Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kızılcık’ın Faydaları & Zararları Nelerdir, Çayı Nasıl Yapılır?

Kızılcık’ın Faydaları & Zararları Nelerdir, Çayı Nasıl Yapılır?

bakımından güçlü olan kızılcık meyvesinin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Suyu ya da reçeli yapılarak tüketilen kızılcık hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Yüzyıllardır lokman doktorlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Vitamin ve mineral eksikliğini gidererek bağışıklığı güçlendirir. Evet Kızılcığın yararları nelerdir? Kızılcık çayı nasıl demlenir?

Ergen olarak da geçen kızılcık(bkz. wikiCornaceae ailesine ilişkin bir ağaç tipinde yetişir. Şubat Mart aylarında sarı renkli açan çiçeklerinde yazın yetişir. Sonbaharda büsbütün olgunlaşan meyve, bu aylarda tezgahlardaki noktasını alır. Ekşi bir tadı olan meyve yaş ya da kuru halinde tüketilir. Ekseriyetle tarhana, hoşaf, reçel yahut suyu çıkartılıp tüketilir. Anadolu’da eğren, kiren yahut kiran olarak isimlendirilir. Yüksek lif içeren kızılcık, sindirim illetlere epeyce âlâ gelir. Balçıklı topraklarda ve ormanlık meydanlarda rahatlıkla yetişen kızılcık kendi tohumunu kendisi dökerek tekrar yetişir. Kızılcığın insan sıhhatine en büyük yararı melatonin hormonun üretilmesini desteklemesidir. Bu sayede yatmadan bir kaç saat evvel tüketildiğinde rahat bir uykuyu sağlar. A, C, E ve K vitaminleri bakımından hayli zengindir. Ayrıca  vücudun muhtaçlığı olan riboflavin, piridoksin ve tiamin üzere hususlar barındırır. Kızılcık suyu bilhassa ağız ve diş sıhhatinde tesirlidir.

Kızılcık ın faydaları

KIZILCIĞIN YARARLARI NELERDİR?

Önemli alınmayan marazların başında gelen idrar yolu enfeksiyonu, ilerlediğinde sıhhat problemlerine neden olur. Erken müdahale edilmesi gereken bu rahatsızlığa güzel gelen doğal yollardan biri de kızılcık suyudur. Kızılcık suyu idrar yolundaki tüm enfeksiyonları temizleyerek rahatça tuvalete çıkmayı da destekler.

Kalp sıhhati için kardiyoskülerin istikrarı nispeten değerlidir. Istikrarda olmayan kardiyosküler damarların tıkanmasına neden olur. Ayrıyeten damarla da makûs kolesterolün birikmesin yer hazırlayarak önemli sıhhat meselelerine ortam hazırlar. Lakin kızılcık içerdiği yüksek antioksidan sayesinde bu sıhhat meselelerinin yaşanmasının riskini azaltır.

kızılcık çayı

Yapılan araştırmalarda kızılcığın hücrelerin mutasyona uğramasını önlediği tespit edilmiştir. Bilhassa kolon, prostat, ve göğüs üzere kanserlerin yaşanma riskini azaltır. Bu yüzden sistemli tüketilmesi tavsiye edilir.

Yaygın olan bir gayri illetler ise ağız ve diş kaynaklıdır. Bu marazlar velev diş kaybına da neden olur. Ağız içinde besin atıklarından ötürü biriken enfeksiyonlu hücrelerin çürümeye yer hazırlar. Fakat yapılan araştırmalara nazaran kızılcık suyu ağız içinde mahsusen tükürük bezlerinde enfeksiyon birikmesini önlediği tespit edilmiştir.

KIZILCIK ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Kış aylarında sıklıkla yaşanan teneffüs enfeksiyonlarını da önleyen kızılcık suyu, virüs ve bakterilerin tesirlerini azaltarak bağışıklığı güçlendirir. Boğaz ağrıları ve şişliği için hazırlanan kızılcık suyunun içine bir adet tarçın eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Bağırsakların işlevselliğini artıran kızılcık, kabızlık üzere sıklıkla yaşanan sindirim problemini ortadan kaldırır. Böbrek bezlerinin çalışmasını artırarak taş ve kum oluşumunu önler. Oluşmuş olanın ise rahatça vücuttan atılmasını sağlar.

Çok güçlü bir yatıştırıcı özelliği vardır. Dimağ sıhhati için en kıymetli aktivite olan uykuyu düzenleyerek hudut sistemini yeniler. Zihin faaliyetlerini artırır.

KIZILCIK ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Dondurucuda ya da kurutularak koruma edilen kızılcıkları çıkartıp çay elde edebilirsiniz. Bir orta uzunluk kase kadar kızılcığa bir litre su ekleyip kaynatın. 5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp sabah akşam bir tüketebilirsiniz. Münhasıran sık sık soğuk algınlığı yaşayan şahıslar için tavsiye edilir. Bunun dışında da ağız içi yaralarına doğal ilaçtır.

KIZILCIĞIN ZARARI VAR MIDIR?

Pıhtılaşma ilacı kullanan kimselerin tüketmeden bilirkişilerine müracaatını gerekir. Başkaca kan sulandırıcı ve kalp ritim bozukluğu ya da panik atağı olanlarında mütehassıslarına istişareden tüketilmesi önerilmez.

Kızılcık ın faydaları

Yorum Ekle