtılaşma ilacı kullanan insanların tüketmeden kompetanlarına müracaatını gerekir. Ayrıyeten kan sulandırıcı ve kalp ritim bozukluğu ya da panik atağı olanlarında kompetanlarına müracaattan tüketilmesi önerilmez. 

Yorum Ekle