Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kivinin yararları nedir? Kivi çayı nasıl yapılır & Kivi çayı içerseniz…

Kivinin yararları nedir? Kivi çayı nasıl yapılır & Kivi çayı içerseniz…

E ve C vitaminleri bakımından varlıklı olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında nokta alır. Güçlü içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına karşın iklim koşullarına münasip Kuzey ve Orta enlem memleketlerinde kolay kolay yetiştirilebilir. Pekala Kivinin yararları nedir? Kivi çayı içerseniz…

Melez bir yapısı olan kivi, asıl olarak Çin’in güneyindeki Yangste Vadisine mahsus bir meyvedir. Dış kabuğu soyularak tüketilir. 1850 yıllarında Avrupa’da yayılmasına karşın 1900 yıllarında tüketimi artmıştır. İpek yolu ticareti sayesinde Anadolu topraklarında yüzyıllardır bilinen kivi, Osmanlı kültüründe çayı yapılırdı. Hala bu gelenek kahvehanelerde sürdürülür. Çay, kurutularak toz haline getirilip yapılır. Kivinin ağacı asma cinsleri arasında yan alır. Çok büyük ve güçlü asmalar nispeten çokça su velev. Asmalar Mayıs ayında çiçek açarlar lakin meyve ekim ve kasım aylarında hasat kıvamına gelir. Memleketimizde Karadeniz toprakları ve iklimine tutarlı olduğundan orada kolay kolay yetiştirilir. Fakat sıcaklık burada geç olduğundan olgunlaşma Aralık ayını bulur. Yapılan araştırmalarda kivinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinen dışı kahve içi yeşil ve siyah çekirdekleri var. Ama birçok çeşide sahiptir. Monty, Matua, Allison ve Tomourı üzere çeşitleri bulunmaktadır. 

KİVİNİN YARARLARI NELERDİR?

İki tane  kivi vücudun muhtaçlığı olan C vitaminini ziyadesiyle karşılar. Bu sayede vücudun direncini artırır. Münhasıran kış aylarında artan grip ve nezle üzere soğuk algınlığı illetlerinin yaşanma riskini azaltır.

Nizamlı tüketildiğinden içerdiği pektin hususu sayesinde vücudun toksinlerinden kurtulmasını sağlar. 

Vücudun likit orantısını karşılar. Bu özelliği sayesinde kanın akış suratını istikrarlar. Böbreklerin fonksiyonunu artırır. Kan basıncının artmasını ve böbreklerin iltihaplanmasını pürüzler.

İçerdiği lif sayesinde sindirim sorunlarını pürüzler. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını destekler. Diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besindir. Tıpkı devranda vücudun gücünü de artırır. Hem kilo verdirir hem de kronik yorgunluk üzere sıhhat meselelerinin yaşanmasını önler. 

Yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının da rahatlıkla kivi tüketilebileceği söyleniyor. Kandaki şeker nispetini düzenler. İnsülin direncini kırar. 

A vitamini de içerdiğinden göz sıhhatine da yarar sağlar. Bilhassa katarak marazının yaşanmasını önler. Göz içindeki likit orantısını istikrarlar. Yaşlılıkla bir arada oluşma ihtimali olan göz marazlarını ketler. 

İltihap kurutucu özelliği sayesinde sinüs ve hava yollarını temizler. Astım ve bronşit üzere rahatsızlıklara doğal ilaçtır.

Rastgele bir alerjik tesiri olmadığı üzere alerjik tesirleri de azaltır. 

Cildin elastik yapısını korur. Kollejen hususunun artmasında yardımcı olur. Yaşlanma ve kırışıklığı önler. 

KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR & KİVİ ÇAYI İÇERSENİZ…

Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için ülkü bir çaydır. Sonları yatıştırarak rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Başkaca gece vücudun dinlenme aşamasında daha sağlıklı yenilenmesini destekler. 

Kivi çayı için aktarcılardan hazırlanmış kivi tozu alınarak yapılabilir. Birebir devirde konut de de soyulmuş orta uzunluk bir kivi bir ince dilim limon ve bir çay kaşığı pudrayı Bir bucuk su bardağı ile birlikte kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz. 

Yorum Ekle