Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kişniş tohumunun yararları nelerdir? Kişniş nasıl kullanılır? Kişniş yağı ne işe yarar?

Kişniş tohumunun yararları nelerdir? Kişniş nasıl kullanılır? Kişniş yağı ne işe yarar?

Kişniş, maydanozgiller ailesindendir. Maydanozun yapraklarına benzeyen bu bitki memleketlerinde yetişmektedir. Baharat, çay ve zatî bakım eserlerinde kullanılmaktadır. Kişniş yemeklerin vazgeçilmez baharatı olmasındaki en büyük etken ise sıhhate epeyce yararlı olmasıdır. Evet Kişniş tohumunun yararları nelerdir? Kişniş nasıl kullanılır? Soruların karşılığı haberin detayında…

Kişniş, birden fazla memlekette baharat olarak kullanılırken, taze yapraklarıyla diyet salatalarında ve köküyle de mutfaklar da tüketiliyor. Kişniş insan sıhhatine yararı saymakla bitmiyor. Maydanoz ailesine ilişkin olan kişniş, aşotu olarak da bilinir. Tohumlar bitkiye dönünce manzara olarak maydanoza çok misal ama yapraklarındaki girinti çıkıntı maydanozunkinden ziyadedir. bitki örtüsüne tutarlı olarak yetişir. Anavatanı tam olarak bilinmese de Orta Şark, Latin Amerika ve Çin üzere memleketlerden tüm yerküreye yayılmıştır. Güneşi bol seven bir bitkidir. Ilmî adı Coriandrum sativum’dır. 20-60 santimetre yüksekliğinde, tüysüz, bir yıllık ve otsu bir manzaraya sahiptir. Şark mutfaklarında çoklukla et yemeklerinde ve turşu imalatında kullanılır. Kişniş yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra kozmetik endüstrisinde de ham husustur. Tohumu ve bitkisinin yanı sıra tohumlar öğütülerek içeriğindeki yağda çıkartılarak kullanılır. 

KİŞNİŞ YAĞI NE İŞE YARAR? 

İçeriğinde kuarsetin ve apigenin üzere flavonoidler unsurları barındıran kişniş bu sayede güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Münhasıran iltihabı temizlemede inanılmaz yararları olan kişniş, alternatif tıpta sıkça kullanılmıştır. Bunun yanı sıra kişniş yağı mide rahatsızlıklarına da yarar sağlar. Ülser ve reflü üzere marazlara doğal ilaçtır. Ağız içi yaraları için ılık suyuna bir kaç damla damlatıp karıştırın gargara olarak kullanabilirsiniz. Kandaki uygun kolesterol seviyesini yükselterek kalk ve damar hastalıklarına âlâ gelir. Yapılan araştırmalarda kişniş yağının hiperglisemiyi denetim altında fiyat.

KİŞNİŞ TOHUMUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Göz sıhhatine nispeten yararlıdır. İçerdiği A vitamini ile görme problemlerinin önüne geçmektedir.

– Kişniş içerdiği B vitamini ile had sistemine destek sağlamaktadır. Uykusuzluk, yorgunluk ve gerilim üzere meseleleri azaltmada yardımcı olmaktadır.

– Kalp buhranı ve felç üzere riskli marazların oluşmasını aza indirmede yardımcıdır. Birebir vakitte kolesterol seviyesini de dengelemektedir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişniş, içerdiği antibakteriyel özellik sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

– Ağız kokusunu gidermekte ve ağızda oluşan yaraların enfeksiyona yakalanmalarını engellemektedir. 

– Kalsiyum açısından varlıklı olan kişniş, kemiklerin uzun yıllar boyunca sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamaktadır.

– İçerisinde bulunan uçucu yağ asidi sayesinde cilt meselelerinin daha süratli güzelleşmesini sağlamaktadır. 

KİŞNİŞİN YAN TESIRLERI VAR MI?

Rahim kaslarını gevşettiği için gebe hatunlar için tehlikelidir.  Başkaca güçlü bir toksin atıcı olduğundan emziren validelerin tüketmeden evvel bilirkişiye başvurması gerekir. Maydanoza alerjisi olan kişilerinde tüketmesi sakıncalıdır. Ciltte kaşıntı ve döküntüye neden olur. Çoka kaçıldığı ishale yol açar.

Yorum Ekle